Yeni konut hamlesinin ilk adımı olan, ev sahibi olamayan dar gelirli vatandaşlar için 81 ilde 250 bin konut, 100 bin konut altyapılı arsa ve 10 bin işyerini içeren ‘İlk Evim İlk İşyerim’ kampanyası devam ederken, hamlenin ikinci ayağı olan orta gelirliye yönelik kampanyanın çalışmaları hız kazandı.

Meltem Kara Söyleyenoğlu / Posta - Önceki gün Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Emlak Konut kampanyasında, hem indirim hem de vade olmak üzere hepsini birlikte çalışıyoruz. Hazine Bakanlığı’mızla da faiz konusunda çalışmamız var” diyerek kampanyanın ipuçlarını verdi.

GELİR ŞARTI YOK

Konut fiyatlarının oldukça yükseldiği bu ortamda, 250 bin sosyal konutta gelir şartına takılanlar Emlak Konut GYO öncülüğünde, özel sektörün de dahil edildiği bu kampanyadan yararlanabilecek. Kampanya ekim ayında duyurulacak. Açıklamaların ardından kampanyanın detayları merak konusu oldu. Sektör temsilcilerinden edindiğimiz bilgilere göre, şu anda kampanya koşulları için hazırlıklar devam ediyor. Emlak Konut ve sektör temsilcileri görüşmeler yapıyor.

BUGÜN GÖRÜŞÜLECEK

Kampanya şartlarının netleşmesine yönelik bugün bir toplantı yapılacak. Toplantıda gayrimenkul sektörü derneklerinin temsilcileri yer alacak. Kampanyada, liste fiyatı üzerinden indirim yapılması, peşinatın düşürülmesi ve kredi faizlerinin aşağıya çekilmesi bekleniyor. Sosyal konutta olduğu gibi yüzde 10 peşinat, peşin ödemelerde yüzde 25’e varan indirim ve kredi faizinin yüzde 1’in altına çekilmesi gibi şartlar gündeme gelebilir. Emlak Konut’un geçmiş yıllarda düzenlediği ‘Güçlü Türkiye İçin Birlik Vakti’, ‘Türkiye İçin Kazanç Vakti’ ve ‘Hayallerini Erteleme Türkiye’ gibi kampanyalarda düşük faiz, indirim ve ödemesiz dönemler gibi önemli avantajlar sunulmuş, sektöre büyük hareket getirilmişti.

SOSYAL KONUT BAŞVURUNUZ İPTAL OLMASIN!

EŞLERDEN SADECE BİRİ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, ‘250 Bin Sosyal Konut Kampanyası’ kapsamında ailelerin başvurularının iptal olmaması için dikkat edilmesi gerekenleri sıraladı. Hane halkı adına, kişinin kendisi ve eşi adına yalnızca 1 başvuru yapılabileceği belirtilen açıklamada, 1’den fazla başvuru yapılması durumunda başvuruların her 2’sinin de geçersiz sayılacağı ve kuraya katılamayacakları vurgulandı. 18-30 yaş arası çocukların ise ailelerinden bağımsız olarak bireysel başvuruda bulunabileceği kaydedildi.

BANKADAN YAPILIYOR

Eşlerin ikisinin birden başvurması durumunda birinin başvurusunu iptal etmesi gerektiği belirtilerek, “Başvurunun iptal edilmesi için başvurulan proje hangi bankadaysa ona müracaat edilmesi gerekiyor” denildi.

Ayrıca e-Devlet başvurularında kendisine verilen süre içerisinde başvuru bedelini yatırmayanların da başvurusu iptal ediliyor. Bu durumda olan kişiler e-Devlet üzerinden tekrar başvuru sürecini başlatarak veya banka şubelerinden başvurularını tamamlayabilecek.