• BIST 108.489
 • Altın 151,139
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242

  Galatasaray'da ipler gerildi

  13.10.2011 00:21
  Galatasaray Kulübü ekim ayı Divan Kurulu Toplantısı, Galatasaray Lisesi'nde yapıldı.
  Galatasarayda ipler gerildi
  Galatasaray'da ipler gerildi Galatasaray'da ipler gerildi Galatasaray'da ipler gerildi

  Divan Kurulu Toplantısı'nda, Galatasaray'ın başarı elde takımlarına beratları verildi. Toplantıda, İstanbul Ayşe Himmetoğlu Yıldız Kızlar Ligi şampiyonu olan ve namağlup olarak Türkiye Yıldız Kızlar şampiyonluğunu kazanmayı başaran voleybol takımıyla, üst üste ikinci kez Türkiye Küçük Erkekler Şampiyonu olan voleybol takımına Divan Başarı Beratı takdim edildi.

  Ayrıca, 19-20 Şubat 2011 tarihinde Masterlar Kısa Kulvar Türkiye Şampiyonası ve 2 Temmuz 2011 tarihinde İzmir Urla'da düzenlenen Açık Su Yüzme Şampiyonası'nda derece alan Galatasaray master yüzücülerine de Divan Başarı Beratı verildi.

  Öte yandan, geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden Galatasaraylı genç voleybolcu Ayşe Himmetoğlu adına Divan Kurulu Başarı Beratı'nı babası Galatasaray Voleybol Spor Okulları Koordinatörü Ali Himmetoğlu alırken, salonda üyeler ayakta alkışladı.

  Öte yandan, kasım ayı Divan Kurulu Toplantısı'nın Kurban Bayramı nedeniyle 1 hafta ertelenerek yapılacağı duyuruldu.

  Basketbol Cumhurbaşkanlığı Kupası'ndaki Galatasaray-Fenerbahçe Ülker maçını izlemek için Kayseri'ye giden kulüp başkanı Ünal Aysal'ın katılmadığı Divan Kurulu toplantısında yönetim adına Adnan Öztürk, Refik Arkan, Celal Gürcan, Semih Haznedaroğlu ve Ali Gürsoy yer aldılar.

  Divan Kurulu Başkanı İrfan Aktar, kulüp tüzüğünün Divan Kurulu'na bir çok denetleme görevi verdiğinin altını çizerken, bir önceki toplantıda sadece

  okunarak geçilen mali raporun yeterince anlaşılamadığına dikkat çekerek kendisi bir sunum yaptı.

  Özhan Canaydın'ın başkanlığı dönemindeki 2007 yılı mali raporu ile 31 Mayıs 2011 mali raporunu karşılaştıran ve projeksiyon yardımıyla üyelere aktaran İrfan Aktar, rakamlardaki artışlara dikkat çekti.

  "Artık şirketler değil devletler iflas ediyor. Borcun şakası yok. Kulübümüzün borç durumunu hepimizin iyi hatırlamasında yarar var" diyen Aktar,

  şöyle devam etti: "2007 yılında vadesi geçmiş borç yokken, 2011'de 95 milyon TL olmuş. Uzun vadeli borç 88 milyon TL'den 281 milyon TL'ye, toplam borç 224 milyon TL'den 632 milyon TL'ye, borç alacak farkı 184 milyon TL'den 513 milyon TL'ye çıkmış. Dolar olarak 322 milyon dolara yükselmiş borç alacak farkı. Kısa vadeli banka borcu 16 milyon lirayken, 103 milyon lira, uzun vadeli banka borcu 50 milyon liradan 136 milyon lira olmuş. Toplam banka borçları 66 milyon liradan 239 milyona gelmiş. Artık mevcut yönetim için bu rakamları baz alarak değerlendirme yapacağız."

  Galatasaray'da 2011 rakamlarına göre zararın 107 milyon lira olduğunun altını çizen Aktar, toplam 147,8 milyon dolarlık banka borcuna karşılık yaklaşık 3 katına denk gelen 926 milyon 439 bin lira teminat gösterilmesinin teamüllere aykırı olduğunu anlattı.

  İrfan Aktar, Adnan Polat yönetiminin Türk Telekom Arena'daki kombine satışlarından yaklaşık 100 milyon dolar gelir elde ettiğini ve bu rakamın da harcandığını aktardı. Aktar, Divan Kurulu olarak yeni tüzükte gözüken aksaklıklarla ilgili değişiklik için çalışma başlatacaklarını aktarırken, "Kısa Tüzük" olarak adlandırılan ve yönetimlerin çıkaracakları kararlarla kulübü yönetecekleri sistemle ilgili yapılan önerilere de tepki göstererek, "Bu, kulübe konulacak bir bombadır. Kulüplerin yönetimlere tamamen teslimidir. Hükümetlerde olduğu gibi kanun çıkarmak yerine kanun hükmünde kararnamelerle yönetim sistemi fayda sağlamaz. Yöneticilerin kendi şirketlerinde yapamayacakları savurganlıkları kulüplerde yapabildiklerini görebiliyoruz. Bir diğer sorun da medyatik olma çabası içindeki yöneticiler olabilir. Yönetimlerimize güvenmek zorundayız ama kontrol gereklidir. Galatasaray, ayni ve nakdi varlığıyla 1 milyar dolarlık bir kulüptür. Gelinen noktada da duygusallığa yer yoktur" ifadelerini kullandı.

  Ayrıca, kulübe üye alımıyla ilgili evraklar üzerinden değil mülakatla gerçekleşen bir sistem gerektiğini savunan Aktar, "Bakıyorsunuz adam kağıt üzerinde sorunsuz ama üye olduktan sonra akli dengesi bozuk çıkıyor. Galatasaray'la da hiçbir ilgisi yok. Sonra biz uğraşıyoruz" dedi.

  TANER AŞKIN, İRFAN AKTAR'A TEPKİ GÖSTERDİ

  İrfan Aktar'ın Adnan Polat yönetiminin mali raporunu baz alarak aktardığı eleştirel sunum, Polat döneminin yöneticilerinden Taner Aşkın'ın tepkisine neden oldu.

  Divan Kurulu'na geniş yetkiler veren tüzüğü tüm sıkıntılara rağmen Adnan Polat yönetiminin yenilediğinin altını çizen Taner Aşkın, İrfan Aktar'ı Divan Kurulu Başkanı olarak tarafsızlığını yitirmekle suçlarken, "Divan başkanı tarafsız değil. Bu mali tabloyu biz teslim ettik. Divan Kurulu bir danışma organıdır, fikir üretme merkezidir. Kulüp yönetiminin üstünde bir yönetim erkine sahip değildir. Bu sunumu siz yapmamalıydınız. Bu sunumu denetçiler yapabilir. Ben 57 seneyi Galatasaray'da geçirdim. Mektepli değilim ama çok çok iyi bir Galatasaraylıyım" diye konuştu.

  Yeni tüzüğün oluşturulmasında Adnan Polat yönetiminin ciddi gayreti olduğunu aktararak, "Taner Aşkın haklı" ifadesini kullanan Aktar, "Orada haklılar. Ama divan başkanının tarafsızlığına gelince, ben tarafım. Galatasaray'ın tarafıyım. Adnan Polat'ın, Ünal Aysal'ın veya bir başkasından taraf olmam mümkün değil. Benim getirdiğim rakamlar, denetçilerin hazırladığı raporlardan çıkan rakamlardır. Kendim hazırlamadım. Bu rapor bir başlangıç noktasıdır ve yeni yönetimleri bu raporu baz alarak takip edeceğiz. Paylaşmak durumundayım" şeklinde konuştu.

  TANER AŞKIN, AYSAL YÖNETİMİNİ SERT BİR DİLLE ELEŞTİRDİ

  Ünal Aysal yönetiminin göreve geldiğinden itibaren kendi yönetimlerini eleştirel açıklamalarda bulunup, bir yangın yeri devralındığı edebiyatı yaptığını söyleyen Taner Aşkın, "Geçmişi kötüleyerek bir yere varamazsınız. Hiçbir şey mi yapmadık?" dedi.

  Adnan Polat yönetiminin hayata geçirdiği tüm projelerin yok sayıldığını kaydeden Aşkın, "Riva arazisi bugünkü haline kendiliğinden mi geldi. Şirket birleşmesini gerçekleştirerek kötü mü yaptık. Türk Telekom Arena resmen ölmüş morgda yatan mevtaydı. Yönetim kurulu arkadaşlarımın çalışmalarıyla bugünkü hale gelindi. Bunu yapan da her türlü siyasal ve yasal riske rağmen Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dır. Seversiniz, sevmezsiniz veya oy verirsiniz ya da vermezsiniz. Özhan Canaydın'ın, Adnan Polat'ın, Işın Çelebi'nin gayretlerini yok sayamazsınız. Bunlar tarihe geçti" şeklinde konuştu. Ünal Aysal'ın basında birlik beraberlik çağrısı yapan açıklamasını okuduğunu söyleyen Aşkın, "Birlik, beraberlik çağrıları yapıyorlar amasyapacakları en iyi şey ellerini uzatmaktır. Bizi yok sayarak olmaz. Hiçbir şey yapmadık ama çok şey yaptık. Bizi beğenmediniz ve gönderdiniz. Diyeceğim yok. Ama siz talip olarak geldiniz. İyiyi yapmak ve bizden daha iyisini yapmak zorundasınız" ifadelerini kullandı.

  Galatasaray'da liseli-lisesiz tartışmalarının önüne geçilmesi gerektiğinin altını çizen Aşkın, şöyle konuştu:

  "Galatasaray'da aleni söyleniyor artık liseli-lisesiz olayı. Bizim için fark etmiyor ama bu kafa yapısıyla böyle devam edilirse, korkarım Galatasaray'ın mazisindeki Ateş-Güneş olayından ders almadığımız ortaya çıkar. Bu vitrini bozarsanız, değerini düşürürsünüz. Duyduğumu söylüyorum, (105 sene içinde 13 bin mezun veren Galatasaray Lisesi'nin 50 bin kişilik stadı doldurmasını bekleyin) deniyor. Bir bu kadar yıl daha beklerseniz, stadın yarısı anca dolar. Dünyaya mal olmuş, bu kadar büyük bir kurumu bu noktaya getirmek için gayret sarf etmeyin. Bu işi yapacak insanları omuzlarımızda taşıyalım, yeter ki bu birliği bozmayalım. Bunları tamamen ortadan kaldırmanın zamanı gelmiştir.

  Adnan Polat evet istenmedi ve gitti ama bu camiaya yönetici arkadaşlarıyla bir çok şey yaptılar. Şirket birleşmesinde Mehmet Helvacı'nın, statta Işın Çelebi'nin, Ali Haşhaş'ın, diğer arkadaşların yaptıklarını kimse yok sayamaz. Arkadaşlar, bırakın şimdi stadın yollarını, stat verilmiyordu neredeyse Galatasaray'a. Ali Sami Yen'in kiraları ödenmemişti. Elimizden gitmişti. Ama bunu yapan arkadaşlar şimdi bu yönetimdeler. Ben olsam kulübün kapısından geçemem. Doğrular hiçbir zaman şaşmaz. Şu anda dosya yargıtayda ve aleyhimize karar çıkacağı da kesin"

  Taner Aşkın, sözlerini, "Yüzde ısrar etmeyin 90 da olur. İnsan dediğin noksan da olur. Bir ben varım demeyin, yoksan da olur. Hatasız dost olmaz. Hatasız dost arayan, sonunda dosttan da olur" dizelerini okuyarak tamamladı.

  Galatasaray Kulübü Divan Kurulu üyesi olan eski siyasetçilerden Mükerrem Taşçıoğlu, Türk Telekom Arena'da yaşanan sorunlarda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yapılan protestoların etkisi olduğuna inandığını söyledi. "Bu stadı bize kazandıran Başbakanı yuhalayarak büyük bir hata yaptık. (Bunu Galatasaraylılar yapmamıştır) demek de kafamızı kuma gömmektir" diyen Taşçıoğlu, şunları söyledi:

  "Bunun sıkıntılarını da çekeceğiz. Şimdi stadın Spor Genel Müdürlüğü'ne ait olduğuna dair bir tabela asılacak. Adam Fenerbahçeliliğini unutmuş, o stadın yapılmasına büyük katkı sağlamış. Bunu tamamladıktan sonra bir teşekkür beklerken, protesto edilmiş düşünebiliyor musunuz? Ben oralardan gelmiş biriyim. 10 sene iktidarda bulundum ve bunları bir kenara yazarlar. (Unuttuk, özrünüzü kabul ediyoruz) derler ama hesabını bir gün sorarlar. Aradan bir müddet geçti, seçim öncesi bizim en tecrübeli ağabeylerimizden biri (İnan Kıraç) çıktı, (Kemal Kılıçdaroğlu seçimlerde birinci gelebilir) dedi. Bana göre hayatının tek ve en büyük yanlışını yaptı ama bu da Galatasaray'a yansır. İnan Kıraç'a büyük saygım olmasına karşın, yanlış yaptığını söylemek de benim görevim. Çünkü o da hanemize yazıldı."

  Mükerrem Taşçıoğlu, basına İnan Kıraç'ın kulüpten ihraç edilmesi gerektiği yönünde sözler söylediği iddiasıyla yansıyan, Işın Çelebi'nin kulüpten

  ihraç edilmesi talebi yapılmasına da tepki gösterdi. Işın Çelebi'nin iddia edilen sözleri kayıtlara girmemesi şartıyla "Off the record", yansıtıldığından farklı bir şekilde söylediğini anlatan Taşçıoğlu, bu tavırı da çok yanlış bulduğunu sözlerine ekledi.

  ADNAN ÖZTÜRK'ÜN AÇIKLAMALARI

  "Arena'nın açılışında politik hayatta hiç de süpriz olmayan bazı olaylar olmuştur. Galatasaray bu stadı belli imzalara dayanarak yaptırmıştır. Bazı bürokratların iş bitirme şevki de gitmiştir. Politikacılar seçimde oy hesabı yapabilir ama seçimden sonra hepsi devlet adamı olurlar. Biz de devlet adamlarlı ile muhatap oluyoruz. Birilerinin kapısında yatsakta yollar için gerekli ödeneği çıkarma şansımızda yok. Bu projede silsile var. Malın sahibi GSGM'dir. 49 yıllığına üst hakkını almış kiracıyız. Taşeronların çoğu hepsi mahkemelik. TOKİ stadı devr edemiyor çünkü statta çok büyük eksikler var. GSGM'de burası benim tabela asın dediği stadığı teslim alamıyor biz de alamıyoruz. Stadın açılış zamanlaması her yönüyle çok yanlıştır.

  Başka bir kulübün dağın başındaki tesisine 4.5 milyon dolara asfalt döken bürokrat hayır biz sizin işinizi yapamayız dedi. Avrupaya giden bir otobanın ortasına üst geçit yaptırmak kolay değil artık Galatasaray olarak masrafını biz karşılayalım diyecek hale değil. Çatı ile ilgili Galatasaray'da çok büyük tartışmalar oldu. Olması gerekiyor dedik bizde geçmiş yönetimimiz güzel bir manevra yaptı bizim paramız yok çatıyı yaptıramıyoruz. dedi inşaat firmasını stadın içini yaptırdılar. Çelikten yapılmış çatılarda bir tane paletin uçması bile mideyi çok ciddi şekilde bulandırır. Sinek küçük ama mide bulandırıyor. 12 mtye 3 mt 50 kgluk bir panel saha içine değil otobana bile düşseydi çok üzücü neticeler ortaya çıkabilirdi. Riva ruhsatının elimizden gitmemesi için temel atma işlemlerine başladık.

  Riva ile ilgili şartname yeniden düzenlenmeli çalışmalar devam ediyor oluşturduğumuz heyetin tamamı mektepli mi değil mi bilmiyorum ilgilenmiyorum böyle konularla. Kalamışta hiç izin alınmadan bina yapmışlar. Binanın en üst katının kolonlarının yıkılması ve sadece 2 kat olması konusunda anlaşmaya varıldı. Bunu eski yönetimi eleştirmek için söylüyorum. Ben inşaatçı değilim ama işim gereği inşaat yaptırıyorum. Maltepedeki Pamukspor tesislerini de üyelerimiz kullanabilirler. Kalamışta önümüzdeki sezona yetişecektir. Galatasaray camiası bir travma yaşadı, mali genel kurul yaşadı, ibraasızlıklar oldu. Çok övündüğümüz tüzüğün aslında nasıl içinden çıkılmaz bir tüzük olduğu ortaya çıktı mahkeme kapılarına gidildi. Bu travma kardeşçe bir seçimle noktalandı. Hiçbir gün hiçbir iş için ben yaptım demedim. Sesli eleştiri sessiz övgüyü tercih ettim. Işın Çelebi'ye her fırsatta hiç rahatsız olmadan teşekkür ediyorum.

  Bu travmalardan sonra yönetim kuruluna disiplin kuruluna sevkler için şikayetler yağmaya başladı. Disiplin için gelen taleplerin tamamını başta başkan olmak üzere yapmayın etmeyin bunlara gerek yok dedik. Işın bey disiplin kuruluna sevk edilmedi ama Işın bey hergün medyada Galatasaray'da ihtilal ve askeri darbe yok. Bunun için Galatasaray'da idam da yok. Kendisini rahmetli bir başbakanımıza benzetmiş. Yüzde 4.46 hisse satıldı. Bu hisselerden 32 milyon 300 bin TL nakit para geldi. 10 milyon 800 bin kulüp için kullanıldı. Sportif aş.ye olan borçlar için 21.5 milyon TL'si kullanıldı. Sportif Aş'nin halkın elinde olan oranı yüzde 20.8'dir. Bu dönemde 25 milyon dolar banka kredi borcumuzu geri ödedik. Kredi limitimiz var ama ipotek şansımız yok çünkü 3 yıl için gelecek bütün gelirler kırılmış durumda.


  Erkek ve bayan basketbol isim hakkı sponsorluğunda medicalpark sponsorluğumuz olacak ama bunları kırdırtmak istemiyoruz. Su topu ve yüzmede kimlerin niye işten çıkartıldığını da perşembe günü de yönetim kurulunda konuşacağız. Kardeşçe çözeceğiz. Biz Adnan Polat ve yonetimini elestirmiyoruz. Sakin olsunlar"

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim