Formula 1 takımı Aston Martin, sezon sonu kariyerini noktalama kararı alan Sebastian Vettel'in yerine bu sezon Alpine'de yarışan Fernando Alonso'nun geçeceğini açıkladı.

Formula 1 takımı Aston Martin, sezon sonunda kariyerini noktalayacağını açıklayan Sebastian Vettel'in yerini Fernando Alonso ile dolduracak. Takımdan yapılan açıklamada 42 yaşındaki Alonso ile 2023 sezonundan itibaren çok senelik bir sözleşme imzalandığı ifade edildi.

Anlaşmayla ilgili konuşan Alonso; "Aston Martin takımı, enerjisini ve kararlılığını kazanmak için kullanıyor. Bu nedenle Formula 1'deki en heyecan verici takımlardan biri. Lawrence ve Lance Stroll'ü uzun yıllardır tanıyorum ve onların Formula 1'de başarılı olmak için ne kadar hırs ve tutkuya sahip olduklarını biliyorum. Kazanan ve kazanmayı bilen insanları cezbeden bir takıma katılacağım. Silverstone'daki yeni tesislere ve kaynaklara hayran kaldım. Bugün Formula 1'de kimse kazanma konusunda Aston Martin'den daha fazla vizyon ve bağlılık göstermiyor. Bu benim için heyecan verici bir fırsat." ifadelerini kullandı.

Formula 1'de Minardi, Renault, Ferrari, McLaren ve Alpine takımlarında pilotluk yapan Fernando Alonso, 2005 ve 2006'Da Renault ile dünya şampiyonluğu yaşamıştı. Kariyerinde toplam 349 yarışa çıkan, 32 galibiyet alıp 98 kez podyum gören İspanyol sürücü en çok tuz ve en çok mesafe kat eden F1 pilotu konumunda.