• BIST 109.330
 • Altın 155,894
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501

  Fenerium'u sindiremiyoruz

  10.09.2008 15:47
  Adnan Polat: Fenerium'u içimize sindiremiyoruz...
  Feneriumu sindiremiyoruz
  Fenerium'u sindiremiyoruz Fenerium'u sindiremiyoruz Fenerium'u sindiremiyoruz

  Galatasaray'da aylık olağan Divan Kurulu Toplantısı'nda Başkan Adnan Polat merak edilenleri anlattı! "G.Saray barışı arzu ettiğimiz ölçüde sağlanmıştır" diyen Polat, Skibbe'ye yapılan eleştirilere ve projelere değindi, "Fenerbahçe'nin gerisinde kalamayız" dedi.

  Konuşmasında kulüp üyelerine seslenen Polat, tepeden tırnağa Galatasaray'dan bahsetti. Sarı-Kırmızılı camianın başkanı Polat'ın ezeli rakipleri Fenerbahçe'nin resmi ürünlerini satan Fenerium hakkındaki sözleri ilgi çekiciydi.

  İşte Polat'ın konuşmasından derlediğimiz ana hatlar:

  "BU SÖZLEŞMELER BÖYLE OLUR"

  "Banka borçları ve kamu hisselerinin geriye alınması için minimum finansman 150 milyon dolar civarındadır. Biliyorsunuz 25 Ekimde bu yetki için genel kurulumuz bir araya gelecektir. Goldman Scachs için medyada değişik rakamlar vardır. Bu rakamlar net değildir. Biz onlarla gizlilik anlaşması yaptık. Bu sözleşme nihai olana kadar sözleşme detaylarını açıklamayacağız. İş hayatının içinde olanlarda bilirler ki bu tip sözleşmeler böle olur. Bu kredi ile ilgili şunu söyleyebilirim, henüz bitmiş bir şey yoktur. Pazarlıklarımız sürmektedir. Aşağı yukarı 120 milyon dolarlık bir kaynak almak çabasındayız. 2010"un mart ayına kadar kullandığımız kredinin 4te 3ünü sportif aş ye ödememiz lazım. Alacağımız kredide ne oranda bir çıkış olduğuna bakıyoruz, arada çok büyük bir fark yoksa şirketlerin birleşmesi, geliri gideri olan ve ümit ederim ki karı olan bir şirket olmayı hedefliyoruz. Gelelim ne teminat vereceğimize, kredi ile ilgili olarak gayrimenkul, gelir bilgileri ve hisse senedi bilgileridir. Biz kullanacağımız 150 milyon dolar krediye karşı 300 milyon dolar teminat vereceğiz. Goldman Scachs anlaşması ile anlatabileceklerim şu anda gizlilik anlaşması dâhilinde bu kadar."

  "TELEKOM RAKAMLARI AÇIKLAMAMAMIZI İSTEDİ"

  "Gelirlerin arttırılması konusu gündemin en önemli konularından birisi. Telekom"la bir anlaşma yaptık biliyorsunuz. Telekom"un bizimle yaptığı anlaşmamada rakamları da tam olarak açıklamamamız istendi. Göğüs reklamı Avea"dan yüksek. Bize yılda 25 milyon dolarlık getiri sağlayacağını düşündüğümüz sanal bir operatörlük kurmak üzereyiz. Galatasaraylılar artık bu hizmetten yararlanacak. Bu çalışmanın alt yapısı hazırlanıyor şu anda. Türk Telekom anlaşmasının şöyle açıklayabilirim. 100milyon dolar üzerindedir. Bugüne kadar yapılmış en büyük sponsorluk anlaşması. Başlangıç biraz yavaş oldu ama her gün nerdeyse gidiyoruz, stadı yerinde takip ediyoruz. Günde iki vardiya çalışılmaya başlandı. Hedeflenen Ekim 2009 yılında bitmemesi için hiç bir sebep yok. Stadın yanında boş bir alanımız var. Orada bizim bir kapalı spor salonu yapma girişimlerimiz var. İlgili yerlere bu stat bitince başvurularımızı yapacağız. Basketbol ve voleybol için. 2010 yılından itibaren ancak bu işlemi yapabiliriz. Aslanlı yolun başına da Ali Sami Yen heykeli yapılacak."

  "ÖNÜMÜZDEKİ SENE ALTYAPIDAN 8 FUTBOLCU KULLANMAK İSTİYORUZ"

  Bu 6 aylık süreç içinde biz söylediklerimizin birçoğunu yaptığımızı düşünüyoruz. Bizi en çok üzen ise Şampiyonlar Ligi"ne girememek oldu. Çünkü geçen sene elimizden gelen her şeyi yaparak bir şampiyonluk kazanmıştık. Bizler de sizler kadar üzülüyoruz. Çünkü bize gerçekten maddi olarak çok büyük bir katkı yapacaktı. Ama şu anda birçok gelirden yoksun kaldık. Yine de kaderin bir cilvesi olarak yolumuz UEFA"ya düştü. Final Kadıköy"de biliyorsunuz. Dilerim sezon sonu Kadıköy"de kupayı biz kaldırırız. Futbolun içinde Beylerbeyi kulübümüz var. Geçen sene el birliği ile 3.ligden 2.lige çıkardık. Orayı almamızın amacı Galatasaray"da oynayamayan oyuncuların oynayabileceği bir ortam yaratmak. Hedef 1.lige yükselmek. Bunun için imkânlarımızda var. Çıkamazsak başarısızlıktır zaten. Stadyumlarını da elden geçirdik. En iyi alt yapı bizde. Futbol akademi yaptık adını. Buranın amacı a takıma her sene direkt oynayabilecek bir oyuncu vermek. Bu şampiyonluklardan daha önemli. Önümüzdeki sene 24 kişilik kadronun 8 kişilik kontenjanını alt yapıdan oluşturmayı düşünüyoruz."

  "FENERIUM'UN YAPTIĞI SATIŞLARI İÇİMİZE SİNDİREMİYORUZ"

  "Galatasaray Store olarak Fenerium"un yapmış olduğu satışları içimize sindiremiyoruz. Bu yüzden pazarlamadaki arkadaşlarımız atağa kalktı. 2 yıla kadar her alanda öne geçmek istiyoruz. Basketbol ile ilgili bir şeyler söylemek istiyorum. Basketbolumuz son 2 yıldır yeniden yapılandırılıyor. Bu yüzden son iki yıldır istediğimiz sıraları alamadık. Ama bu sene basketbola 9.5 milyon dolar ayırdık. 6.5 milyon doları sponsorlardan geldi. 3 milyon dolar biz ekledik. Amacımız erkek basketbolunda bir final ve bir kupa. Bayan basketbolu da 2 senedir yeniden yapılanıyor. Geçen sene lig ikincisi oldu. Şampiyon da olabilirlerdi. Bayan basketbolda bu sene çok iddialıyız. Tüm kupalara talibiz. Tekerlekli sandalye takımımız biliyorsunuz tüm alanlarda şampiyon oldu. Şampiyonlar liginde şampiyonluk yaşadılar. Kıtalararası turnuvaya gidecekler şimdi. Hepimizi temsil edecekler. Erkek voleybol takımımız da bu sene ilk 3e girmesini hedefliyoruz. Bayan takımımız 2.ligden 1.lige çıktı. Onlarda da yeni bir yapılanmaya gittik. Daha üst sıralarda olmak için uğraş veriyoruz. Su sporları ile ilgili su topundan bahsetmemize gerek yok aldığı neticelerle hepimizin gururu oldular. Tüm rekorları kırdılar, almadıkları kupa, şampiyonluk kalmadı. Hedefimiz yine şampiyon olmak ve kursiyer sayımızın artması. Yelken sporumuzda alt yapıya önem vermemiz gerektiğini gördük. Burada da sadece sporcu ile değil malzemeler ile de takviye ettik. Kısa sürede başarılar elde etmek istiyoruz. Kürek şubemize de baktığımız zaman dünya şampiyonalarında derecelerimiz olduğunu görüyoruz. Hedefimiz 2012 Londra olimpiyatlarına oyuncu yetiştirmek. Türkiye"nin alt yapıya mutlaka önem vermesi lazım. Son olimpiyatlarda gördük. Bizim hedefimizde 4 sene sonra yapılacak olimpiyatlar yarışacak çocuklar yetiştirmek ve oralara göndermek. Galatasaray'ın 14 şubesi vardı, ama Avrupa"nın elit kulüplerinin katıldığı bir yarışma yapılıyor biliyorsunuz. Formula 1 benzeri. Bu yarışma içinde motor sporları ile ilgili bir şubemiz açıldı ve 15. şubemizi açtık. 62 ülkede 100 milyon insan tarafından izlenen bir yarış. Yeni kaynaklar yaratırsak bu alanda da başarılı olabiliriz. Türkiye"den sadece biz katılabiliyoruz."

  "İKİ SENE DE 12,5 MİLYON DOLAR FAİZ KAYBETTİK AMA DEĞER"

  "Riva ile ilgili imar durumları sıkıntımız vardı. 2 senedir Özhan Canaydın beyle beraber de çok mücadele ettik. Şu anda ama bu sorunları hallettik ve projeler çizildi. Bu sene içinde hedefimiz Riva'nın ruhsatını alabilmektir. Aldığımız takdirde 8 bin küsur villa yapılacak. Bize daha önce Riva'yı satmak için yetki vermiştiniz. O zamanlar 80 milyon dolara satabilirdik. Ama satmadık. Yeni yaptırdığımız ekspertize göre şu anda oranın değeri 172 milyon dolar oldu. Satmayıp 2 senede 12.5 milyon dolar faiz kaybettik belki ama bu sıkıntıları çekmeye değdi bence. Florya ile ilgili projelerimizde öncelikli olarak çok uğraş verdiğimiz Büyükçekmece"ye geçmek. Orada göl kenarında bir arazi var tüm dallar oraya sığar. Florya"yı oraya taşımak istiyoruz. Florya"da 22 dönümlük bir arazideyiz. Etrafındaki 80 dönümü de almak için çalışmalarımız var."

  "GALATASARAY LİSESİ BAŞKA TAKIM TUTAN MEZUN VERMEYECEK"

  Kasım ayında Büyük Galatasaray tarihi kitabını çıkartacağız. Bir dahaki sefere şampiyonluklarımızı Galatasaray adı olan yerlerde de kutlayacağız. Galatasaray lisemizle alakalı olarak yapılan yeni programımızda, öğrencilerimize Galatasaray tesislerini gezdireceğiz. Galatasaray maçlarına götüreceğiz. Onlara Galatasaray ruhunu aşılayacağız. Bu okula Galatasaray takımını tutmadan gelenleri Galatasaraylı olarak mezun edeceğiz inşallah. Kulüp üyelikleri de o kadar kolay olmayacak artık.Liseye gelinecek ve bir duayen ağabeyimiz tarafından kendisine GS ruhu anlatılacak. Kimse Galatasaray ruhu nedir bilmeden üye olamayacak. Bu arada umuyoruz ki Eylül başında GS TV kablolu yayında olacak."

  MEDYADA SÖYLENDİĞİ KADAR KÖTÜ DURUMDA DEĞİLİZ"

  "Biz mümkün olduğunca şeffaflık istiyoruz. Borcumuz harcımız neyse, gelenimiz gidenimiz neyse insanlar bilsin istiyoruz. Farklı farklı spekülasyonlar olmasını istemiyoruz artık. Şu anda bulunduğumuz durumu özetlersek, çok iyi durumda değiliz ama öyle medyada yansıtıldığı kadar da çok kötü değiliz. Biz elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağız."

  Milliyet

  Diğer Haberler
 • Zirveden Metrise Azizli yıllar14 Temmuz 2011 Perşembe 07:15
 • Kulaçsız altın madalya aldı14 Temmuz 2011 Perşembe 07:14
 • Nouma: Tayfur düzgün bir adam, çok şaşkınım14 Temmuz 2011 Perşembe 07:02
 • Havutçu ve Adalı da tutuklandı14 Temmuz 2011 Perşembe 04:08
 • TFF teslimiyet içerisinde13 Temmuz 2011 Çarşamba 22:49
 • Çalımbay o iddiaları yalanladı13 Temmuz 2011 Çarşamba 18:38
 • Taraftarlar ayaklandı 13 Temmuz 2011 Çarşamba 17:10
 • G.Sarayda yeni formalar tanıtılacak13 Temmuz 2011 Çarşamba 17:4:
 • Aziz Yıldırımın avukatları harekete geçti... 13 Temmuz 2011 Çarşamba 16:55
 • Galatasaray: Kimseyi sırtından vurmuyoruz! 13 Temmuz 2011 Çarşamba 15:14
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim