Çin'deki gençler, başarılı olma yönündeki amansız baskı karşısında çalışma ve eğitim kapasitelerini arttırmak için oksijen maskeleri kullanıyor.

Çin'in sosyal medya platformu Xiaohongshu'da 10 Eylül'de "Oksijen kahveden daha faydalı" başlıklı bir konunun trend haline gelmesi ve 5,6 milyondan fazla görüntülenme alması bu fenomenin boyutlarını gözler önüne seriyor.

Platformda @Zhimali adlı 26 yaşındaki bir hesap sahibi, ofisinde portatif oksijen makinesi kullanırken çekilmiş bir fotoğrafını paylaştı ve her gece 11'e kadar çalışan iş arkadaşlarına ayak uydurmak için satın aldığını söyledi.

oksijen-maskesi10.jpg

Çin'in orta kesimindeki Hunan eyaletinden olan ürün müdürü, odaklanmasına ve yaratıcılığını sürdürmesine yardımcı olması için öğle tatilinde ve bazen de çalışırken oksijen soluduğunu söyledi.

Zhimali'ye göre bunun olumlu bir yan etkisi de patronunun iş yerinde oksijen soluduğunu gördükten sonra onu daha az zorlaması.

Bir makineden verilen 10 dakikalık oksijen 1,40 ABD dolarına satın alınabiliyor.

Yoğurdun içine 1 tatlı kaşığı koyun! 20 dakikada gençlik aşısı etkisi Yoğurdun içine 1 tatlı kaşığı koyun! 20 dakikada gençlik aşısı etkisi

kahve.jpg

Sosyal medya platformu Xiaohongshu'da @Biqibaodiyizhangyumei adlı 21 yaşındaki bir üniversite öğrencisi, çalışma sırasında uykusu geldiğinde zihnini boşaltmak için oksijen maskesi kullandığını söyledi. Bunun, kalp atış hızını sık sık aniden yükselten kahvenin yerine iyi bir alternatif olduğunu söyledi.

"Oksijen solumak daha çok bir plasebo etkisi gibi" diyen üniversite öğrencisi, Çin'de insanların haftanın 6 günü sabah 9'dan akşam 9'a kadar çalışmak zorunda oldukları iş hayatına ve gençlerin en büyük kabusu haline gelen akademik rekabete dikkat çekti.

Saf oksijen, yaşlılar ve hamile kadınların yanı sıra yüksek rakımlara seyahat eden ve eğitim ya da işle uğraşan sağlıklı insanlar için de öneriliyor.

Çinli gençler arasında yeni bir çılgınlık haline gelen oksijen maskeleri internet üzerinden 10 yuan karşılığında alınabiliyo

 Ancak gençlerin aksine bazı kişiler söz konusu uygulamanın anlamsız olduğunu hatta ters etki yaratabileceğini düşünüyor.

"SOLUDUĞUMUZ HAVA İÇİN BİLE PARA ÖDÜYORUZ"

Viral hale gelen konu başlığına yorum yazan bir kullanıcı, "Eşekler bile yorulduklarında mola verir. Şimdi insanlar doğal olarak soluduğumuz hava için bile para ödüyor" dedi.

Başka bir kullanıcı da uygulamaya karşı çıkarak oksijen tüplerine bağımlılığın uzun vadede sağlıksız olacağı uyarısında bulundu.

UZMANINDAN UYARI: CİDDİ VAKALARDA ÖLÜME BİLE YOL AÇABİLİR

Pekin'deki Tsinghua Changgeng Hastanesi'nden solunum uzmanı Mou Xiandong, Science and Technology Daily'ye yaptığı açıklamada, sağlıklı insanların edindikleri bu alışkanlıkla oksijen zehirlenmesi yaşayabileceğini, bunun da solunum sorunlarına ve akciğerlerine zarar verebileceğini hatta ciddi vakalarda ölüme bile yol açabileceğini vurguladı.