Fed'in 75 baz puanlık faiz artışıyla kripto paraların nasıl etkileneceği merak konusuydu. Faiz kararını açıklamasının ardından Bitcoin 22 bin doların üzerine çıktı.

Amerikan Merkez Bankası’nın (fed) 75 baz puanlık faiz artışıyla kripto paraların nasıl etkileneceği merak konusuydu. Fed’in faiz kararını açıklamasının ardından Bitcoin 22 bin doların üzerine çıktı. Bazı analistler Fed’in piyasalara olumlu yansıyan kararının ardından Bitcoin’in yeniden 30 bin dolar seviyesine yükselebileceği görüşünde.

YUKARI DOĞRU BİR TEPKİ BEKLENİYOR 

Fed faiz artırırsa Bitcoin düşer mi, yükselir mi? Fed faiz yükseltirse kripto paralar ne olur? Kripto para piyasalarının gündeminde bu sorular vardı. Fed’in kararı sonrası kripto paralarda yükseliş gözlenmesini değerlendiren Bybit Türkiye Araştırma Müdürü Beste Naz Süllü, piyasalardaki rahatlama nedeniyle kripto paralarda yukarı yönlü bir tepki beklendiğini dile getirdi.

 30 BİN SEVİYESİNE ÇIKABİLİR

Süllü fed kararını şöyle değerlendi: "ABD Merkez Bankası fed’in Para Politikaları Komitesi FOMC temmuz ayında oybirliği ile 75 bp faiz artırma kararı aldı ve faiz bandını 225-250bp’a çıkardı. Önceki toplantıda Esther George şerh koymuş ve 75bp faiz artırımına karşı çıkarak 50bp faiz artırımını savundu. Karar metnindeki en önemli konu ise daha giriş cümlesindeki üretim ve harcama göstergelerindeki yumuşamadan bahsetmeleriydi. Fed cümlede bu zamana kadar yapılan faiz artırımlarını savunurken, ekonomide istedikleri etkinin de geldiğini ima ediyor. Aynı zamanda karar metninde de Çin’deki COVID salgınının yarattığı belirsizlik ifadesi kaldırılması da eski metinde yer alan risklerin azaldığına bir işaret. Dolayısıyla daha güvercin bir fed var karşımızda ve piyasa bu kararın fiyatlamasını yukarı yönde yapıyor. Karar sonrası S&P 500 %1,5, Nasdaq ise %2,5 yukarıda işlem görüyor. Bitcoin ise kazanımlarını artırarak %3’e yakın yukarıda 22.000$ üzerine çıktı. Eylül ayına ilişkin daha güvercin ve daha yumuşak giden Fed’den 21-22 Eylül’de vitesi küçültüp 50 bp artış yapmasını bekliyoruz. Aynı zamanda ağustos ayında da merkez bankalarının toplantısının olmaması da piyasaları rahatlatan bir olgu olduğu için piyasalarda rahatlama ve yukarı yönde tepkileri bekliyoruz. Bu yönde para girişleri henüz yeterli olmasa da Bitcoin’de 26.500 ve sonrasında 30.000$ seviyesine tepki bekliyoruz."