Uzun süredir gözler FED 2022 faiz kararı üzerine çevrilmişti. Nihayet merakla beklenen faiz kararı açıklandı. İşte tüm detaylar.

Eğer bu sürümlerden birini kullanıyorsanız, Windows’un son güncellemesini yapmayın! Eğer bu sürümlerden birini kullanıyorsanız, Windows’un son güncellemesini yapmayın!


Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News'te Aydınpost'a abone olun

Aydınpost'a Google News'te abone olun

Para ve emtia piyasalarının gidişatını belirleyecek olan FED faiz kararı uzun süredir merakla bekleniyordu. Gözler bu karar için ABD'ye çevrilmişti. Fed, nihayet merakla beklenen faiz kararını açıkladı.Ekonomistler FED'in faiz kararı hakkında bir süredir yorumlarda bulunuyordu. Ekonomistlerin beklentileri faizin sabit tutulması yönündeydi. CNN Türk yayınında bulunan Özdemir: "Fed tüm dünya açısından önemli. Çünkü Fed parasıyla ve gücüyle bütün dünyanın ekonomilerini etkiliyor. Covid’den önce 3.7 trilyon dolar bilanço büyüklüğü vardı. Bu büyüklük 9 trilyon dolara kadar çıktı. Bilanço küçültme planında nasıl bir karar olacak? Enflasyon yüzde 7’ye geldi ve 40 yılın en yükseğinde oldu. Bunun kalmasından korkuyorlar. Hedefledikleri enflasyon mevcut enflasyondan çok farklı. Şimdi pas geçebilirler ama marttan itibaren ve yıl içerisinde kaç kere faiz artıracağına ilişkin bir yol haritası ortaya koyabilirler. Dolara talep olacağı için değeri artabilir. IMF’den bir yorum geldi bugün. Fed’in faiz artırımı doları güçlendireceği için Asya ekonomilerini olumsuz etkileyebilir" ifadelerini kullanmıştı. 

Neticede o gün geldi ve çattı. Türkiye Merkez Bankası'nın 2022 faiz kararının ardından FED tarafından da beklenen faiz kararı geldi. Buna göre FED 2022 yılının ilk faiz kararında değişikliğe gitmedi. Faizler yüzde 0-0,25 arasında tutuldu.