'Acil yardım' talepleri için hamle! 'Deprem Acil' kullanıma açıldı 'Acil yardım' talepleri için hamle! 'Deprem Acil' kullanıma açıldı
ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ve Adalet Bakanlığı (DOJ), 100 milyon dolarlık hisse senedi manipülasyonu iddiasıyla Twitter ve Discord’da paylaşım yapan sekiz ünlü ismi suçladı. SEC'in oluşturduğu şikayet dilekçesinde sekiz sosyal medya fenomeni, acemi yatırımcıları manipüle ederek milyonlarca dolar kazanmakla suçlandı.

Dilekçeye göre sadece 2020 Ocak ve 2022 Nisan arasıdna sekiz fenomen pump - dump (yapay bir şekilde fiyatları yükseltip düşürmek) işlemleriyle 100 milyon dolardan fazla para kazandı.

SEC, sosyal medya fenomenlerinden yedisinin kendilerini Twitter'da ve Discord sohbet odalarında başarılı tüccarlar olarak tanıttığını ve takipçilerini belirli hisse senetlerini satın almaya teşvik ettiğini söyledi.

HANGİ İSİMLER ŞİKAYET EDİLDİ?

Komisyon, tanıtılan hisse senetlerinin fiyatları veya hacimleri yükseldiğinde, "influencer'ların" menkul kıymetleri tanıtırken satma planlarını hiç açıklamadan düzenli olarak hisselerini sattıklarını belirtti. SEC'in şikayetinde Perry Matlock (@PJ_Matlock), John Rybarcyzk (@Ultra_Calls), Edward Constantin (@MrZackMorris), Thomas Cooperman (@ohheytommy), Gary Deel (@notoriousalerts) Mitchell Hennes ve Daniel Knight (@DipDeity) hesapları hakkında şikayet oluşturuldu. 

Daniel Knight'in yaptığı podcast programıyla, şikayet dilekçesinde adı geçen diğer kişileri ağırladığı ve birlikte ticaret yaptıkları ifade edildi.

SEC'in soruşturma haberlerinden sonra Perry Matlock'un Twitter hesabı askıya alınırken, diğer influencer'lar paylaşım yapmayı bıraktı.