• BIST 105.026
 • Altın 162,799
 • Dolar 3,9202
 • Euro 4,6444

  Gelip zorla alsınlar

  16.05.2009 06:11
  Cumhuriyet Savcılıklarının 5 DTP'li vekilin ifadelerinin alınması için TBMM Başkanı Köksal Toptan'a yazı yazması krize yol açtı.
  Gelip zorla alsınlar
  Gelip zorla alsınlar Gelip zorla alsınlar Gelip zorla alsınlar

  DTP Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş, “Bizi yargılamak istiyorlarsa zorla götürmeleri lazım” diyerek rest çekti.

  Cumhuriyet Savcılıkları'nın DTP'li vekiller Aysel Tuğluk, Selahattin Demirtaş, Emine Ayna, Fatma Kurtulan ve Sabahat Tuncel'i haklarında yürütülen soruşturmalar çerçevesinde ifadelerinin alınması için TBMM'ye yazı göndermeleri krize neden oldu. Gazetecilerin sorularını cevaplandıran TBMM Başkanı Köksal Toptan, mahkemelerin DTP'li vekillerin savunmalarını alabileceğini ima etti.
  BU AYRIMCILIK

  DTP'li vekiller ise mahkemelerin Meclis Başkanlığı'na yazı göndermesine sert tepki gösterdi. DTP Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş, “Bizi yargılamak istiyorlarsa zorla götürmeleri lazım” dedi. Demirtaş şunları söyledi: “Adam öldürmekten yargılanan milletvekili vardı, ancak milletvekili iken yargılanmadı. Bizse konuşmalarımızdaki barış çağrılarımız için yargılanmak istiyoruz. Bu ayrımcılık ve hukuksuzluktur.” DTP Genel Başkan Yardımcısı Emine Ayna da savcılığa ifade vermeyi düşünmediklerini açıkladı. Meclis'te sadece DTP milletvekillerinin fezlekesinin bulunmadığını belirten Ayna, “Eğer böyle bir hak varsa ve AKP'li ve CHP'li milletvekilinin ne kadar hakkıysa bizim de o kadar hakkımızdır” dedi.

  SAVCININ KAFASI KARIŞIK

  AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, DTP'li milletvekillerinin konuyla ilgili Meclis Başkanlığı'na başvurarak, Anayasal haklarını kullanmak isteyebileceğini söyledi. DTP'li milletvekillerinin durumu ile ilgili savcının da kafasının net olmadığını ifade eden Bozdağ, “Mahkeme buraya yazdıysa mahkemenin de kafası bu konuda net görünmüyor. Bu konu değerlendirmeye muhtaç bir konudur” diye konuştu.


  Mahkemeye götürülebilirler

  Meclis Başkanı Köksal Toptan, Anayasanın lafzına bakıldığı zaman, davet üzerine savunma yapmaya gidilmediği takdirde, sanıkların mahkemeye götürülüp orada savunmaların yapılabileceğini söyledi. Toptan, “Anayasa'nın 14. maddesi milletvekili seçilmeden önce belirtilen suçların işlenmesi halinde dokunulmazlığın olamayacağını Ancak bazı hukukçular sistemin mutlak dokunulmazlığı düzenlediği için bu halde bile dokunulmazlığın olabileceğinden söz ediyor. Bütün bunları inceliyoruz” dedi.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim