• BIST 109.097
 • Altın 153,413
 • Dolar 3,8257
 • Euro 4,5096

  Fiyatları değerlendirdi

  16.12.2008 12:25
  Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Aydın Milletvekili Mehmet Erdem, son günlerde süt fiyatlarının düşmesinin süt üretimi yapan üreticileri zor duruma düşürdüğünü belirtti.
  Fiyatları değerlendirdi
  Fiyatları değerlendirdi Fiyatları değerlendirdi Fiyatları değerlendirdi

  Süt fiyatlarında son günlerde 50 YKr seviyelerine gerilediğine işaret eden Mehmet Erdem, “2008 yılı basında 63 YKR civarında olan fiyatların bu kadar düşmesi süt üretimi yapan üreticileri zor duruma sokmuştur. Sütü işleyen sanayicilerin fiyatları bu seviyeye çekmesi ile beraber; marketlerde paket süt fiyatlarının düşmemesi de manidardır. Girdilerdeki artışlar göz önüne alındığında üreticiler zarar etmektedirler. Ak Parti Hükümetleri 2002'deki 83 milyon YTL'lik hayvancılık desteklerini 2008'de 1 milyar 300 milyon YTL'ye çıkarmıştır. Bu vesileyle hayvancılık sektörü çok ciddi büyüme kaydetmiştir” dedi.
  Bu dönemde süt fiyatlarındaki düşüşü süt tozu ithalatına dayandıranların bulunduğuna değinen Erdem, şunları söyledi: “Bazı büyük firmaların süt tozu ithalatına göz yumulduğu iddia edilmektedir. Dış Ticaret Müsteşarı ile yaptığımız görüşmelerde buzağı maması seklinde sadece bin 30 ton süt tozu ithal edildiği ifade edilmiştir. Yine dâhilde rejimi kapsamında bu yıl yaklaşık 8 bin 800 ton süt tozu ithalatı gerçekleştirilmiştir ki üreticilerimizi korumak amacıyla ithalat vergisi en üst düzeyden uygulanmıştır. İddia edildiği gibi 53 bin ton süt tozu ithalatı rakamı gerçeği yansıtmamaktadır. Bu gibi konularda objektiflikten uzak; politize yaklaşımların problemlerin çözümüne katkı sağlamayacağı aşikardır. Süt Konseyinin biran evvel oluşturulması ve bu gibi konularda tüm tarafların bir araya getirilmesi elzemdir. Süt fiyatlarındaki düşüşü doğru olmayan rakamlarla, süt tozu ithalatına bağlamak; isin kolaycılığına kaçmaktır. Bu vesile ile hükümetin ilgililerine adeta çamur atma anlayışına bilerek veya bilmeyerek katkıda bulunanlara da konunun doğru rakamlarını bildirmiş oluyoruz. Maksadımız daima üzüm yemek olmalıdır. Bağcıyı dövmenin uğruna gerçek dışına tevessül etmemeliyiz” diye konuştu.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim