• BIST 106.991
 • Altın 151,481
 • Dolar 3,6762
 • Euro 4,3196

  Fransa'ya pinokyo benzetmesi

  23.12.2011 21:40
  Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Bağış'tan Fransa'ya pinokyo göndermesi.
  Fransaya pinokyo benzetmesi
  Fransa'ya pinokyo benzetmesi Fransa'ya pinokyo benzetmesi Fransa'ya pinokyo benzetmesi

  Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Fransa Meclisi'nde 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının inkarını suç sayan yasa tasarısının kabul edilmesine ilişkin, ''Bu tasarının bir an evvel gündemden düşmesi, Fransa'nın çıkarları icabıdır'' dedi.

  Bağış, bakanlığı ve Sultanbeyli Belediyesi işbirliğiyle düzenlenen ''İstanbul ili İçin Avrupa Birliği Sürecinde Proje Fırsatları'' konulu panelde yaptığı konuşmada, Anadolu'nun mesajının kardeşlik, hoşgörü, birlikte yaşama mesajı olduğunu dile getirdi.

  Konuşmasında Fransa Meclisi'nde 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının inkarını suç sayan yasa tasarısının kabul edilmesine ilişkin görüşlerini de dile getiren Bağış, şunları söyledi:

  ''Fransa'daki bazı siyasiler, bu tasarı ile kendi bindikleri dalı kesmektedirler. Bu tasarının akılla, mantıkla, tarihle, bilgiyle, ilimle hiçbir alakası yoktur. Bu tasarı Fransız ihtilalinin temsil ettiği değerlere de aykırıdır, Fransız Cumhuriyeti'nin kuruluş felsefesine de aykırıdır, Fransa'nın kurucuları arasında yer aldığı AB müktesebatına da kuruluş değerlerine de aykırıdır. Bu tasarının hizmet edeceği hiçbir kesim yoktur.''

  Fransa'nın 5 ay sonra cumhurbaşkanlığı seçimine gideceğini hatırlatan Bağış, Fransız sağının 3 adayla 3'e bölünmesinin Sarkozy'i tedirgin etmiş olabileceğini belirtti.

  Bağış, ''Denize düşen yılana sarılır misali böyle mantıksız bir tasarıyla hem Fransız firmalarına zarar vermek, hem Fransa'da yaşayan ve nüfusun yüzde 10'unu temsil eden Müslümanları rencide etmek, hem Türkiye gibi 74 milyonluk bir pazarı, hem de Türkiye üzerinden 3 saatte ulaşılabilecek 1,5 milyarlık bir pazarı Fransız şirketlerinden men etmek hangi aklın ürünüdür ben bunu anlamakta zorluk çekiyorum'' dedi.

  Bu filmin daha evvelde görüldüğünü ve dün bu filmin boş koltuklara bir kez daha oynandığına şahitlik edildiğini kaydeden Bağış, şöyle devam etti:

  ''Fransız parlamentosunda, parlamentonun yüzde 10'undan bile az bir katılımla oynanan bir senaryoyu hep beraber takip ettik. Bu tasarı henüz kanunlaşmamıştır. Bundan sonraki süreçte senatonun gündemine gelecektir, senato da bunu onaylarsa cumhurbaşkanı onayına gidecektir. Cumhurbaşkanı onayından sonra da Anayasa Mahkemesinin iptal etme ihtimali dahi vardır. Bu tasarının bir an evvel gündemden düşmesi, Fransa'nın çıkarları icabıdır. Eskiden bir Pinokyo masalı vardı. Yalan söyledikçe burnu uzardı, şimdi Fransa'da da bazı tarihleri, bazı gerçekleri çarpıtınca kimilerinin her halde ayakkabı topukları uzuyor.''

  -Sarkozy'in açıklaması-

  Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy'in bugün Prag'da bir açıklama yaptığını hatırlatan Bağış, şunları kaydetti:

  ''Dedi ki; 'Türk dostlarımın inançlarına saygılıyım'. Biz bir soykırım olduğuna inanmıyoruz. Bunu burada da söylüyoruz, Allah'ın izniyle Fransa'ya gidip orada da söyleyeceğiz. Bizim bu inancımıza saygılıysan, inancımızı dile getirmemize mani olacak bu tasarıyı niye destekliyorsun- Aslında tasarı kanunlaşmış olsaydı sayın Sarkozy'nin suç işlemiş olduğu kabul edilebilirdi. Aynı açıklamasında diyor ki; 'Türkiye, Fransa'nın inancına saygı göstermeli'.

  Sayın Sarkozy biz Fransa'nın demokrasiye ilham kaynağı olan ihtilaline saygı gösteririz, Fransa'nın kurucuları arasında bulunduğu AB değerlerine saygı gösteririz ama Fransa'nın içindeki akıl tutulmasına saygı göstermemizi beklemeyin. Bu tasarıyla siz Fransa'ya çok büyük zarar veriyorsunuz. Fransız halkı bunu hesabını, her demokratik ülkede olduğu gibi sandıkta sorar. Bu sayın Sarkozy'in bazı rakiplerinden kendi partisine oy devşirme çabası olarak görülse de bence tam tersi bir etki ortaya koyacaktır.''

  Türkiye'nin Fransa ile ilişkilerinin 14. yüzyıldan beri var olduğunu ifade eden Bağış, Kanuni Sultan Süleyman'ın Fransuva'ya yazdığı, ''Ben ki sultanlar sultanı, hakanlar hakanı hükümdarlara taç veren, Allah'ın yeryüzündeki gölgesi, Akdeniz'in ve Karadeniz'in ve Rumeli'nin ve Anadolu'nun ve Azerbaycan'ın ve Şam'ın ve Halep'in ve Mısır'ın ve Mekke ve Medine'nin ve Kudüs'ün ve bütün Arap diyarının ve Yemen'in ve nice memleketlerin sultanı ve padişahı Sultan Bayezid Han oğlu Sultan Selim Han oğlu Sultan Süleyman Han'ım. Sen ki Fransa vilayetinin Kralı Fransuva'sın'' şeklindeki mektubunu okudu.
  Bağış, ''Aslında sayın başbakanımızın 3 gün evvel

  Sarkozy'e yazdığı mektubun da ve dün açıkladığı yaptırım kararlarının da Sultan Kanuni'nin mektubunun bir devamı olarak algılanması gerekir. Biz tarihimizle gurur duyuyoruz. Bugün sayın başbakanımız da söyledi, tarihte soykırım arayanlar kendi geçmişlerini araştırsınlar'' diye konuştu.

  Egemen Bağış, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Gaziantep illerinin sıfatlarını kazanmasında Fransızların önemli rolü olduğunu da belirtti.

  Konuşmasında AB sürecine de işaret eden Bağış, ''Biz özgürlüklere Fransız kalanlara rağmen inadına özgürlük, reform ve değişim diyerek heyecanımızı kimsenin azaltmasına izin vermeyeceğiz'' dedi.

  Hangi ülke ne karar alırsa alsın bunlara fazla takılmayacaklarını ve ''inadına reform'' diyerek, ''kervan yürür'' diyeceklerini anlatan Bağış, Sultanbeyli'de de pek çok AB projesinin gerçekleşmiş olmasından mutluluk duyduğunu söyledi.

  ''AB süreci bizim vatandaşımızın yaşam standardını yükseltme sürecidir'' diyen Bağış, bakanlığını da Türkiye'nin reform mutfağı olarak gördüklerini kaydetti.
  AB sürecinde kimilerinin yansıtmaya çalıştığı gibi hiçbir tavizde bulunmadıklarını, Türkiye'nin çıkarları çerçevesinde adımlar attıklarını ifade eden Bağış, şu anda AB ile ilgili en önemli engelin önyargılar olduğunu ve önyargı sahiplerinin önyargılarını kırmak için hep birlikte çalışmak gerektiğini anlattı.

  -Soruları da yanıtladı-

  Egemen Bağış, çıkışta gazetecilerin Fransa'ya ilişkin soruları üzerine de şunları dile getirdi:

  ''Fransız Meclisi'nde kabul edilen tasarı, Fransız ihtilalinin değerlerine aykırıdır. Fransız devletinin kuruluş felsefesine aykırıdır, Fransa'nın kurucuları arasında yer aldığı AB'nin bütün değerlerine aykırıdır. Çünkü bu sadece sözde soykırımı tanımakla kalmıyor, bu tarihle ilgili tartışmalara tamamen kapıları kapıyor. İfade özgürlüğünü kısıtlamaya yönelik, tamamen akla ziyan, akıl tutulması göstergesi olan bu tasarıyı kabul etmemiz düşünülemez.

  Biz burada da söylüyoruz, Allah nasip ederse Paris'e gidip orada da söyleyeceğiz 'Böyle bir soykırım olmamıştır' diye... Eğer Fransa'nın yüreği yetiyorsa Ermenistan'ı ikna etsinler, diğer ülkeleri ikna etsinler sayın başbakanımızın çağrısını kabul edip arşivlerini sonuna kadar açsınlar ve uzmanlar, tarihçiler arşivlerle çalışmalarını bitirince de ortaya çıkan raporu hep beraber değerlendirelim.

  Sayın başbakanımız 8 yıl evvel Ermenistan başbakanına bir mektup gönderdi, 'Sen tarihinle yüzleşmeye hazırsan ben tarihimle yüzleşmeye hazırım' dedi. Bunu diyebilen ilk başbakan Recep Tayyip Erdoğan olmuştur.

  Maalesef sayın Sarkozy bugün 'Türklerin değerlerine ve inançlarına saygı duyuyorum' demiş. Eğer bizim inançlarımıza saygı duyuyorsa biz bir soykırım olmadığına inanıyoruz. Yani bu tasarı kanunlaşırsa bizim bu inancımıza saygı duymuş olmakla kendisinin suç işlemiş olacağı ortaya çıkıyor. Aynı zamanda 'Fransa'nın değerlerine ve inancına da onlar saygı duysun' demiş.

  Biz Fransa'nın kuruluş inançlarına saygılıyız ama Fransa'da tarihi siyasete istismar etmeye yaklaşan seçimler nedeniyle rakiplerinden oy devşirmek için tarihi saptırmaya kalkanlara saygı duyamayız. Böyle bir şeyi de kimse beklemesin.''

  ''Çocuklar Gülsün Diye'' projesi kapsamında kızıyla fotoğraf çektirdiğinin anımsatılması üzerine de Bağış, ''Çekimler çok keyifliydi. Kızımla samimi pozlar verdik. Ben de o serginin hazırlanmasında emeğim olduğu için çok onur duyuyorum. Çocuk sevgisi bizim değerlerimizde olan, kültürümüzde olan bir yaklaşım. Bunu bütün dünyaya göstermek için bize de bir görev düşerse yerine getireceğiz'' dedi.

  Toplantı sonunda Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin tarafından Bağış'a ibrik hediye edildi.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • Tayvan’da bir kişinin kulağından böcek çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 09:38
 • Sınıra yaklaşmayın uyarısı06 Ekim 2012 Cumartesi 08:27
 • Suriye: Özür dilemedik06 Ekim 2012 Cumartesi 07:40
 • Köylüler bu kulübe için seferber oldu05 Ekim 2012 Cuma 19:30
 • Mescid-i Aksa karıştı05 Ekim 2012 Cuma 18:02
 • İşte Suriyenin zayiatı05 Ekim 2012 Cuma 17:12
 • Gerçek işsizlik yüzde 1105 Ekim 2012 Cuma 17:10
 • Büyük tehdit: O esirler idam edilebilir!05 Ekim 2012 Cuma 17:08
 • İtalya: Esed provokasyonlara son vermeli05 Ekim 2012 Cuma 16:28
 • 11 Yaşındaki Çocuk Buldu05 Ekim 2012 Cuma 16:15
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim