Sahte ilanlar yayınlayan dolandırıcılar, uygun fiyata ilan vererek vatandaşlarını dikkatini çekiyor. Tuzağa düşen vatandaşlar, “uygun fiyata ev buldum. Aman kaçırmayayım diyerek kapora gönderiyor” Sonra mı?  bakıyor ki ilan yok. “Peki bu durumla karşı karşıya kalmamak için ne yapabilirim?” diyorsanız konu ile ilgili ayrıntıları haberimizin devamında bulabilirsiniz....

Konut satın almak isteyen, kiralama yapacak yahut turizm amaçlı günlük daire kiralamak isteyen vatandaşların ilk adresi ilan platformları oluyor. İlan platformlarında bazen karışık durumlara neden olabiliyor. Bu durumlarla karşı karşıya kalmamak için ilan sitelerinde yer alan ilanların dikkatli incelemesi gerekmektedir.

Konut satışı ve kiralama ilanları ile  ilgili yeni düzenleme yapılmış olsa da, sahte ilanlar halen devam ettiği gözlenmektedir. Bu nedenden dolayı, ilanlarda bu detaylara dikkat etmekte büyük yarar var.

İlan platformlarında, Yanlış fiyat, yanlış harita konumu ilan veren kişinin mal sahibi gibi kendisini tanıtıp aslında taşınmazın sahibi olmadığı birçok ilan maalesef ki mevcut. Bu gibi sorunların önüne geçilmesi için yeni düzenleme yapılmış olsa da Sahte ilan sorunsalı devam ediyor. Bu neden dolayı, satılık veya kiralık ne olursa olsun, taşınmazları yerinde görmek büyük önem arz ediyor. 

Herhangi bir sorun yaşamamak için, gayrimenkul satış veya kiralarda yetki belgeli emlak işletmelerini tercih edilmesi gerekmektedir.

Kapora dolandırıcılarının tuzağına düşmemek için, mutlaka kiralık da olsa satılık da olsa taşınmaz yerinde görülmesi ve taşınmaz ile ilgili sözleşmelerin mal sahibi ile bir araya gelerek, tabu ve konum detaylarına dikkat ederek, yapılması önem arz etmektedir.

Antalya Havalimanı'nda yolcu rekoru kırıldı Antalya Havalimanı'nda yolcu rekoru kırıldı

Özellikle, ilan detaylarında yetki belgesi numarasına dikkat etmek gerekmektedir. Yetki belgesi bulunan işletmelerini tercih edilmelidir. Bu işletmelerden alınan hizmetlerde herhangi bir sıkıntı yaşanılması durumunda, Ticaret Bakanlığı’nın sistemi üzerinden şikayet edebilirsiniz.