Posta.com.tr | New Jersey'li 32 yaşındaki Katelyn McClure ve o zamanki erkek arkadaşı, Philadelphia'da evsiz bir gaziye yardım ettiklerini söyleyip, GoFundMe- adlı yardım platformundan bağış kampanyası başlatmıştı. Çift yardım kampanyasından 400 bin dolar topladı. Ancak olayın ardındaki gerçek çok başkaydı. 

2017'de McClure ve o zamanki erkek arkadaşı Mark D'Amico, evsiz bir gazi olan Johnny Bobbitt Jr.'ın son 20 dolarını harcayarak ptpyolda mahsur kalan McClure'e benzin aldığını iddia ettikleri bir hikaye uydurdular. Çift, bu iyiliğe karşılık olarak Bobbitt'i sokaklardan alıp sıcak bir yuvaya kavuşturmak için bağış kampanyası başlattı. 

400 BİN DOLARLIK VURGUN

McClure ve D'Amico yerel ve ulusal medya kuruluşlarıyla röportajlar yaptıkça hikaye hızla ilgi gördü. Bir aydan kısa bir sürede 14 bin bağışçıdan toplamda 400.000 dolar topladılar. Toplanan paralar çiftin kişisel hesaplarına gidiyordu. Bağışların devam ettiği 3 ay boyunca çift, gelen paraları kişisel harcamaları için kullandı. 

Çift, Bobbitt'e uydurdukları sahte hikayeyi ve aldıkları parayı anlattı. Aralık 2017'de yetkililer, D'Amico'nun Bobbitt için bir banka hesabı açtığını ve ikisinin hesaba 25.000 dolar yatırdığını söyledi.

CEZASI BELLİ OLDU

43 yaşındaki D'Amico, Aralık 2019'da suçunu kabul etti ve beş yıl hapis cezasına çarptırıldı. Çiftin platformdan kazandıkları parayı geri ödemeleri emredildi. 

Mahkemesi devam eden Katelyn McClure'in cezası belli oldu. 400 bin dolarlık bağış dolandırıcılığı nedeniyle McClure, 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Önceden New Jersey Ulaştırma Bakanlığı'nda çalışan McClure'nin kamu çalışanı olarak çalışması da kalıcı olarak yasaklandı.