• BIST 108.434
 • Altın 151,491
 • Dolar 3,6580
 • Euro 4,3309

  Futbola çeki düzen geliyor

  03.05.2009 07:10
  Meclis Genel Kurulu'nda geçen hafta tüm maddeleri kabul edilen ancak tümü oylanamadığı için kanunlaşması bu haftaya kalan Türkiye Futbol Federasyonu Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun tasarısı futbolla ilgili önemli düzenlemeler öngörüyor.
  Futbola çeki düzen geliyor
  Futbola çeki düzen geliyor Futbola çeki düzen geliyor Futbola çeki düzen geliyor


  Meclis Genel Kurulu'nda geçen hafta tüm maddeleri kabul edilen ancak tümü oylanamadığı için kanunlaşması bu haftaya kalan Türkiye Futbol Federasyonu Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun tasarısı futbolla ilgili önemli düzenlemeler öngörüyor.

  Meclis Genel Kurulu'nda geçen hafta tüm maddeleri kabul edilen ancak tümü oylanamadığı için kanunlaşması bu haftaya kalan Türkiye Futbol Federasyonu Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun tasarısı futbolla ilgili önemli düzenlemeler öngörüyor. Tasarıya göre futbolun yönetim ve işleyişini FIFA'nın öngördüğü şekilde Türkiye Futbol Federasyonu yürütecek, düzenleyecek ve denetleyecek. Fair play kurallarına uygun olarak bağlılık, dürüstlük ve sportmenlik prensiplerini gözetecek olan Türkiye Futbol Federasyonu, şiddet, şike, teşvik primi, ırkçılık, doping ve her türlü ayrımcılıkla mücadele edecek. Federasyonun merkezi Ankara olacak.
  Bu hafta Meclis Genel Kurulu'nda kanunlaşması beklenen tasarıya göre, Türkiye Futbol Federasyonu Uluslar arası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) ve Avrupa Futbol Federasyonları Birliği'nin (UEFA) üyesi sıfatıyla Türkiye'deki her türlü futbol faaliyetini yürütecek, düzenleyecek ve denetleyecek. Futbolun FIFA ve UEFA'nın yetkili organları tarafından konulan kuralların gereği gibi uygulanmasını sağlayacak, ulusal talimatlar hazırlayacak ve Türkiye'ye futbolla ilgili uluslar arası arenada temsil edecek. Her türlü müsabakayı düzenleyecek olan Türkiye Futbol Federasyonu, milli takımlar ile kulüp takımlarının uluslararası müsabakalara katılması ve mücadele edebilmesi için gerekli tedbirleri alacak.


  ŞİKEYLE MÜCADELE EDECEK

  Fair play kurallarına uygun olarak bağlılık, dürüstlük ve sportmenlik prensiplerini gözetecek olan Türkiye Futbol Federasyonu, şiddet, şike, teşvik primi, ırkçılık, doping ve her türlü ayrımcılıkla mücadele edecek. Türkiye Futbol Federasyonu'nun teşkilat, görev ve yetkileri, teşkilatın çalışma usul ve esasları, oluşturulacak diğer kurul ve birimler, merkez, yurt içi ve yurt dışı teşkilat birimlerinin görevleri; Federasyonun üyesi bulunduğu FIFA ve UEFA kurallarına uygun olarak, Türkiye Futbol Federasyonu Genel Kurulunun yapacağı ve aksi kararlaştırılmadığı sürece Federasyonu'nun resmi internet sitesinde yayımladığı gün yürürlüğe girecek talimatlarla belirlenecek.


  MERKEZİ ANKARA OLACAK

  Tasarıya göre, Federasyonun Merkezi Ankara olacak. Türkiye'deki her türlü futbol teşkilatı Türkiye Futbol Federasyonu'na bağlı olacak ve bunların hak ve görevleri yine Federasyonun Statüsü ve diğer talimatlarda tanımlanacak. Türkiye Futbol Federasyonunun ilk derece hukuk kurulları, en az Uyuşmazlık Çözüm Kurulu, Disiplin Kurulları, Etik Kurulu ve Kulüp Lisans Kurulundan oluşacak. İlk derece hukuk kurulları kulüp lisans ile ilgili kararlar almaya yetkili olacak.


  FEDERASYONUN GELİRLERİ

  Tasarıya göre Türkiye Futbol Federasyonu'nun gelirleri şunlardan oluşacak:


  -Futbol müşterek ve sabit ihtimalli bahis oyunlarından kulüplere verilen isim hakkının yüzde 15'i,

  -Başvuru harçları ve para cezaları.

  -Kulüplerin televizyon, radyo, internet ve her türlü teknik cihaz ve benzeri araçlarla yapılacak müsabaka yayınlarından ve yayın organları ile yapacakları her türlü sözleşmelerden elde ettikleri gelirlerin yüzde 10'u.

  -Türkiye Futbol Federasyonu tarafından akdedilen sponsorluk sözleşmelerinden elde edilen gelirler, resmi ve özel milli müsabakalardan elde edilen gelirlerin kesintilerden sonra kalan net meblağı ile bu müsabakaların televizyon, radyo, internet ve her türlü teknik cihaz ve benzeri araçlarla yayınlarından elde edilecek gelirler.

  -Tescil, vize, aktarma, aidat ve Türkiye Futbol Federasyonu'na bağlı futbolcular ve kulüplerden elde edilen benzeri gelirler.

  -Mal varlığı gelirleri, mal varlığı değerlerinin devir, temlik, satış ve kiralanması gibi hususlardan elde edilen gelirler.

  -Türkiye Futbol Federasyonu tarafından kurulacak veya ortak olunacak her türlü iktisadi teşebbüs ve şirketlerden elde edilecek gelirler.

  -Faiz gelirleri, bağış ve yardımlar ve diğer gelirler.


  GELİRLER VERGİDEN MUAF TUTULACAK

  Tasarıya göre Türkiye'de FIFA, UEFA ve TFF himayesinde gerçekleştirilen müsabakalar ile kanun kapsamında organize edilen karşılaşmalardan elde edilecek gelirler ve Türkiye Futbol Federasyonu'nun gelirleri, vergi, resim ve harçtan muaf olacak. Bu muafiyet, Türkiye Futbol Federasyonu'na ait iktisadi işletmeleri, Gelir Vergisi Kanunu ve Kurumlar Vergisi Kanunu uyarınca yapılacak kesintileri kapsamayacak. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içindeki tüm futbol müsabakalarının televizyon, radyo, internet ve her türlü teknik cihaz ve benzeri araçlarla yayınlanması, iletilmesi, yayınların düzenlenmesi ve programlanmasında Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu yetkili olacak.


  MİLLİ MAÇLAR ŞİFRELİ OLARAK YAYINLANAMAYACAK

  Milli müsabakalar, şifreli olarak yayınlanamayacak. Futbol müsabakası yayınlarının, Türkiye Futbol Federasyonu'nun belirttiği usul ve esaslar dışında, haksız ve yetkisiz olarak radyo, televizyon, internet veya herhangi bir iletişim aracında canlı veya banttan yayınlanması, çoğaltılması, dağıtılması, satılması, izlenmesi veya izletilmesi halinde, Türkiye Futbol Federasyonu'nun veya yayıncı kuruluşun şikayeti üzerine Fikir ve Sanat Eserleri Kanunundaki cezai yaptırımlar uygulanacak. Tasarıya göre milli maçlarda tartışma konusu olan protokol tribünü düzenlemesini de artık Federasyon yapacak. Federasyonun kullandığı veya kullanacağı marka, logo ve benzeri tüm fikri ve sınai hakların mülkiyeti ve kullanım hakkı, kuruma ait olacak.

  Diğer Haberler
 • Zirveden Metrise Azizli yıllar14 Temmuz 2011 Perşembe 07:15
 • Kulaçsız altın madalya aldı14 Temmuz 2011 Perşembe 07:14
 • Nouma: Tayfur düzgün bir adam, çok şaşkınım14 Temmuz 2011 Perşembe 07:02
 • Havutçu ve Adalı da tutuklandı14 Temmuz 2011 Perşembe 04:08
 • TFF teslimiyet içerisinde13 Temmuz 2011 Çarşamba 22:49
 • Çalımbay o iddiaları yalanladı13 Temmuz 2011 Çarşamba 18:38
 • Taraftarlar ayaklandı 13 Temmuz 2011 Çarşamba 17:10
 • G.Sarayda yeni formalar tanıtılacak13 Temmuz 2011 Çarşamba 17:4:
 • Aziz Yıldırımın avukatları harekete geçti... 13 Temmuz 2011 Çarşamba 16:55
 • Galatasaray: Kimseyi sırtından vurmuyoruz! 13 Temmuz 2011 Çarşamba 15:14
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim