• BIST 108.434
 • Altın 151,227
 • Dolar 3,6580
 • Euro 4,3278

  Gel sözcümüz ol dediler

  26.08.2008 08:01
  Rizeli çevreciler Başbakan'a dediler ki: ‘Madem daniskasısın gel sözcümüz ol’
  Gel sözcümüz ol dediler
  Gel sözcümüz ol dediler Gel sözcümüz ol dediler Gel sözcümüz ol dediler

  "Çevrecinin daniskasıyım" diyen Başbakan Erdoğan"a Rizeli çevrecilerden çağrı geldi: Madem öyle gel sözcümüz ol
  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan"ın Rize ziyareti sırasında bölgede yapılmak istenen hidroelektrik santrallerine (HES) karşı çıkan çevrecilere yönelik açıklamalarına Rizeli çevre derneklerinden tepki geldi. İkizdere Derneği Başkanı Kadem Ekşi, Başbakan"ın yanlış bilgilendirildiğini iddia ederken, Derelerin Kardeşliği Platformu dönem sözcüsü Avukat Remzi Kazmaz, “Sayın Başbakan ülkeyi işsizler cenneti haline getirdiği için, her mücadele edeni işsiz güçsüz olarak görmektedir” dedi. Kazmaz yazılı açıklamasında, “Biz Sayın Başbakandan "çevrecinin daniskası" olmasını değil, sade ve sıradan bir çevreci olmasını istiyoruz. Madem ki hepimizden fazla çevreci, gelsin Derelerin Kardeşliği Platformu"nun dönem sözcüsü olsun” çağrısında bulundu.

  İkizdere Derneği Başkanı Kadem Ekşi, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada İkizdere Vadisi'nin bir enerji vadisi değil, turizm, eğitim ve sağlık aksında büyümeyi hedefleyen bir vadi olduğunu söyledi. Ekşi şöyle konuştu:

  “Biz bu vadiden 3 tane enerji şirketinin kazanmasını değil, tüm yöre halkının kazanacağı bir çözümü istiyoruz. Bu akıl tutulmasının, bir ortak akılla, gerçekten zamanını, aklını ve parasını bölgesine yatırmak isteyen işadamlarımızın önünü açacak şekilde, çok daha sağduyu ile çözüleceğine inanıyorum. Biz İkizdere"nin tüm STK"ları ile millet iradesini ortaya koyduk. Biz İkizdere Vadisi"nin gelişimini HES projelerinde değil, turizm aksında aradığını ifade ettik. Bölge insanının kazanmasını istiyoruz. Bizim başka derdimiz yok. Olayın bu şekilde değerlendirilmesi lazım. Bu bölgenin zenginliğinin bu bölgenin insanına aktarılmasını mutlaka sağlayacağız. İkizdere Vadisi'ne yapılacak 16 adet HES inşaatının Türkiye enerji sektörüne katkısı binde 4 seviyelerindedir. Bu kadar enerji için İkizdere vadisinin yok edilmemesi gerekiyor. Enerjinin alternatifleri var ama, ikinci bir İkizdere Vadisi yok. Biz bu çığlığın bütün Türkiye"de duyulmasını, bu çevre ve doğa tahribatının bir an önce durdurulması istiyoruz.”

  BAŞBAKAN YANLIŞ BİLGİLENDİRİLİYOR

  Başbakan"ın HES konusunda yanlış bilgilendirildiğini de öne süren Kadem Ekşi şöyle devam etti:

  “Bizim enerji karşıtlığı ile bir alakamız ve ilgimiz yok. Bizim mücadelemiz dereye bırakılacak can suyu miktarları 150 litreden 3 bin litreye, oradan da uluslararası standart olan dörtte birine çıkarılması mücadelesidir. Bu konudaki çabamıza hükümet tarafından taktir sunulması gerekir. Bu tamamen bir katliamdır. Biz bu gerçeklerin artık yetkililerimizce dikkate alınacağını görüyor ve arzuluyoruz. Burada bir karşıtlık veya zıtlık değil bir bütünlük halinin esas alınması lazım. Biz ülkemizin bir adım daha öne gitmesi için mücadele eden insanlarız. Farklı bir şekilde değerlendirilmemiz bizi üzmüştür.”

  "İŞSİZ GÜÇSÜZ TOPLULUK DEĞİLİZ"

  Fırtına, Fındıklı, İkizdere, Kemalpaşa, Hopa, Hemşin, Arhavi, Papart, Çayeli ve Senoz vadilerinin çevre derneklerinin oluşturduğu Derelerin Kardeşliği Platformu"nun dönem sözcüsü Avukat Remzi Kazmaz ise yazılı bir açıklama yaparak şu görüşlere yer verdi:

  “Sayın Başbakan her konuda olduğu gibi kulaktan dolma bilgilerle açıklama yapmakta ve derelerine sahip çıkmak için özveriyle ve hiçbir çıkar gütmeden mücadele eden bizleri, "40- 50 kişilik işsiz güçsüz insanların toplulukları" olarak ilan etmekte ve "bir şey bilmeden halkı kandırmaya çalıştığımızı" söyleyerek kamuoyunda bizleri küçük düşürmeye çalışmaktadır. 40- 50 kişidir diye küçümsedikleri topluluklardan bile bu kadar korkulması aslında ne kadar büyük bir suç işlediklerinin ve yanlış yolda olduklarının bilinci içinde olduklarını göstermektedir. Ayrıca, hiçbiri işsiz güçsüz değildir. Sayın Başbakan ülkeyi işsizler cenneti haline getirdiği için her mücadele edeni işsiz güçsüz olarak görmektedir. Her şeyden önce bilinmelidir ki, biz enerjiye karşı değiliz.”

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim