Rabobank Kıdemli ABD Stratejisti Philip Marey, yaptığı değerlendirmede Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) yarın beklemeye devam edeceğini, verilere bağlılığını ve dikkatli ilerleme niyetini tekrarlayacağını belirtti.

Marey, ''Odak noktası Powell'ın basın toplantısında piyasanın erken faiz indirimi beklentilerine karşı ne kadar direneceği olacak.'' değerlendirmesinde bulundu. Ayrıca, ilk faiz indiriminin haziran ayında gerçekleşebileceğini ifade etti. Marey, haziran ayından sonra Fed'in her çeyrekte 25 baz puanlık bir indirime devam edebileceğini aktardı.

2023'ün son çeyreğine ilişkin yüzde 3,3'lük güçlü büyüme rakamının, 2022'nin ilk yarısındaki teknik durgunluğun ardından ekonomik aktivitenin dirençli olduğunu ve Fed'in faiz artırımı döngüsünden sadece ılımlı bir şekilde etkilendiğini gösterdiğini belirten Marey, kişisel tüketim harcamalarının 2023'ün ikinci yarısında sağlam bir performans sergilediğini söyledi.

Reel politika faizlerinin uzun süredir pozitif ve kısıtlayıcı olmadığını vurgulayan Marey, bu nedenle 2024 yılı boyunca ekonomik büyümede hala bir yavaşlama ve büyük ihtimalle sığ bir resesyon yaşanabileceğini kaydetti. Ancak, 2023'ün dördüncü çeyreğindeki ekonomik ivme ve işsizlik verilerindeki aşağı yönlü revizyonun, resesyon tahminini 2024 yılının birinci ve ikinci çeyreğine göre biraz daha ileri bir tarihe kaydırma olasılığını gösterdiğini ifade etti. Bu durum aynı zamanda FOMC'nin erken faiz indirimini tercih etme olasılığını da azaltıyor.

FWD Bonds Başekonomisti Chris Rupkey, aralık ayındaki Fed toplantısında faiz indirimlerinin tartışılmadığını, ancak ocak toplantısında kesinlikle sıcak bir konu olacağını ifade etti. Çekirdek kişisel tüketim harcamalarındaki artış hızının yüzde 2,9'a gerilediğini belirten Rupkey, ''Çekirdek kişisel tüketim harcamaları önümüzdeki aylarda hedefe daha da yaklaşacak ve Fed'e bu yılın mayıs veya haziran aylarında ilk kez faiz indirimi şansı verecek.'' dedi. Rupkey, politika yapıcıların faizleri indirmeden önce muhtemelen daha fazla veriye ihtiyaç duyabileceğini söyledi.

Berenberg Başekonomisti Holger Schmieding, Fed'in ocak ayı toplantısında beklemeye devam edeceği öngörüsünde bulundu. İlk faiz indiriminin en geç mayıs ayında olabileceğini dile getiren Schmieding, çekirdek kişisel tüketim harcamalarının daha fazla düşmesi durumunda ilk faiz indiriminin mart ayında gerçekleşebileceğini belirtti.

ING uluslararası başekonomisti James Knightley ise güçlü büyüme ve istihdam piyasasının sıkılık göz önüne alındığında mart ayının faiz indirimi için çok erken olabileceğini kaydetti. Bu nedenle Fed yetkililerinin yakın zamanda bir faiz indirimi ihtimalini küçümseyen son yorumlarının sürpriz olmadığını belirten Knightley, Fed'in mayıs ayına kadar bekleyebileceğini aktardı.