• BIST 106.991
 • Altın 151,653
 • Dolar 3,6762
 • Euro 4,3196

  Fransa'nın Türkiye'yi Gizli İşgal Planı

  29.12.2011 22:12
  Türkiye'ye her alanda engel çıkarmayı sürdüren Fransa, 16. asırda Osmanlı yardımına muhtaçken 17. asırda Türkiye'yi işgal planı yapmış. Ve o plan bakın kime ait:
  Fransanın Türkiyeyi Gizli İşgal Planı
  Fransa'nın Türkiye'yi Gizli İşgal Planı Fransa'nın Türkiye'yi Gizli İşgal Planı Fransa'nın Türkiye'yi Gizli İşgal Planı

   

  Ünlü tarihçi Erhan Afyoncu'nun, Ahmet Önal ve Uğur Demir ile birlikte kaleme aldığı Fransa'ya Osmanlı Tokadı adlı son kitabında iki ülke arasındaki ilginç tarihi vakalara yer veriliyor...

  "Ermeni meselesinin temellerinde Fransız parmağı var, Alçak iskemleye oturmayan Fransa elçisi sille tokat dışarı atıldı, Fransa, Osmanlılardan ilk tokadı Niğbolu Savaşı’nda Yedi, Fransa Kralı Birinci Fransuva, Kanunî’nin yardımıyla esaretten kurtuldu,  “Yardım Ettik, Yağmacı dediler’’, Libya’nın fethinde Fransa yanımızdaydı, Avrupa Birliği’nin fikri temellerinde Türk düşmanlığı yatar, Deliren Fransa elçisi İstanbul’u birbirine kattı, 18. yüzyılda Paris sokaklarında Türk modası hâkimdi, Napolyon bir dönem Osmanlı hizmetine girmek istedi, Ayakkabı ile protestonun patenti Osmanlı medrese öğrencilerine aittir, Hapse atılan ve dayak yiyen Fransa elçileri" kitabın önemli ve ilgi çekici başlıkları arasında. 

  Bizim Haber 7 Kitap Sayfası ekibi olarak sizlere göz kirası olarak seçtiğimiz bölüm de en az o başlıklar kadar ilginç:

  Fransa'nın Türkiye'yi Gizli İşgal Planı

  (...)

  Fran­sızlar, 17. yüzyılın ortalarından itibaren bir taraftan Osmanlı İmparatorluğu'nun nimetlerinden istifadeye devam ederken, diğer taraftan aleyhimize çalışmaya başladılar. Fransa, "Güneş Kral" lakaplı Fransız hükümdarı XIV. Louis zamanında Girit'te Osmanlılara karşı savaşan Venediklilere yardım gönderdiler. Daha sonra da bir numaralı düşmanları olmasına rağmen Avusturya'ya bile Osmanlı karşısında yardım ettiler.

  Sadrazam Fazıl Ahmed Paşa, 1663'te Avusturya seferinde Uyvar'ı fethetti. Viyana'nın surları ve tahkimatı zayıf olduğu için fethe uygun durumdaydı. Osmanlı ordusu, Sengotar'da Avusturya kuvvetleri tarafından karşılandı. Meydan muharebesinin başla­rında Osmanlılar üstünlüğü ele geçirdiler. Ancak bu muharebe için Avusturya'ya hiç ummadıkları bir ülkeden yardım gelmişti. Avusturya ordusuna yardıma gelen Fransız birliklerinin muha­rebeye müdahalesi, Avusturya'yı bozgundan kurtardığı gibi sa­vaşı aleyhimize çevirdi.

  Alman filozof Leibniz 1672'de XIV. Louis'e Osmanlı İmparatorluğu'nu yok etmek için bir plan sundu. Ünlü Alman filozof Gott­fried Wilhelm Leibniz 1672'de Fransa Kralı XIV. Louis'e sunduğu "Memoire de Leibnitz a Louis 14, sur la conquete de l'Egypte, pub- lie avec une pr

  eface... " isimli eserinde Güneş Kral'a "Osmanlı İmparatorluğu'nun dağılması için şartların çok uygun olduğunu, sadece Mısır'ın değil bütün Doğu'nun isyan için korkmadan ar­kasına düşeceği bir kurtarıcıyı beklediğini" söylüyordu.

  Leibniz, XIV. Louis'i savaşa ikna etmek için çok cazip fikirler ileri sürmüştü: "Fransa Hollanda ile savaşırsa majestelerine birçok yardım gelecektir. Papa, İtalya prensleri, Sicilya, İspanya size destek vereceklerdir.

  Mısır savaşından beklenen ba­şarı kazanıldığında, Doğu ticaretinin deniz ve kara yolları ele geçe­cektir. Hıristiyanların başkomutanlığı ve Türk İmparatorluğu'nun ortadan kaldırılması şerefi Fransa Kralı'nın olacaktır. Doğu imparatoru unvanı, dünyanın hakemi ve Hristiyan dünyasının yöneticisi olacak olan kral şan ve şerefle anılacaktır".

  XIV. Louis, bu planla Doğu Roma İmparatorluğu'nu Fransa Kralı güdümünde yeniden kurup, Türkleri Asya'ya gönderme fantezisi  içine girdi. Faruk Bilici Fransız arşivlerine dayanan "XIV. Louis ve İstanbul'u Fetih tasarısı" isimli eserinde Fransa Kralı'nın bu konudaki faaliyetini teferruatlı olarak anlatır.

  XIV. Louis, 1685'te, Osmanlı İmparatorluğu Viyana bozgunuyla uğraşırken Türkiye'ye Fravier d'Ortieres başkanlığında ti­cari bir misyon kılığında mühendislerden oluşan askeri keşif heyetleri gönderdi. Osmanlı kıyılarının, Mısır'ın, Kıbrıs'ın, Ege Adaları'nın, Çanakkale Boğazı'nın ve İstanbul'un resim ve plan­larını yaptırttı. 

  Plana göre ya doğrudan doğruya İstanbul'u hücum edilerek başkent işgal edilecek veya Mısır işgal edilerek İstanbul iaşesiz bırakılacaktı. Ancak Avrupa'daki gelişmeler ve bu işin öyle kolay olmayacağının anlaşılması üzerine XIV. Louis'in fantezileri plan olmaktan öteye gidemedi.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • iDANSla çağdaş dans vakti02 Ekim 2012 Salı 22:10
 • İstanbulda en kısa festival02 Ekim 2012 Salı 22:09
 • Turuncu Filmler Antalyada02 Ekim 2012 Salı 22:08
 • Beat’lerin Kralı Babylonda02 Ekim 2012 Salı 22:06
 • Türkiyeye utanç verici ceza02 Ekim 2012 Salı 22:05
 • Fazıl Sayın Evreni ilk kez Salzburgda02 Ekim 2012 Salı 15:02
 • Bilgin Adalı hayata veda etti01 Ekim 2012 Pazartesi 23:20
 • Uluslararası caz günü İstanbul’da gerçekleşecek30 Eylül 2012 Pazar 15:04
 • Askerler öldürdüklerini göremezlermiş30 Eylül 2012 Pazar 07:00
 • İşte Neşet Ertaşın son şiiri29 Eylül 2012 Cumartesi 16:38
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim