• BIST 110.377
 • Altın 155,810
 • Dolar 3,8543
 • Euro 4,5433

  G20'den 1 trilyon dolar

  02.04.2009 18:33
  G20 Zirvesi, krizden çıkış için IMF'nin kasasını doldurma kararı aldı. IMF'ye 1 trilyon dolar sağlanacak. Ülkelerin katkısı yetmezse IMF piyasalardan borçlanabilecek. Bu karar özellikle gelişmekte olan ülkelere yarıyor
  G20den 1 trilyon dolar
  G20'den 1 trilyon dolar G20'den 1 trilyon dolar G20'den 1 trilyon dolar

  Global kriz döneminde dünyanın önde gelen ülkele liderlerini bir araya getiren Londra'daki G20 Zirvesi'nden yeni bir kurtarma paketi çıktı. Durgunluğa giren ekonomilerin canlandırılması ve uluslararası ticaretin yeniden hareketlenmesi için açılacak paket üzerinde liderlerin anlaştığı ve toplam tutarın 1 trilyon doları bulacağı belirtildi. Bu paket ABD ve AB bölgesinde açılan ekonomi paketlerine ek olarak hazırlandı.
  IMF'nin kriz için kullandığı 250 milyon dolarlık kaynağın, 750 milyon dolarlık ek kaynakla, 1 trilyon dolara ulaşması planlanıyor. Paketten gelişmekte olan ülke ekonomilerinin ciddi pay alması bekleniyor. Böylece IMF'nin kasası doldurulacak. Kaynağın kullanımını da IMF koordine edecek.

  IMF borçlanabilecek
  Aralarında Japonya"nın da bulunduğu bazı ülkeler ve Avrupa Birliği, IMF"ye 100"er milyar dolar kaynak verebileceklerini açıklamış ve ABD de yaklaşık 100 milyar dolar destek sağlayabileceği işaretini vermişti. Taslak bildirgede IMF"nin ihtiyaç halinde piyasalardan borçlanmasının da yolu açılıyor.
  G20 Zirvesi'nde global krizi ve piyasalarda yaşanan dalgalanmayı masaya yatıran liderlerin, kriz hasırının ortadan kaldırılma ı için 'ne gerekiyorsa yapılması' yönünde görüş birliğine vardığı belirtiliyor.
  Görüşmelerde vergi cenneti olarak bilinen bölgelerdeki operasyonların disiplin altına alınması, hedge fonların aktivitelerine sınır getirilmesi, mali alanda sıkı kontrol politikalırının uygulanması konusunda da görüş birliğine varıldığı bildiriliyor. Zirve, ABD- İngiltere bloku ile Almanya ve Fransa blokunun taleplerini de buluşturmuş oldu.

  Ban Ki-mun: Kriz, bazı devletleri batırabilir
  BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, küresel ekonomik krizin bazı devletlerin sonu olabileceğini söyledi. Ban, küresel ekonomik kriz için önlem alınmaması durumunda, dünya genelinde sosyal kargaşa çıkabileceği ve bazı devletlerin batabileceği uyarısında bulundu.
  "Finansal kriz olarak başlayan şey küresel ekonomik krize dönüştü, daha kötüsünün olmasından korkuyorum" diyen Ban, "Gittikçe artan sosyal huzursuzluğun, büyük bir siyasi krize yol açmasından, sonrasında da güçsüzleşen hükümetlerin ve liderleri ile geleceklerine dair umutlarını kaybetmiş kızgın halkların ortaya çıkmasından endişe ettiğini" söyledi. Küresel ekonomik krizden, yoksul ülkelerin "tehlikeli bir hızla" etkilendiğini belirten Ban, "Dünya genelinde bir iyileşme sağlayamazsak insanlığın gelişimi noktasında korkunç bir felaketle karşılaşacağız" ifadesini kullandı.

  BAŞBAKAN, IMF VE G20'NİN YENİDEN YAPILANMASINI ÖNERDİ
  G20 toplantısında ABD, Almanya, İspanya ve Hollanda Başbakanlarıyla görüşmeler yapan Başbakan Erdoğan, IMF'nin fonksiyon ve bütçesinin genişletilmesini, G20'nin yapısal durumu ve geleceğiyle ilgili önerilerde bulundu, korumacılığa karşı çıktı


  Küresel ve ekonomik kriz karşısında dünya liderlerinin umudunu bağladığı G20 zirvesi Londra ExcelFuar Merkezinde başladı. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülke ekonomilerini küresel ekonomik krize karşı beraber çalışmak, küresel ekonomik büyümeyi sağlamak amacıyla bir araya getiren G20 Londra Zirvesi, 19 devlet başkanı ve başbakanla bir de kralı buluşturdu. Sabah kahvaltısında bir araya gelen liderler, daha sonar 4.5 saatlik bir çalışma oturumuna geçti.
  Türkiye, özellikle IMF ve G20'nin yapısal dönüşümü, artan korumacılığın dünya ekonomisine vereceği zararlar üzerinde durdu.
  Dünya ekonomisinin yüzde 85'ini elinde bulunduran 20 ülkenin ortak hareket ederek küresel ekonomik krize karşı mücadele etmesini amaçlayan zirvede Türkiye"yi temsil eden Başbakan Erdoğan zirve içinde mini bir zirve gerçekleştirdi. Erdoğan ABD Başkanı Barack Obama, Almanya Başbakanı Angela Merkel, İspanya Başbakanı Jose Luis Rodrigez ve Hollanda Başbakanı Jan Peter Balkenende ile ayaküstü görüşmeler yaptı. Erdoğan"ın liderlerle küresel ekonomi ve NATO konularını görüştüğü bildirildi. Görüşmede Hollanda Başbakanı Jan Peter Balkenende, Erdoğan"ın Danimarka Başbakanı Anders Fogg Rasmüssen"in Nato Genel Sekreterliği hakkındaki çekincelerini paylaştığını, ancak AB üyesi ülkeler arasında bu konuyu dile getirmediğini, İspanya Başbakanı Jose Zappetera da karikatür krizinden dolayı Andeas Ramussen"in Nato Genel Sekreteri olmasının ittifakın Müslüman dünyasına yanlış bir mesajı olabilecegini söylediği ileri sürüldü.

  Türkiye ne istedi?
  Türkiye'nin G20 Zirvesi'nin hazırlık toplantılarında bürokratlar ve Bakanları aracılığıyla sonuç bildirgesinde yer almayı talep ettiği ve ilettiği hususların büyük bir kısmının sonuç bildirgesinde yer alacağı belirtildi.
  Türkiye"nin belirttiği hususların arasında IMF'nin fonksiyon ve bütçesinin genişletilmesi, bu bütçenin kullanımında genişleme sağlanması, yapılacak yapısal değişiklikler ve G20'nin yapısal durumu ve geleceğiyle ilgili önerilerin bulunduğu belirtildi. Yapılan açıklamada Türkiye'nin ayrıca korumacılığın dünya ekonomisine zarar verdiği konusundaki fikirlerini de G20 liderlerine ilettiği kaydedildi.
  Başbakan Erdoğan"ın bu konuları liderlerle yaptığı görüşmelerde krizin çözülebilmesi için bu değişikliklerin hem G20 hem de IMF düzeyinde gerçekleştirilmesi gerektiğini bildirdiği kaydedildi.
  Erdoğan"ın mini zirvede ABD Başkanı Obama'yla, Türkiye'ye yapacağı ziyaretle ilgili kısa bir görüşme de yaptığı belirtildi. Başbakan Erdoğan'ın Obama'ya kendisini Türkiye'ye beklediklerini söylediği, Obama'nın da ziyeretten duyacağı memnuniyeti dile getirdiği ifade edildi.

  Kraliçeyle ziyaret anıları konuşuldu
  Başbakan Erdoğan"ın Kraliçe II. Elizabeth'in davetinde Kraliçe ve eşiyle sohbet ettiği ve Kraliyet ailesinin Türkiye'ye yaptığı ziyaretin anılarına değinildiği de belirtildi. Davette Erdoğan"ın Suudi Arabistan Kralı Abdullah ile de sohbet ettiği belirtildi.
  Başbakan Gordon Brown"un akşam yemeğinde Brezilya Cumhurbaşkanı Luiz İnnacio Lula de Silva'nın Başbakan Erdoğan'ı Brezilya'ya davet ettiği öğrenildi. Başbakan Erdoğan Zirve"de ayrıca Avusturalya Başbakanı Kevin Rudd ile bir görüşme gerçekleştirdi.

  Zirve"ye katılan liderler
  ABD Başkanı Barack Obama ve Başbakan Erdoğan'ın yanı sıra zirveye şu isimler katıldı: Arjantin Cumhurbaşkanı Cristina Fernandez de Kirchner, Avustralya Başbakanı Kevin Rudd, Brezilya Cumhurbaşkanı Luiz İnnacio Lula Da Silva, Kanada Başbakanı Stephen Harper, Çin Devlet Başkanı Hu Cintao, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Hindistan Başbakanı Mahmohan Singh, Endonezya Devlet Başkanı Susilo Bambung Yudhoyono, İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, Japonya Başbakanı Taro Aso, Meksika Cumhurbaşkanı Felipe Calderon Hinojosa, Hollanda Başbakanı Jan Peter Balkenende, Güney Kore Devlet Başkanı Lee Myung-bak, Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdülaziz El Suud, Güney Afrika Cumhurbaşkanı Kgalema Mothlanthe ve İspanya Başbakanı Jose Luis Rodrigez Zapatero ile AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso.
  Ayrıca Dünya Bankası, IMF ve Dünya Ticaret Örgütü gibi finansal kuruluşlarında katıldığı zirvenin maliyetinin 40 milyon sterlini bulduğu belirtiliyor. Zirvenin sadece logosunun hazırlanması için 6 bin sterlin harcandı. Güvenlik tedbirleri neredeyse 20 milyon sterline mal oldu.

  Obama, Kraliçe'ye iPod hediye etti
  ABD Başkanı Barack Obama, İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'e iPod müzikçalar hediye etti. G20 zirvesi için önceki gün düzenlediği resepsiyon sırasında Kraliçe Elizabeth ile bir araya gelen Obama'nın, Kraliçe'nin 2007 yılında Washington ve Virginia"ya yaptığı gezilerin videosunu içeren bir iPod ile besteci Richard Rodgers imzalı bir şarkı kitabı hediye ettiği belirtildi.
  Kraliçe Elizabeth ve eşi Prens Philip"in de Obama çiftine imzalı portrelerini verdiği kaydedildi.
  ABD Başkanı Obama, eşi Michelle ile Buckingham Sarayı"ndan ayrılırken, gazetecilere, "Harika bir ziyaret oldu" dedi. LONDRA AA

  Michelle Obama'ya protokol işlemedi
  ABD Başkanı Barack Obama ile birlikte G20 zirvesi için İngiltere'ye giden 'first lady' Michelle Obama'nın İngiltere Kraliçesi'ne sarılması İngiltere'de günün konusu oldu.
  Kraliçe 2. Elizabeth ile Michelle Obama, önceki gün Buckingham Sarayı'nda düzenlenen resepsiyon sırasında bir araya geldiler ve aralarındaki boy farkı hakkında konuşmaya başladılar. Bu sırada Kraliçe, elini Michelle Obama'nın beline koyunca, Obama da Kraliçe'ye sarıldı. İkili birkaç dakika boyunca bu şekilde sohbet etti.
  Bu anı görüntüleyen İngiliz basını, Kraliçe'ye dokunmanın protokol kurallarını ihlal etmek anlamına geldiğini vurgulayarak, bu samimi görüntülerin çok sıradışı olduğunu belirtti. 1992'de eski Avustralya Başbakanı Paul Keating, Kraliçe'ye sarıldığı iddiaları yüzünden "jigolo" yakıştırmasına maruz kalmıştı. Sonraki Avustralya Başbakanı John Howard'ın da Kraliçe'yle sarılarak selamlaştığı iddia edilmiş ve başbakanlık sözcüsü ikili arasında "hiçbir şekilde bir temas olmadığı" açıklamasını yapmak zorunda kalmıştı.

  MİLLİYET

  Diğer Haberler
 • Altın Borsası, İMKBye entegre olacak05 Ekim 2012 Cuma 18:02
 • Maliye uyardı: Bu son şans!05 Ekim 2012 Cuma 16:49
 • Maliye Bakanlığı 7 bin personel arıyor!05 Ekim 2012 Cuma 15:55
 • Borsa güne yükselişle başladı05 Ekim 2012 Cuma 10:49
 • Gür’ün Bahreynli ortağı batık çıktı05 Ekim 2012 Cuma 09:41
 • Piyasalarda pozitif eğilim sürebilir05 Ekim 2012 Cuma 09:29
 • THY yönetiminde şok gelişme!05 Ekim 2012 Cuma 09:08
 • Doğan ortak alabilir!05 Ekim 2012 Cuma 08:18
 • Vergi avantajı bitiyor05 Ekim 2012 Cuma 08:11
 • Draghiyi bezdirdiler05 Ekim 2012 Cuma 07:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim