Türkiye'yi sarsan deprem felaketi! Bakanlar son durumu açıkladı Türkiye'yi sarsan deprem felaketi! Bakanlar son durumu açıkladı
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Gaziantep'te 5 yaşındaki çocuğun işkence edildiği olayla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Gaziantep'te Cihan Yıldız, kızı Firdevs Yıldız'ı (5), evinde darbedilmiş halde buldu. Hastaneye kaldırılan Firdevs'in günlerce aç bırakılıp, şiddet gördüğü ortaya çıktı. Küçük Firdevs yoğun bakıma alınırken, anne Fatma Yıldız tutuklanmıştı.

 Yaşanan olayla ilgili Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık da açıklama yaptı.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Bakan Yanık şunları söyledi;

Gaziantep’te zihinsel engelli bir annenin 5 yaşındaki kızına uyguladığı şiddet hepimizi derinden yaraladı. Bakanlık olarak şiddet mağduru kızımızın tedavi sürecini yakından takip ediyoruz. Ailenin 3 çocuğu devlet koruması altına alındı. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

NE OLMUŞTU?

Olay, geçtiğimiz gün akşam saatlerinde Onur Mahallesi'nde meydana gelmişti. İddiaya göre köyündeki arazisine giderek birkaç gün kalan Cihan Yıldız, eve döndüğünde kızı Firdevs'i darbedilmiş halde görünce 112 Acil Çağrı Merkezi'ne haber vermişti. Sağlık ekiplerince Dr. Ersin Arslan Araştırma ve Eğitim Hastanesi'ne kaldırılan Firdevs Yıldız'ın yapılan kontrolünde günlerce aç bırakılıp, şiddet gördüğü tespit edilmişti. Daha sonra özel bir hastaneye sevk edilen küçük Firdevs, yoğun bakıma alındı. Polis, şüpheli olarak yüzde 50 zihinsel engelli raporu olan anne Fatma Yıldız'ı gözaltına aldı. İfadesi alınan anne Yıldız, daha sonra İl Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi'ne götürüldü.

'3'ÜNCÜYE ÇOCUĞUMU ÖLDÜRECEK'

Eşi Fatma Yıldız'ın kız çocuklarını sevmediğini belirten Cihan Yıldız, "Bu olay, geçen yıldan beri devam ediyor. Diğer çocuklarıma da vuruyor ama kızım kadar değil. Eşimin raporu var; bugün yarın yine çıkacak. Bu 2'nci oldu, 3'üncü de çocuğumu öldürecek. Eve üst kat komşunun penceresinden girdim. Çocuğu içeride yatarken buldum. Gözleri şişmiş, kolları morluk içerisindeydi. Kollarında yine ısırık izleri vardı. Kızımın şu anda hayati tehlikesi yok. Fakat halen vücudundaki darp izleri duruyor. Benim halim ortada. Bu çocuklarıma nasıl bakacağım? Benim kimsem yok" demişti.

'CEZAEVİNDEN HİÇ ÇIKMASIN'

Eşinin en ağır cezayı almasını isteyen Yıldız, "İsterim ki; raporu olduğu halde cezaevinden hiç çıkmasın. Müebbet yatsın. Çocuğuma da yazık, günah. Eve geldiğimde kapıyı çalmama rağmen hiçbir şekilde açmadı. Kiracının evinden girdim ve çocuğumu bu halde buldum. Gelmesem, yetişemesem; çocuğum belki de ölecekti. Devletimden çocuklarım için yardım istiyorum" diye konuşmuştu.

TUTUKLANDI

Gaziantep Valisi Davut Gül, kentte annesi tarafından işkence edilerek günlerce aç bırakılan 5 yaşındaki Firdevs Y. ile ilgili açıklamada bulundu.

Kızına şiddet uygulayan annenin zihinsel engelli olduğunu açıklayan Vali Gül, annenin tutuklanarak cezaevine gönderildiğini, diğer çocukların ise devlet korumasına alındığını duyurdu.

Vali Gül, konu ile ilgili açıklamasında, "Zihinsel engelli bir annenin, 5 yaşındaki kızına uyguladığı şiddet hepimizi derinden üzmüştür. Kızımızın tedavisi Valiliğimiz tarafından takip edilmektedir. Çocuklar, sosyal hizmetler çerçevesinde devlet korumasına alınmıştır. Şüpheli kişi mahkeme tarafından tutuklanmıştır" ifadelerine yer verdi.