Fenerbahçe'de Miguel Crespo cezalı duruma düştü Fenerbahçe'de Miguel Crespo cezalı duruma düştü
Spor Toto Süper Lig'in 18. haftası dev bir maça sahne oldu. Galatasaray, Fenerbahçe'yi Kadıköy'de 3-0 mağlup etti. Dev derbi nefesleri keserken Kadıköy'de oynanan maçta birçok tartışmalı pozisyon da yaşandı. Abdülkerim Bardakcı'nın golünün ofsayt gerekçesiyle iptali ve İrfan Can Kahveci'nin VAR incelemesi sonrası gördüğü kırmızı kart pozisyonu ön plana çıkarken yayıncı kuruluşta ekranlara gelen TRİO programında Lale Orta, Deniz Çoban ve Bülent Yıldırım, Halil Umut Meler'in performansının yanı sıra 90 dakika ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Spor Toto Süper Lig'in 18. haftasında dev derbide Fenerbahçe ile Galatasaray karşı karşıya. Derbinin ilk yarısı Oliveira'nın golüyle 1-0 sarı-kırmızılıların üstünlüğüyle tamamlandı. Bu sonuçla Galatasaray, 24 yıl sonra ilk kez Kadıköy'de ilk yarıyı önde kapamış oldu. İkinci yarıda Galatasaray Aktürkoğlu'nun golüyle skoru 2-0'a getirdi. Icardi 3-0'la skoru belirledi. 86. dakikada Fenerbahçe'de İrfan Can Kahveci'ye kırmızı kart çıktı. Derbiyi kazanan Galatasaray puanını 39'a çıkararak liderliğini sürdürdü.

LALE ORTA, DENİZ ÇOBAN VE BÜLENT YILDIRIM, TRİO'DA YORUMLADI

Derbiden 3-0'lık galibiyetle ayrılan Galatasaray, zirvede farkı açarken Kadıköy'deki 90 dakikada birçok tartışmalı pozisyon da yaşandı. Uzun yıllar Türk futboluna hizmet etmiş eski hakemlerden Lale Orta, Deniz Çoban ve Bülent Yıldırım, dev derbide meydana gelen tartışmalı pozisyonları beIN TRİO programında değerlendirdi. (Görüntüler: beIN Sports)

GUSTAVO'NUN BARIŞ ALPER YILMAZ'A YAPTIĞI FAULDE SARI KART DOĞRU MU?

Lale Orta: Net bir sarı kart. Bariz gol şansı kriterleri burada oluşmuyor.

Deniz Çoban: Serdar'ın kademeye girme şansı düşük de olsa var. Tam bir bariz gol şansından söz edemeyiz. Benim için hakemin sarı kart kararı yeterli. Düşerken kazayla kramponu düşen oyuncunun yüzüne geliyor. Buradan 1 sarı kart çıkar, onu da hakem doğru şekilde gösteriyor.

Bülent Yıldırım: İkili mücadelede Barış Alper, avantajlı bir hale gelirken Gustavo arkadan çekmiş. Basma ise tamamen kazayla. Sarı kart yeterli.

ABDÜLKERİM BARDAKCI'NIN GOLÜNDE VERİLEN OFSAYT KARARI DOĞRU MU?

Lale Orta: Vurulduğu anda kaleciden top sekiyor. Bulunduğu yerde avantaj elde ettiği için ofsaytla cezalandırılıyor. İptal kararı doğru.

Deniz Çoban: Bu golde problem olduğunu düşünmüyorum. Nelsson ofsayt, sonrasına bakmaya gerek yok. Eğer bu gol iptal edilmeseydi yeri konusunda büyük bir problem olurdu.

Bülent Yıldırım: VAR çizgileri doğru gözüküyor, sıkıntı yok. Karar doğru.

KEREM AKTÜRKOĞLU'NUN GOLÜNDE VERİLEN OFSAYT KARARI DOĞRU MU?

Lale Orta: Net bir ofsayt.

Deniz Çoban: Net bir ofsayt.

Bülent Yıldırım: Net bir ofsayt.

BOEY'NİN FERDİ'YE MÜDAHALESİ VAR MI, FAUL KARARI DOĞRU MU?

Lale Orta: Faul kararı yanlış. Boey'nin kartı net doğru. Oliveira da hakemi tutuyor ve itiraz etmeye geliyor. Hakeme dokunamazsınız, o yakına giremezsiniz. İki kartı da doğru değerlendiriyorum.

Deniz Çoban: Burada bir faul görmüyorum. Top taca çıkıyor, Galatasaraylı oyuncu kullanacakken gereksiz bir faul çalıyor. Buna benzer çok mücadeleye izin verdi. Sinirlenen oyuncu (Boey) topu yere vuruyor, sarı kart görüyor. Devamında Oliveira'nın hakemi taciz etmek, onu küçük düşürecek şekilde temas ettiğini düşünmüyorum. Dikkatini çekmek üzere yapıyor. Şunu da üstüne basarak söylüyorum; sahada hakemsiniz, bu temasın hangi niyetle yapıldığını anlayamazsınız. Oyuncunun dikkatli olması lazım. O yüzden bu sarı kartı eleştiremiyorum.

Bülent Yıldırım: Boey'nin çektiğini ve Ferdi'nin ivmelenmesini bozduğunu, yardımcı hakemin katkısıyla bu faulün verildiğini düşünüyorum. Bence faul kararı doğru, sarı kartlar konusunda hakemin takdirine saygı duyuyorum.

NELSSON'UN KİNG'E FAULÜNDE SARI KART DOĞRU MU?

Lale Orta: Kontrolsüz bir faul. Kırmızı kart olmaz çünkü herhangi tabanıyla rakibinin vücuduna bir teması yok. Sarı kart doğru.

Deniz Çoban: Sarı kartta şüphe yok. Ayağını yere koyuyor, yaralayıcı bir hamlesi yok.

Bülent Yıldırım: Kontrolsüz bir giriş. İçinde sürat olsa bile ayak yerde ve diz bölgesiyle yapılan bir çelme.

SZALAİ'NİN KEREM'E MÜDAHALESİ VAR MI, DEVAM KARARI DOĞRU MU?

Lale Orta: Ayağını arıyor, buluyor ve basıyor. Net bir faul ve sarı kart kararı olması gerekiyordu.

Deniz Çoban: Net bir faul, ayağa basma var. Faul ve sarı kartla cezalandırılması gerekir. Oyunu devam ettirdi, hata yaptı.

Bülent Yıldırım: Gecikmiş bir basma. Faul ve sarı kart olmalıydı.

MERTENS-KİNG MÜCADELESİNDE FENERBAHÇE LEHİNE VERİLEN FAUL KARARI DOĞRU MU?

Lale Orta: Mertens, arkadan rakibini bir şekilde durdurmaya çalışıyor. King de kurtulmaya çalışıyor. Kasıtlı olarak vurmayı amaçlamıyor. Devam kararı doğru.

Deniz Çoban: Faulü Galatasaraylı oyuncu yapmış olabilir ama sonrasında Fenerbahçeli oyuncunun hamlesini kontrolsüz olarak değerlendiriyorum. Evet, faul Fenerbahçe lehine. İtirazım yok ama faul sonrasında King'e sarı kart olmalı diye düşünüyorum.

Bülent Yıldırım: İlk faulü yapan Mertens. King de baskıdan kurtulmak için kolunu kontrolsüz savuruyor. Faulün yönü doğru ancak King sarı kart görmeliydi.

BARIŞ ALPER'İN CRESPO'YA FAULÜNDE KART GEREKİR Mİ?

Lale Orta: Topa değemiyor, rakibin ayağını araya alıyor. Sarı kart gösterilmesinin daha doğru olduğunu düşünüyorum.

Deniz Çoban: Hakemin takdir alanında bir pozisyon. Göstermemiş, itiraz etmiyorum.

Bülent Yıldırım: Hakemin takdir alanında bir pozisyon. Kararına saygı duyuyorum.

FERDİ-RASHİCA MÜCADELESİNDE HÜCUM FAUL KARARI DOĞRU MU?

Lale Orta: Bana göre hücum faulü değil. Oyun gereği birbirlerine temas ettikten sonra ayağının üzerine düşüyor. Kasıtlı bir şekilde düştüğünü düşünmüyorum. Devam etse oyun daha doğru olurdu.

Deniz Çoban: Ferdi, düşerken dikkatsiz davranıyor ve rakibin ayakları üzerine düşüyor. Sonuçları daha ağır olabilirdi. Hücum faul düdüğünün doğru olduğunu düşünüyorum.

Bülent Yıldırım: Ferdi'nin kazayla düştüğünü görüyorum ve hakemin kararına saygı duyuyorum. 

MERTENS'İN CRESPO'YA FAULÜNDE KART GEREKİR Mİ?

Lale Orta: Mertens, burada önüne kendisini koyuyor ama kart gerektirecek bir şey yapmıyor. O nedenle karta gerek olmadığını düşünüyorum.

Deniz Çoban: Faul doğru, karta gerek yok.

Bülent Yıldırım: Kayarak süpürmüyor, kontrollü bir şekilde geliyor ve duruyor. Bu küçük temastan kart çıkmaz.

OSAYİ'NİN KEREM'E MÜDAHALESİ VAR MI, DEVAM KARARI DOĞRU MU?

Lale Orta: Net bir faul, net bir sarı kart.

Deniz Çoban: Halil Umut Meler, belki de bu sezonun en kötü performansını sergiledi kendi adına ama çok şanslıydı. Çok net sarı kartları, çok net faulleri atladı. Devamında aynı oyuncuların ikinci sarı kart durumu olmadığı için tartışmalardan uzak kaldı. Bu pozisyon çok net bir faul, çok net bir sarı kart. Siyahla beyaz kadar açık, ama değerlendirmedi.

Bülent Yıldırım: Bariz gol şansı değil, umut vadeden atak. Faul sonrası Osayi'nin sarı kart görmesi daha doğru olurdu.

GALATASARAY'IN İKİNCİ GOLÜNDE OFSAYT VAR MI?

Lale Orta: İlk pozisyonda Icardi ofsaytta, Kerem değil. Asıl sorun devamında Kerem'in topa dokunup dokunmadığı. Eğer dokunmadıysa top doğrudan ofsayt pozisyonunda olan Icardi'ye gelir, Icardi de dokunduğu zaman ofsaytla cezalandırılır. Oyuna müdahale etmiş olur. Kerem'in dokunup dokunmadığı net değil. O nedenle VAR'ın pozisyona karışmadığını düşünüyorum. Hakemlerin verdiği karar saygı duyuyorum.

Deniz Çoban: Topa vurulduğu anda Icardi, ofsayt. Top direkt Icardi ile buluşursa bu golün iptali gerekir ama topla Kerem oynarsa ofsayt olmaz. Buradaki problem şu; top Kerem'e dokundu mu, dokunmadı ? Ofsayt çizgisi Kerem için çizilmiş. Hakemler, topun Kerem'e dokunduğunu söylüyor. Kerem'e dokunmadığını düşünseler çizgiyi Icardi'den çizerlerdi. O yüzden zaman aldı. Bakıyorum dokunmuş diyorum, başka bir açıdan bakıyorum dokunmamış diyorum. Emin olamıyorum. Hakemler gol kararını verdi. Ne düşündüler? Topun Kerem'e dokunduğunu düşündüler. Hamleyi de topa dokunmak için yaptı. VAR da sahadaki hakemin kararını onayladı. Saygı duymaktan başka çare yok.

Bülent Yıldırım: Benim gördüğüm VAR'ın ve sahadaki kıdemli yardımcı hakemin gördüğüyle aynı. Pas, çok kontrollü atıldığı için yerden sekmeyip tam aksine önüne gidebilecekken Kerem'in belli belirsiz ama mutlaka olduğunu düşündüğüm temasıyla top Osayi'nin bile arkasına gidiyor. Osayi yanılıyor, topun kırıldığını görüyorum. Golün nizami bir gol olduğu fikrindeyim.

İRFAN CAN KAHVECİ'YE GÖSTERİLEN KIRMIZI KART DOĞRU MU?

Lale Orta: Halil Umut Meler'in önünde olan bir pozisyon. Elit kategorideki bir hakemin bu kadar açık bir hareketi VAR yardımıyla vermemesi gerekiyordu.

Deniz Çoban: Benim açımdan net bir kırmızı kart. Kırmızı kartın bütün kriterleri var. Top farklı, İrfan'ın ayağı farklı bir yerde. Kramponun vidası rakibi gösteriyor, ayağı dizden gergin. Tartışılacak bir şeyi yok.

Bülent Yıldırım: İrfan Can, gecikmiş bir taban müdahalesi yapmış. Kırmızı kart doğru karar.