Ramazan ayında Gazze Şeridi'nde ateşkes sağlanması için Kahire'de görüşmeler devam ediyor ancak Müslümanların kutsal oruç ayı 10 ya da 11 Mart'ta başlayacağı için zaman daralıyor. ABD Başkanı Joe Biden 5 Mart Salı günü Filistin hareketini ateşkesi kabul etmeye çağırırken, İsrail gazetesi Ha'Aretz'e göre Hamas'ın bölgedeki lideri Yahya Sinvar, Yahudi devletinden daha fazla taviz koparmak için "gerilimi tırmandırmaktan yana görünüyor".

İsrail, ABD, Mısır ve Katar tarafından oluşturulan ve Hamas'ın halen elinde tuttuğu ölü ya da diri 130'dan fazla rehineden 40'ını serbest bırakması karşılığında İsrail'de tutulan 400 Filistinli mahkûmun serbest bırakılması ve Gazze'ye yoğun insani yardım akışının sağlanması için çatışmaların altı hafta süreyle geçici olarak durdurulmasını öngören bir uzlaşmayı prensipte kabul etti.

HAMAS LİDERİ İDDİAYA GİRDİ

Haaretz gazetesi’nin iddiasına göre daha fazlasını elde etmek için, Gazze dışındaki Hamas siyasi liderleriyle iletişimi "düzensiz" olan Yahya Sinwar'ın bir kötüleşme süreci üzerine "bahse girdiği" söyleniyor. Gazeteye göre bu hesap, örneğin Hamas'ın müttefiki olan Lübnan Hizbullahı'nı İsrail'e karşı askeri eylemlerinin yoğunluğunu arttırmaya itebilir.

Gazete şu ifadelere yer veriyor:

"Bugün, Ramazan ayının dini niteliği nedeniyle Sinwar, Kudüs ve Batı Şeria'yı ve belki de komşu Arap ülkelerindeki kitlesel gösterileri ateşleyerek bölgesel bir yangını tetiklemeyi umuyor olabilir"

HAMAS LİDERİ TÜNELDE SAKLANIYOR

Gazetede yer alan yorum–haberde, Hamas lideri Sinwar'ın Gazze'deki tünellerde gizlendiği belirtilirken; "Ancak Gazze Şeridi'ndeki tünellerde saklanan Yahya Sinwar'ın tercih edebileceği bu seçenek, Gazze halkının çektiği acılar ile ilgili bir karşılıklı bir anlaşmazlığa ve çatışmaya yol açabilir" yorumunu yapıyor.

NEDİR BU HALKI KORUMA KOMİTELERİ

The ArabWeekly'de yer alan bir haberde ‘Sivil polisin İsrail saldırılarının hedefi olduğu iddiasıyla yeraltına çekilmesinin ardından, Gazze'deki silahlı gruplar tarafından kurulan bir asayiş grubunun parçası olan maskeli, eli sopalı adamlar güvenliği sağladığı ‘ yazıldı.

Öte yandan The Arab Weekly'de yer alan başka bir haberde ise "Başlarında 'Halkı Koruma Komiteleri' yazan bantları kar maskeleri ya da kar maskelerine bağlayan dokuz kişilik bir grup, ilk kez geçen ayın sonlarında Refah çevresinde ortaya çıktıktan sonra bu hafta bir pazarda yürüyüşe geçti" denildi.

O.J. SImpson öldü O.J. SImpson öldü

"GÜVENLİĞİ SAĞLAMAK İÇİN SOKAKLARDAYIZ"

Haberde, bu ekibin içide yer alan biri ile yapılan röportaja da yer verildi. röportajda şu ifadeler kullanıldı:

"Ülkede her zaman güvenlik olmasını sağlamak için sokakları kontrol etmek istiyoruz... Şu anda Filistin sokaklarında var olan tüm huzursuzluk kaynaklarına karşı sokakları kontrol etmek için sokaklarda bulunuyoruz"

Bu grupta yer alan kişi, grubun Hamas liderliğindeki İçişleri Bakanlığı ve Gazze sokaklarında bulunan diğer siyasi gruplar tarafından oluşturulduğunu ve kamu düzenini sağlamak ve piyasa vurguncularının fiyat artışlarını durdurmakla görevlendirildiğini açıkladı. Bu konuda resmi bir açıklama yapılmadı. Basının Gazze’ de İçişleri Bakanlığı yetkililerine de ulaşamadığı yanı sıra Hamas ve İslami Cihad ve diğer grup sözcülerininde bu konuda konuşmadıkları haber belirtiliyor.

GENÇLER DESTEKLİYOR

Görgü tanıkları, milisler pazarlarda ilk kez göründüklerinde, gençlerin onları destekledikleri ve ‘Allah Büyüktür’ sloganı attıklarını belirtiyor. Refah sakinlerinin Halkı Koruma Komiteleri’nin kanunsuzlak ve savaş vurguncularıyla mücadele etmek için ortaya çıkmasından memnun. Yinede bir çekince var habere göre ; ‘Maskeli silahlı adamların yönetimin ele geçirmeleri’. Bu görüşü güçlendiren bir telefon konuşmasından bahsediliyor. Refah'ta telefonla ulaşılan dört çocuk babası bir kişi Reuters'a "Maskesiz, halkın tanıdığı gerçek polisler olsaydı belki daha düzenli ve rahat olurdu" dedi.

TANINMAMAK İÇİN ÖRTÜYORLAR

Bölgedeki gazeteciler ile konuşanlar kimliklerini saklarken grupta yer alanların yüzlerini örtmelerinin nedenini şöyle açıklıyor habere göre, "Eylemcilerin İsrail ya da mülklerine el koydukları vurguncu klanlar tarafından teşhis edilmekten korktuklarını söyledi. Kanun koruyucuları destekleyenler ise İsrail'in onları Hamas destekçisi olarak görmesinden korkuyor". The Arab Weekly’ de çıkan habere göre grubun ve onları destekleyenlerin öfkelerinin kışkırtılabileceğini bunun da Gazze’ de bir başka kaosa neden olabileceğini öne süren endişeli olanların sayısıda az değil.

FİYATLAR YÜKSELDİ DENETLENEMİYOR

Haberde İsrail saldırısı sonrası harabe haline dönen Gazze’ye gelen yardımların dağıtımı ile ilgili büyük sorunlar yaşandığı belirtiliyor. Fiyatların büyük bir artış gösterdiği belirtilen haberde; "Çatışmalar Gazze'de tüm mallarda büyük bir kıtlığa yol açarken, İsrail bölgeye sadece insani yardımın girmesine izin veriyor ve bu yardımlar da çatışmalardan önceki gıda ve ilaç yardımlarına kıyasla çok daha yavaş ulaşıyor. Neredeyse herkesin evini kaybettiği ve şu anda çadırlarda ya da diğer geçici barınaklarda, giydikleri kıyafetler dışında çok az eşyayla yoksul bir şekilde yaşayan halkı çileden çıkaran fiyatlar yükseldi". Bu ekipte yer alan maskeli biri ile yapılan söyleşide, "Ekonomi Bakanlığı her malın fiyatını belirliyor ve büyük tüccarlar küçük tüccarlardan önce buna uymak zorunda" dediğinin altı çiziliyor. Haberde bu ekibin fiyatları yükselten tüccarları uyardığı ve belirlenen fiyatın dışında mal satmak isteyenlerin takip edilip mallarına el konulduğu yazıyor.

BİR SİGARA FİYATI BİR PAKET FİYATINA GELİYOR

Haberde Refah’taki Filistinliler ile bu gelişmeler üzerine yapılan röportajlara da yer verilmiş. "Bizi yüksek fiyatlardan korumak için çağrımıza cevap veriyorlar," diyen Refah sakini Akram, aşırı enflasyona öfkelenerek sigarayı bırakmak zorunda kaldığını çünkü tek bir sigaranın eskiden bir paketin tamamına mal olduğunu söyledi. Dört çocuk babası Refahlı, başlangıçta ‘Öz Savunma Gruplar fikrini olumlu karşıladığını, ancak bunların etkisiz kaldığını ve yanlış kişileri hedef aldığını söyledi ve öneride bulundu:

"Görevlerini malların girdiği Refah sınır kapısında yoğunlaştırmalılar ve önde gelen tüccarlara fiyatları düşürmeleri için baskı yapmalılar"

Konuşan bir başka Refah sakini pazardaki yüksek fiyatlarının nedeninin malların vurgunculardan pahallıya alınmasına bağlıyor.