Collins, Çarşamba günü The New York Times ile yaptığı röportajda, Fed'in geçen yıl uygulamaya koyduğu daha agresif faiz artışlarından daha küçük bir hamleye geçişin yetkililere faiz kararlarının ekonomiyi nasıl etkilediğini görmeleri için daha fazla zaman tanıyacağını söyledi.

Fed, Aralık ayı ortasındaki yılın son toplantısında politika faizini art arda dört 75 baz puanlık artışın ardından yavaşlatarak 50 baz puan artırmıştı. Perşembe günü açıklanacak enflasyon verilerinde, fiyat artışlarının yavaşlamaya devam ettiğinin gözlenmesi durumunda çeyrek puanlık bir hareketi daha olası hale getireceği değerlendiriliyor.

Collins faiz artışlarıyla ilgili, “Ben 25 veya 50 baz puanlık artışın makul olacağını düşünüyorum. Bu aşamada 25'e daha yakınım, ancak bu karar büyük oranda gelecek verilere bağlı. Artışları durduracağımız seviyeye yaklaşırken her kararı vermeden önce küçük artışlar yapmak, gelen verileri değerlendirmek için daha fazla zaman veriyor. Daha küçük değişiklikler bize daha fazla esneklik sağlıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Politika yapıcılar, faiz oranlarını geçen yıl Mart'taki sıfıra yakın seviyelerden Aralık ayında dek hızlı bir şekilde yüzde 4,25 ila yüzde 4,5 aralığına çıkarmış ve son dönemde yaşanan en güçlü enflasyonu dizginlemek amacıyla borçlanma maliyetlerini hızla yükseltmişlerdi.

Kaynak: Bloomberght