• BIST 109.330
 • Altın 156,133
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501

  Galiba öğrenci affı geliyor

  13.08.2008 10:19
  12 Eylül tarihinden itibaren okullarından uzaklaştırılmış on binlerce üniversite öğrencisinin merakla beklediği "Öğrenci Affı" ile ilgili çalışmalar, planlamalar hızlandı.
  Galiba öğrenci affı geliyor
  Galiba öğrenci affı geliyor Galiba öğrenci affı geliyor Galiba öğrenci affı geliyor

  Geçen yıldan beri Eğitim Hakkı Platformu'nun öğrenci affı konusunda yaptıkları girişimleri desteklemiş, konuyu gündemde tutmak adına birçok kez bu köşeden afla ilgili gelişmeleri duyurmuştum.

  Tam bu iş kapandı derken yeni bir haber geldi.

  Eğitim Hakkı Platformu, topladığı binlerce imza ve öğrencilerin durum değerlendirmesi raporlarıyla beraber "Öğrenci Affı Yasa Teklifi Önerisi"ni Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e sundu.

  Öğrenci affı bekleyen gençler tarafından kurulan ve öğrenci affının çıkarılması amacıyla yoğun çalışmalar yürüten Eğitim Hakkı Platformu, milletvekilleri, parti liderleri derken iki yılın ardından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün kapısını af için çaldı.

  Platform temsilcileri bir haftada topladıkları imzaları ve binlerce öğrencinin durumlarının değerlendirildiği öğrenci profili araştırma raporunu da Cumhurbaşkanlığı makamına iletti. Cumhurbaşkanlığına sunulan 'Yükseköğretim kanununa Geçici Maddeler Eklenmesine Dair Kanun' teklifinde, 12 Eylül 1980 tarihinden bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihe kadar kendi isteği ile ilişiği kesilmiş öğrencilere dört sınav hakkı verilmesi talep ediliyor.

  Bu arada, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik de on binlerce öğrencinin merakla beklediği öğrenci affıyla ilgili bürokratlarına bir taslak hazırlamaları için emir verdiğini açıkladı.

  Milli Eğitim Bakanlığı ile YÖK arasında öğrenci affı ile ilgili yazışmalar sürerken, YÖK, 4 boyutta öğrenci affı konusunu irdeleyerek bu incelemeleri bir rapor haline getirecek. Taslak metnin Eylül ayı ortasında tamamlanarak Bakanlar Kurulu'na sunulması planlanıyor. Bakanlar Kurulu'nun da onaylaması halinde en geç Ekim ayına kadar yasa tasarısı Meclis'e göndermesi bekleniyor.

  Haydi hayırlısı...

  Hürriyet

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim