Galatasaray ve Beşiktaş, Fenerbahçe ve Trabzonspor kulüpleri yaptığı açıklamalarla depremzedeler için yardım kampanyası düzenleyeceklerini açıkladı.

Kahramanmaraş'ta merkezli 7,4 büyüklüğündeki deprem; Doğu, Güneydoğu, İç Anadolu ve Akdeniz bölgesinde birçok ili etkiledi.

Süper Lig'in köklü kulüpleri Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor depremzeler için harekete geçti. Dev kulüpler depremden etkilenen vatandaşlar için yardım çalışması başlattı.

Galatasaray, depremzedeler için yardım kampanyası başlattığını şöyle belirtti:

"Galatasaray Spor Kulübü olarak merkezi Kahramanmaraş olan ve tüm ülkemizi etkileyen depremle ilgili gelişmeleri üzülerek takip etmekteyiz. AFAD iş birliğinde resmi derneklerimiz, spor okullarımız ve taraftar grubumuz vasıtasıyla Ali Sami Yen Spor Kompleksi Nef Stadyumu ve Taçspor Tesisleri'nde toplanacak yardımlar ihtiyaç olan bölgelere ulaştırılacaktır. Tüm sporseverlerin desteğini bekliyoruz."

Beşiktaş, Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesi olan ve çevre illerde de hissedilen depremden etkilenen depremzedeler için yardım kampanyası düzenleyeceğini şöyle duyurdu:

"Kulübümüz, merkez üssü Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesi olan ve çevre illerde de hissedilen depremden etkilenen vatandaşlarımızın yaralarını sarmak üzere yardım kampanyası düzenleyecektir. Düzenlenecek yardım kampanyasıyla ilgili detaylar önümüzdeki süreçte kamuoyuyla paylaşılacaktır. Kahramanmaraş’ta meydana gelen deprem sonucunda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza bir kez daha Allah’tan rahmet, yaralanan vatandaşlarımıza acil şifalar dileriz."

Fenerbahçe, Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremin ardından yardım için çalışmalara başlandığını şöyle açıkladı:

"Kahramanmaraş başta olmak üzere Hatay, Gaziantep, Adana, Osmaniye, Diyarbakır, Malatya ve Şanlıurfa ile birlikte birçok ilimizde hissedilen ve tüm Türkiye'yi hüzne boğan deprem felaketi sonrasında Kulübümüz adımlar atmak için hazırlanıyor. Türkiye'nin en büyük 'Sivil Toplum Kuruluşu' olarak bugüne kadar ülkesinin, vatandaşının yanında olan Fenerbahçe Spor Kulübü olarak bugün yaşanan milli felaket karşısında en faydalı adımı atmak için çalışmalara ivedilikle başladık. Yapılacak görüşmeler neticesinde belirleyeceğimiz eylem planıyla afet bölgelerindeki vatandaşlarımızın yanında olacağımızı belirtiyoruz."

Trabzonspor'da deprem bölgesindeki vatandaşların yaralarını sarmak için yardım beklediklerini belirterek şunları kaydetti:

"Deprem bölgesindeki vatandaşlarımızın yaralarını sarmak için yardımlarınızı bekliyoruz. İhtiyaç listesindeki yardım malzemelerini Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezine teslim edebilirsiniz."

Ankaragücü'nden yardım kampanyası

Spor Toto Süper Lig’in 23’üncü haftasında sahasında Fatih Karagümrük’e 2-0 mağlup olan MKE Ankaragücü’nde teknik direktör Ömer Erdoğan görevinden istifa etmişti. Başkent ekibinin başkanı Faruk Koca ve teknik direktör Ömer Erdoğan, Beştepe Tesisleri’nde düzenledikleri basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi olan ve 10 ili etkileyen 7,7 şiddetindeki deprem nedeniyle üzücü bir gün yaşadıklarını ifade eden Koca, “Acımız büyük. Allah vefat edenlere rahmet eylesin. Kalanlara sağlık diliyoruz. Gelen bilgiler hasarın çok büyük olduğu yönünde. Ankaragücü camiası olacak bu sürece bütün katkılarda var olacağımızı söylüyoruz. Kızılay kan bağışı kampanyası başlattı. Başkan, yönetici, camia, taraftar ve Türkiye’deki, bütün insanlara bu kampanyaya destek olunması çağrısını yineliyoruz. Bugün aslında hocamızla beraber yaşanan süreci çok detaylı bir şekilde anlatıp bilgilendirmek istedik ama felaketten dolayı bunu uzun tutmak istemiyorum. Bugün bu meseleleri konuşma günü değil. Detaylarla ilgili ileriki zamanda acımız dindikten, yaralarımızı sandıktan sonra kafalardaki bütün soru işaretlerine cevap verecek şekilde basın toplantısı düzenleyeceğim. Bugün yalnızca bu fotoğrafı vermek için burada bulunuyorum. Bu fotoğrafın anlamı şudur, Ömer Erdoğan hoca bizi kırmadı, davetimize icabet ederek bizi çalıştırdı. Bizim kapımız her zaman Ömer hocaya açıktır” ifadelerini kullandı.