Elif Bayram / Posta.com.tr | "Çoğu zaman tiroid kanserinin yaşlı insanlarda görüldüğünü ve kalıtsal olduğunu söylerler, ancak benim durumum böyle değildi." Bu sözler tiroid kanseri belirtilerini haftalarca ihmal eden Christina McKnight’e ait. Bir şeyler ters gidiyordu ama kötü bir duruma ihtimal vermedi. Christina belirtileri önemsemedi ancak ondaki bu değişim eşinin gözünden kaçmadı. Eşinin ısrarıyla doktora gidince tiroid kanseri olduğunu öğrendi.

HASTALIKLA YÜZLEŞMEK ZORUNDA KALDI

Christina, ABD'deki Oklahoma City'de yaşayan bir içerik üreticisi. 27 yaşındayken yorgunluk, cilt kuruluğu ve zihin bulanıklığı yaşamaya başladı. Doktora gittikten kısa bir süre sonra teşhis kondu, Christina yorgun değil tiroid kanseriydi. Christina McKnight artık 35 yaşında ve beş yaşında bir oğlu var. Tiroid kanseri ve ihmal ettiği belirtiler hakkında farkındalık yaratmayı amaçlıyor.

Ailesinde hiçbir kalıtımsal tiroid hastalığı olmadığını belirten Christina, "Ben genç, fit ve sağlıklıydım. Önceden maraton koşmuştum, üç yıldır CrossFit yapıyordum. Çok yoğun çalıştığım için yorgun hissettiğimi düşünüyordum. Daha sonra beynim bulanıklaşmaya ve cildim kurumaya başladı.” dedi.

“BENİM BAŞIMA GELMEZ DİYE DÜŞÜNÜRDÜM”

Doktor randevularını iş yoğunluğu nedeniyle sürekli iptal ettiğini söyleyen Christina, "Kanser çok büyük bir kelime. Benim başıma asla gelmez diye düşünürdüm" diyerek yaşadıklarını anlattı.

Christina'ya tiroid bezlerinin alınması için radyoaktif iyot tedavisi uygulandı. Bir yıl sonra, kitle tümüyle temizlendi.

“YORGUNLUĞUN KANSER BELİRTİSİ OLACAĞINI DÜŞÜNMEMİŞTİM”

"Vücudunuzdaki değişiklikleri dinleyin" diyen Christina, hissettiklerini ifade etti.

"Etrafınızdaki insanların sizde fark ettiği değişimleri dinleyin" diyen Christina McKnight, sosyal medyada deneyimlerini paylaşarak tiroid kanseri hakkında farkındalık yaratmayı amaçlıyor.

TÜRKİYE'DEKİ HASTALAR DA TESADÜFEN ÖĞRENİYOR!

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Erman Çakal, tiroid kanseri belirtilerini haftalarca ihmal eden Christina McKnight olayında olduğu gibi Türkiye’de de bu hastalığı tesadüfen öğrenen hastaların olduğuna dikkat çekti. Prof. Dr. Erman Çakal, tiroid kanserlerinde en yaygın belirtinin, tiroid bezinin bulunduğu boynun ön bölgesinde büyüme veya ele gelen şişlik şikayeti olduğunu söyledi.

Çoğu durumda erken teşhis ile tedavi edilebilen tiroid kanserlerinin farklı belirtilerle ortaya çıkabileceğine dikkat çeken, Prof. Dr. Çakal, “Ses kısıklığı, yutkunma güçlüğü, nefes almada zorluk veya öksürük tiroid kanseri belirtisi olabilir. Bu bulgular başka hastalıklar nedeniyle ortaya çıkabilir. Bunları değerlendirmek için yapılan tetkik veya muayene esnasında tiroid bezindeki nodüller saptanabilir” dedi.

YORGUNLUK, CİLTTE KURULUK, AŞIRI TERLEME BELİRTİLERİNE DİKKAT

Prof. Dr. Erman Çakal, boyunda ele gelen dışarıdan görülebilen ya da hissedilen şişlik ve büyümeler başta olmak üzere halsizlik, yorgunluk, ciltte kuruluk, aşırı terleme şikayetleri durumunda mutlaka doktora başvurmak gerektiğini belirtti.

TİROİD KANSERİ KADINLARDA DAHA SIK GÖRÜLÜYOR

Tiroid kanserinin gelişiminde rol oynayan risk faktörlerine dikkat çeken Prof. Dr. Erman Çakal, “En iyi bilinen risk faktörleri aile öyküsü ve özellikle çocukluk çağında baş, boyun bölgesine radyasyona maruz kalmaktır. Bazen aile öyküsü saptanamayabilir. Bu durumda tiroid kanseri tanısı alan bireyin birinci derece yakınlarının muayene ve takibi gerekir. Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, kadınlarda tiroid kanserleri erkeklere oranla 3 kat daha sık görülmektedir.” ifadelerini kullandı.

Canlı yayında eşi Mine'yi öldürdüğünü itiraf eden kocanın ifadesi ortaya çıktı: Boğazını 30 dakika boyunca sıkmış Canlı yayında eşi Mine'yi öldürdüğünü itiraf eden kocanın ifadesi ortaya çıktı: Boğazını 30 dakika boyunca sıkmış

HER YAŞTA GÖRÜLEBİLİYOR!

En bilinen tiroid kanseri nedenleri arasında ailede tiroid kanseri öyküsü olması var. Ayrıca çocukluk döneminde radyasyona maruz kalmak ve olası iyot eksikliği de bilinen tiroid nedeneleri arasında. Prof. Dr. Erman Çakal, yaşla beraber tiroid kanserinin riskinin arttığını ancak her yaşta da görülebildiğini belirtiyor.

DİŞ TEDAVİSİ ESNASINDA FARK ETTİ

Prof. Dr. Erman Çakal, tiroid kanserinin bir diş muayenesi sırasında bile fark edilebileceğini ifade ediyor ve bu konuda yaşadıkları bir vakalardan örnekler veriyor.

Benzer şekilde berberinde sakal tıraşı olurken boynunda şişlik izlenen ve kendisine söylenen hastasının da tetkikleri neticesinde tiroid nodülü izlenmiş ve tiroid kanseri tanısı saptanmış. 

Tiroid kanseri tedavi yöntemlerine değinen Prof. Dr. Erman Çakal, “Tiroid kanseri tanısı ya da şüphesi olan tiroid nodülünün büyüklüğü, sayısı ve yerleşim yerine göre operasyon şekli ve büyüklüğü değişmekle birlikte tiroid cerrahileri ilk tedavi seçeneğidir.” dedi.