• BIST 109.330
 • Altın 156,133
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501

  Gallup'tan ilginç araştırma

  26.07.2009 18:57
  Gallup, "Avrupalı Müslümanları" araştırdı
  Galluptan ilginç araştırma
  Gallup'tan ilginç araştırma Gallup'tan ilginç araştırma Gallup'tan ilginç araştırma

  Dünyanın önde gelen kamuoyu araştırma kuruluşlarından Gallup, Avrupa'daki Müslümanlarla ilgili araştırmasını sonuçlandırdı. İngiliz Observer gazetesinde yer alan haberde ise, Avrupa"da İslamcı ayaklanma korkularının azalmaya başladığı bildirildi. Gazete, bu kaygıların temelsiz gözükmeye başladığını kaydederken Türklerin radikal İslamcı ideolojilere karşı güçlü bir direniş gösterdiğine işaret etti.

  Türkiye'de yeni tarz

  Pazar günlerinde İngiltere"de yayımlanan The Observer gazetesi, “Avrupa"da İslamcı Ayaklanma Korkuları Azalmaya Başladı” başlıklı geniş haberinde beş yıl önce bombalamalar ve ayaklanmaların Avrupa"daki Müslümanların kitlesel bir radikalleşmenin eşiğinde oldukları kaygılarını alevlendirdiğini anımsatarak artık bu korkuların temelsiz gözükmeye başladığını kaydetti.

  Ünlü Amerikan tarihçisi Bernard Lewis"in “Yüzyılın sonunda Avrupa"nın İslamcı olacağı” uyarısını anımsatan gazete, halbuki Gallup tarafından gerçekleştirilen yeni bir araştırmanın, Avrupa"daki 20 milyon civarındaki Müslümanların arasında kitlesel radikalleşme korkularının gerçekleşmediğini gösterdiğini belirtti.

  GALLUP ARAŞTIRMASI

  Gallup araştırmasına göre, sivillere yönelik şiddet saldırılarının haklı olup olmayacağı sorusuna Fransa"daki Müslümlanların yüzde 82"si ve Almanya"daki Müsülmanlarının yüzde 91"i, “hayır” yanıtını verdi.

  İngiliz gazetesi, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy"nin güvenlik danışmanı Alain Bauer"in, “Bizim Müslüman nüfusunun yüzde 10"unun Batı ve Avrupa"yı dinamik bir biçimde reddettiğini, yüzde 10"unun Avrupalılardan daha Avrupalı olduğunu, yüzde 80"ının ise ortada bulunduğunu tahmin ediyoruz” sözlerini de yansıttı.

  “TÜRKLER RADİKAL İDEOLOJİLERE GÜÇLÜ BİÇİMDE DİRENİYOR”

  Hollanda istihbarat teşkilatının kısa bir süre önce ülkenin ikinci büyük Müslüman toplumunu oluşturan Türkler arasında “radikal İslamcı ideolojilere karşı güçlü bir direnişin olduğu”nu bildirdiğine dikkat çekilen habere göre, Hollandalı bir belediye yetkilisinin şu sorusuna da dikkat çekti:

  “Avrupalı Müslüman Kimdir? İkinci nesil göçmen Fas Berberi bir Fransız dükkan sahibi ile Danimarka"da yaşayan İranlı Şii bir bayan doktor, veya Pakistanlı kökenli bir İngiliz öğrencisi ile bir Alman gece klübünde şarkı söyleyen Türk arasında ne kadar ortak yönleri var?”

  The Observer, Avrupa"daki Müslümanların arasında ibadet konusunda da çok farklılıkların göründüğünü belirtirken de Almanya"da hükümetce yürütülen bir anket ile Afrika kökenli Müslümanların yarısının her gün dua ettiğini ancak bu oranın Güneydoğu Avrupa kökenlilerinin arasında ancak yüzde 10"u bulduğu belirlendiğine de işaret etti.

  “AVRUPA"DAKİ MÜSLÜMAN KADINLARIN SADECE BİR AZINLIĞI ÖRTÜNÜYOR”

  Bu arada, İngiliz gazetesi, yapılan araştırmaların sonucunda da Avrupa"daki Müslüman kadınlarının sadece bir azınlığın örtündüğü, ve sayılarının büyük bir olasılığı ile düştüğü saptandığını belirtti.

  Haberde Alman verilerinin, birinci nesil kadın göçlemlerin dörtte birinin başörtüsü kullanırken kızlarının arasında bu oranın yüzde 18"de olduğunu da ortaya koyduğu da kaydedildi.

  TÜRKLER ALMANLAR İLE PEK EVLENMİYOR

  Buna karşın haberde Almanya"da büyüyen Türk erkeklerinin sadece yüzde 8"inin Alman kadınları ile evlendiğine, Alman erkekleriyle evlenen Türk kadınlarının oranının çok daha düşük düzeyde, yüzde 3"de kaldığına vurgu yapıldı.

  The Observer gazetesi, entegrasyonun daha da ince yollarında da ilerleyebileceğine de dikkat çekerken araştırmaların Müslüman topluluklarının bulundukları ülkelerce “çok derin bir biçimde etkilendiği”ni de gösterdiğine de işaret etti.

  Bunun bir örneği olarak gazete; Fransa, Almanya ve İngiltere"de gerçekleştirilen anketlerin, zina, idam cezası veya pornografi konularında genel nüfus ve Müslüman topluluklarının benzer görüşlerin bulunduğunu gözlerinin önüne serdiğini kaydetti.

  Gallup yetkilisi Magali Renault"un “Ülkeler arasındaki farklılıklar da çok açıktır. Fransız Müslümanlar, Fransa"daki değerleri absorbe etti ve Almanya"daki Müslümanlara göre daha laiktir” değerlendirmesine de yer veren The Observer, Avrupa"daki Müslümanların arasında azalan doğum oranlarına da dikkat çekerek Hollanda"daki Türk kadınlarının çocuklarının sayısının 1990 yılında 3.2 iken 2005 yılında 1.9"a gerilediğinin de altını çizdi. - hürriyet

  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim