Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Türk Kızılay'ın 103'üncü Genel Kurulunda "Kızılay gibi yüksek organizasyonel kabiliyete ve donanıma sahip marka kuruluşlara sahip olmamız güçlü ve iddia sahibi bir devlet olmamızın sonucudur. Biz hükümet olarak yeni iş birlikleri ve projelerle, Kızılay'ın operasyonel kabiliyetini artırmak ve teşkilatını güçlendirmek için üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz" dedi.

Türk Kızılay'ın, 103’üncü Olağan Genel Kurulu, Ankara'da ATO Congresium'da gerçekleştirildi. Genel kurula, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın yanında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu, Birleşmiş Milletler temsilcileri, diplomatik temsilciler ve 81 ilden Kızılay delegeleri katıldı. Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, gayretlerinin insanlığın onurunu korumak için olduğunu vurgulayarak, "Her geçen gün ızdırabın arttığı, yoksulluğun arttığı, beklemediğimiz durumları gördüğümüz bu dünyada bizler 'insanlık ölmedi' demek için kürsel dünyanın sesi olmak için varız. Nerede ızdırap varsa dünyada onların yanında olmaya çalışıyoruz" diye konuştu.

'ÜLKEMIZIN KAN IHTIYACININ YÜZDE 90'INI KARŞILAMIŞTIR'

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Türk milletinin yardımseverliğini temsil eden kırmızı hilalin, bir asrı aşkın süredir cephelerde, afet alanlarında ve mazlum coğrafyalarda dalgalandığını söyledi. Oktay, Kızılay gönüllüleri ve çalışanlarının, bu köklü kuruluşu bir iyilik hareketine dönüştürdüğüne dikkat çekerek, "Türk Kızılay, özellikle geçtiğimiz 10 yılda kapasitesini artırmış, faaliyet alanlarını genişletmiş ve dijital dönüşüme uyum sağlamıştır. Sadece geçtiğimiz yıl 15 milyondan fazla insanımıza Kızılay eliyle sosyal yardım ulaştırılmış, bu yardımların toplam tutarı 600 milyon lirayı aşmıştır. Ülkemizin kan ihtiyacının yüzde 90'ı Kızılay vasıtasıyla karşılanmıştır. Kızılay yine geçtiğimiz yıl 51 ülkede 8,5 milyon kişiye milletimizin yardım elini uzatmıştır. İlik nakli ve kök hücre tedavisi alanında Sağlık Bakanlığı ile ortaklaşa yürütülen TÜRKÖK projesi ile 3 bin 900 hastaya umut olmuş, hayat vermiştir. Bunların yanı sıra Kızılay, afet müdahale ve afet lojistik sistemleri ile dünyanın en iyi afet örgütlenmelerinden birine sahiptir. İşleyiş süreçlerini e-Kızılay sistemiyle dijitalleştirmiş olması ve evraksız muhaberat, temassız bağış gibi uygulamaları sistemine entegre etmesi, hız ve şeffaflık açısından takdire şayandır. Genç Kızılay, Kızılay Kadın ve Kızılay Engelsiz gibi yapılarla teşkilat yapısını genişletmiş, güçlendirmiştir. Kızılay kültürünün yeni nesillere aktarılması ve gönüllü gençlerin Kızılay yapısının içinde yer alıp proje üretiyor olması, yarınlar açısından umut vericidir. 103’üncü dönemde oluşacak yeni yönetimin hem kurumsal hem de beşeri yapıyı daha da geliştirerek daha nice gönüle gireceğine yürekten inanıyorum" dedi.