• BIST 108.434
 • Altın 151,227
 • Dolar 3,6580
 • Euro 4,3278

  'GATA'kulli var'

  07.03.2009 07:35
  Fethullah Gülen'den son açıklamalar
  GATAkulli var
  'GATA'kulli var' 'GATA'kulli var' 'GATA'kulli var'

  10 yıldır Amerika"da yaşayan Fettullah Gülen, bir grup gazeteciyle Pensilvanya"daki konutunda konuştu. Ergenekon"dan Davos"a birçok soruyu yanıtlayan Gülen, “Türkiye"ye ne zaman döneceksiniz” sorusuna ise “Hukuken sorun yok ama hala bazı dengeler aleyhte. Hükümeti sıkıntıya sokmamak için şu an dönmüyorum” cevabını verdi...

  Nur Cemaati Lideri Fettullah Gülen, Türkiye"den ziyaretine giden 3 gazeteciye çarpıcı açıklamalarda bulundu. Sabah Gazetesi yazarı Mahmut Övür, Bugün Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Erhan Başyurt ve aynı gazetenin yazarı Ahmet Taşgetiren"in sorularını Amerika"daki konutunda yanıtlayan Gülen, Ergenekon davasından Davos"a kadar bir dizi konu ile ilgili çeşitli yorumlarda bulundu...

  Bazı dengeler aleyhte

  Sabah yazarı Mahmut Övür dünkü köşesinde Gülen"in sorulara verdiği yanıtları şöyle aktardı: 10 yıldır kaldığı ABD"deki konutunda sohbet ederken herkesin merak ettiği soru şuydu: “Gülen ne zaman dönecek?” Bu soruya hüzünlü bir cevap veriyordu Fethullah Gülen: “9 yıldır burada inziva hayatı yaşıyorum. Şu yakında bir göl var. Oraya bu 9 yıl içinde sadece üç kez gittim. Çıkmak istemiyorum. Gurbet bana giran (ağır) geliyor.” Bir an duruyor ve Türkiye"ye dönüp dönmemeye ilişkin şunları söylüyor: “Siz olanaklı görüyor musunuz bunu? Orada hükümeti zora sokmamak için şu an dönmeyi düşünmüyorum. Hissi hareket etmemeli. Olabilecek sıkıntıları hükümete fatura ederler. Yargının en sıkıntılı zamanlarında beraat aldım. Hukuken bir sorun yok dönmemde ama hâlâ bazı dengeler aleyhte. Durumu bu haliyle korumak vacip gibi. Sonu nereye varır Allah bilir. Bizler üzerimize düşeni yapmalıyız.” Başbakan Erdoğan"ın "Davos Duruşu" ile ilgili olaraksa Gülen “Başbakanın çıkışı doğru bir çıkıştı. Halk da desteğini verdi. Zaten daha sıcağı sıcağına özür dilemeleri de bunu gösteriyor. Türkiye"de Yavuz Sultan Selim gibi karşılandı. Türkiye bölgede önemli bir ülke. Çünkü her yerde Osmanlı"dan kalma müthiş bir kredimiz var” dedi.

  Demirel biz çok üzdü

  Gülen, 28 Şubat süreci ve dönemin Cumhurbaşkanı Demirel ile Cindoruk hakkında ise şu yorumu yapıyor: “O dönemde birçok kişi geçmişiyle tenakuza (çelişkiye) düşen bir tavır sergiledi. Demirel, bizim okullar için zamanında 30 tane imzasız açık mektup verdi. Özal"ın başlattığı devlet geleneğini sürdürdü. Ama sonra bizi üzen bir beyanatı oldu, Kurtul Altuğ"la konuşmasında "devlet için tehlikeli"dedi. İnsan üzülüyor tabii. Daha sonra telefonla konuştuk, sesi sop soğuktu. Belki bilemedi gerçekleri. Bu iş bitti diye inandırdılar onu. Aynı şeyi Cindoruk da yaptı. Geçmişte, 2000"lerin başında bizim avukatlığımızı istedi. Herhalde vermeyince böyle oldu. Ama ben yine de kimseye kırgın değilim.” Ergenekon davası ve operasyonlar hakkında da Gülen ilginç bir benzetme yapıyor; “Bu işlerin sulandırıldığı gibi bir kaygı var. Bana da öyle geliyor. Baksanıza sürekli Silivri Cezaevi"yle GATA arasında, bir ara Cengiz Çandar söyledi, yatay geçiş, yani yatış geçişi var. Erzurumlular bunu şöyle yorumluyor; "Bu işin içinde bir "GATA"kulli var." Hükümete karşı da bazı hesaplar seziliyor. Bunlar iyi şeyler değil.”

  AB ilişkileri inşallah sürer

  AB-Türkiye ilişkilerini de değerlendiren Gülen, “İnşallah devam eder” dedi ve ekledi: “Ama AB"ye almazlarsa ne olur? Başbakan"ın dediği gibi onlar kaybeder. Ama bu yolda bazı kazanımlar da oldu. Demokrasi adına mesela. AB"yi istemeyenler kimler? Onlara bakmak lazım, altını araştırmak lazım.” Gazetecilerin “Türkiye"de derin devlet sizinle uğraşıyor, peki ABD"nin derin devletiyle aranız nasıl?” sorusunu ise şöyle yanıtladı; “Buraya ilk geldiğimizde kaygıyla çok ilgilendiler. Hatta üç kez FBI geldi soruşturma yaptı. Ama bizim terörle ilgili, "Müslüman terörist olmaz, teröristse Müslüman olmaz" sözümüz önemli güvence yarattı. Sonra karışmadılar...”

  Konuklarını villalarda ağırlıyor

  Zaman zaman Amerika"dan bazı açıklamalarda bulunan Fethullah Gülen son olarak Türkiye"den ziyaretine giden 3 gazeteciye konuştu. Sabah Gazetesi yazarı Mahmut Övür, Bugün Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Erhan Başyurt ve aynı gazetenin yazarı Ahmet Taşgetiren, önce Gülen Hareketi"nin içinde yer alan Cosmos Vakfı tarafından Teksas Eyaleti"nin Houston kentinde düzenlenen “Türkçe Olimpiyatı”na katıldıktan sonra Pensilvanya"ya geçtiler. Ormanlık alan içinde villaların bulunduğu ve “kamp” olarak adlandırılan Saylorsburg"a ulaşan gazeteciler, çift kanatlı elektronik bir demir kapı ve birkaç görevliyi geçip içeriye girdiler. "Kamp"taki birkaç katlı villarlarda Gülen"i ziyarete gelen 30-40 kişi konuk ediliyor. Üç gazeteci de bu villalardan birinde geceyi geçirdikten sonra 50 kişinin daha katıldığı sabah kahvaltısında Fettullah Gülen ile buluştu.

  10 yıldır yargılanıyordu

  Gülen, 21 Mart 1999"da kalp ameliyatı olmak için ABD"ye gitmişti. Hemen akabinde hakkında peş peşe dava açıldı. Ankara DGM Cumhuriyet Başsavcılığı, 2000 yılında açılan davada Gülen hakkında "laik devlet yapısını değiştirerek yerine dini kurallara dayalı bir devlet kurmak amacıyla yasadışı örgüt kurup faaliyetlerde bulunduğu" gerekçesiyle Terörle Mücadele Kanunu"nun 7. maddesine göre, 5 yıldan 10 yıla kadar ağır hapis cezası istedi Yıllardır süren dava 25 Haziran 2008"de sona erdi. Gülen hakkındaki davalardan beraat etti. yargıtay da kararı onayladı. Şu anda Türkiye"ye dönmesinin önünde hiçbir hukuki önlem yok.

  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim