Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, faizlerin yüzde 4'ün üzerine çıkarılması ve bir süreliğine o seviyede tutulması gerektiğinin altını çizdi.

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, Fed’in son 40 yılın en yüksek enflasyonunu kontrol altına almak için 2023 başına dek faizleri yüzde 4’ün üzerine çıkarması ve bir süreliğine o seviyede tutması gerektiği görüşünü yineledi.

Mester, Fed’in önümüzdeki yıl faizleri indirmesini beklemediği görüşünü de yineleyerek politika yapıcıların enflasyon beklentilerinin istikrarsızlaşmasına engel olması gerektiğine vurgu yaptı.

"ENFLASYONDA ZAFER İLAN ETMEK İÇİN HENÜZ ERKEN"

Mester, yaptığı açıklamada, “Benim para politikası görüşüme göre, enflasyon canavarına karşı çok erken zafer ilan etmekten kaçınmak gerekiyor” diyen Mester enflasyonun zirveyi gördüğü sonucuna varmadan önce birkaç ay boyunca aylık bazda düşüş görmek gerektiğini belirtti.

 Bu yıl FOMC’de oy kullanma yetkisi olan Fed yetkilisi orta ve uzun vadeli enflasyon beklentilerini de izleyerek ekonomiye eklemlendiğine dair işaretlerin olup olmadığını dikkatle izleyeceğini söyledi. Mester, “Ekonomiye yerleşmiş olması durumunda enflasyonu aşağı çekmek kayda değer şekilde zor ve maliyetli olur”dedi.

Temmuz ve Haziran aylarında faizleri 75 baz puan artırma kararı alan Fed yetkililerinin 20-21 Eylül'de bir araya geldiklerinde benzer büyülükte veya 50 baz puanlık bir artış kararı alabileceği değerlendiriliyor.