Yeşil yapraklı sebzeler, ağızda diş eti hastalığına ve diş çürümesine neden olan bakterileri ve asit oluşumunu azaltabilen çok miktarda nitrat içerir. Araştırmacılar bu özelliklerinden dolayı marul suyunun ağız sağlığı için gargaradan daha iyi olabileceğini söylüyor. Ancak bu açıklama alkol bazlı gargaraları kanserle ilişkilendiren tartışmalı bir çalışmanın ardından geldi.

Halı yıkatma fiyatı cep yakıyorken bu tüyo 10 numara iş yapıyor! Bulaşık tabletiyle ilk günkü haline dönüyor Halı yıkatma fiyatı cep yakıyorken bu tüyo 10 numara iş yapıyor! Bulaşık tabletiyle ilk günkü haline dönüyor

Belçika'daki araştırmacılar, bir ağız suyu markasını inceledi ve içinde yemek borusu ve kolorektal tümörlere neden olabilecek iki bakteri seviyesini artırdığını iddia etti. İki hafta boyunca marul suyu tüketmenin diş eti iltihabını azalttığı ve diş eti hastalığı olan hastalarda sağlıklı bakteri düzeylerini artırdığı görüldü.

Batı İskoçya Üniversitesi'nden Mia Burleigh ve Siobhan Moran, ağız suyuna alternatifler arayan sporcularda nitratın ağız sağlığı üzerindeki etkisini inceledi.İki hafta boyunca marul suyu tüketmenin diş eti iltihabını azalttığı ve diş eti hastalığı olan hastalarda sağlıklı bakteri düzeylerini artırdığı gözlemlendi.