Piyasaların gözü FED'in faiz kararında. Bugün açıklanacak karar, piyasaların yönü açısından belirleyici olacak. FED Başkanı Jerome Powell'ın açıklamaları da yakından takip edilecek. Peki İşte cevabı...

Piyasaların odaklandığı ABD Merkez Bankası FED'in faiz kararı bugün açıklanacak. Beklenti, bankanın enflasyonu kontrol altına almak için resesyon riskini üstlenmesi ve sert bir faiz artışına gitmesi yönünde.

Konuyla ilgili milliyet.com.tr'ye açıklamalarda bulunan Prof.Dr. Sefer Şener şu ifadeleri kullandı:

ABD’den son gelen enflasyon verileri yüzde 8.6 seviyesinde beklentilerin üzerinde olduğu için piyasalar yeniden acaba ‘ABD Merkez Bankası (Fed), 0.75 baz puanlık bir artış yapacak mı?’ senaryosunu fiyatlamaya başladı. Ancak üretici fiyat endeksinin piyasa beklentileri doğrultusunda 0.8 olarak gelmesiyle birlikte ABD’de enflasyon kısa vadede çok düşmeyeceğini göstermektedir.

‘50 BAZ PUAN FAİZ ARTIŞI MUHTEMEL’

Sadece enflasyon açısından düşünüldüğünde 0.75 baz puan faiz artışı sürpriz olmayacaktır. Fakat uzun süreden beri piyasa beklentileri 50 baz puan seviyesine kilitlendiğinden faiz artışının da çok yüksek ihtimalle 50 baz puan seviyesinde kalması muhtemel gözükmektedir. Diğer taraftan enflasyonun dışında gerek Dünya Bankası gerek IMF büyüme rakamlarıyla ilgili aşağı yönde revize ettiğinden dolayı büyüme kısmındaki risk sınırlı da olsa hala üretici tarafında fiyat artışlarını devam ettirmektedir.

Dolayısıyla büyüme açısından da değerlendirildiğinde 50 baz puanlık faiz artışına kesin gözüyle bakmak mümkündür. Eğer yıl sonuna doğru büyüme beklentiler daha üst seviyelere çıkarsa piyasanın önünün açılması anlamında faiz artışlarının daha radikal rakamlar şeklinde gerçekleşmesi muhtemeldir.

Diğer taraftan gerek ham madde ihtiyacının artması gerek Çin, Avrupa ve Avustralya pazarlarının hızlı toparlanması ham madde fiyatlarını ve emtia fiyatlarını canlı tutmakta, üretici enflasyonuna dönük gelecek beklentisini de artırmaktadır. Bütün bunlar düşünüldüğünde Fed’in 50 baz puanlık faiz artışı neredeyse kesin gerçekleşecek rakamdır. 75 baz puan faiz artışı beklentisi kesinlikle sürpriz olacaktır.

‘PİYASANIN REEL GERÇEKLEŞMESİ 50 BAZ PUAN FAİZ ARTIŞINI FİYATLAMIŞ DURUMDADIR'

Enflasyon verileri açıklandıktan sonraki 1 haftada piyasalar Fed’in 75 baz puanlık faiz artışı yapabileceğini de fiyatlamaya başlamıştır. Gerek dolar endeksinin 105 seviyelerine gelmesi gerekse emtia ve altında gevşemelerin yaşanması (Ons altının 1820 dolar seviyelerine inmesi) bu fiyatlamayı ortaya çıkarmaktadır.Ancak unutmamak gerekir ki piyasanın reel gerçekleşmesi 50 baz puan faiz artışını fiyatlamış durumdadır.

‘ONS ALTIN 1900 DOLARIN ÜZERİNİ GÖRECEK’

Eğer faiz artışı 0.50 seviyesinde beklendiği gibi gerçekleşirse ons altında yeniden 1900’lü seviyeler denenecektir. Çok muhtemeldir ki altın önümüzdeki 2 hafta içerisinde 1900 dolar seviyelerinin üzerini görecektir. Ancak eğer beklentilerin ötesinde 0.75 puanlık bir faiz artışı gelirse o durumda 1780-1790 dolar seviyeleri aşağı yönlü kırması da muhtemel gözükmektedir.

Zaten şu an 1815 dolar seviyelerinde olması da bu beklentiden kaynaklanmaktadır. Diğer taraftan Rusya, Ukrayna krizi nedeniyle küresel risklerin hala devam ediyor olması aynı zamanda emtia fiyatlarındaki yükselişin de devam ediyor olması piyasalarda toparlanmanın hızlanmasıyla birlikte altın 1800 dolar seviyelerinin altına gevşememektedir. Bütün bu veriler ışığında orta vadede mutlak suretle altın getirisi olacak bir emtiadır.

GRAM ALTIN 1000 LİRANIN ALTINI GÖRÜR MÜ?

Eğer 75 baz puanlık artış olursa dolar endeksinde yukarı yönlü bir hareket olacağı için altın gram bazında 1000 liranın altına düşmeyecektir. Beklendiği gibi 50 baz puanlık faiz artışı gerçekleşirse altında ciddi gevşemeler olmayacağı için yeniden gram bazında 1100 TL seviyeleri de görülebilecektir. Yani beklentiler doğrultusunda gram bazında altının fiyatının daha yukarı seviyelere çıkması muhtemeldir.