• BIST 108.489
 • Altın 151,139
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242

  FB yönetiminin zor anları

  25.10.2008 14:32
  Fenerbahçe yönetimi, kulübün Olağan Yüksek Divan Kurulu Toplantısı'nda soğuk terler döküyor
  FB yönetiminin zor anları
  FB yönetiminin zor anları FB yönetiminin zor anları FB yönetiminin zor anları

  Kurul üyesi Eli Niyego, sarı-lacivertli futbolcu Kazım Kazım'ın formasını yere attığını belirterek, “Bu adamın kulüpte ne işi var” diye sordu

  Fenerbahçe Faruk Ilgaz Tesisleri'nde, Yüksek Divan Kurulu Başkanı Yüksel Günay başkanlığında yapılan toplantıya, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım ve kulüp yönetim kurulu üyeleri ile Yüksek Divan Kurulu üyeleri katıldı.

  Yüksel Günay'ın toplantının gündemini okumasının ardından, yapımı süren ve yapılacak projelerle ilgili sunumlar gerçekleştirildi.

  Fenerbahçe Kulübü Ankara Tesisi ve İstanbul Ataşehir'de yapılması planlanan spor kompleksi ile ilgili yetkililer, barkovizyon gösterimiyle üyelere bilgi verdi. Üyeler gösterimden sonra alkışladılar. Ankara'daki tesisin yılbaşına yetiştirilmeye çalışıldığı, spor kompleksindeki spor salonunun 2010 Mayıs ayında, kompleksin tamamının ise 2010 Aralık ayında bitirilmesinin hedeflendiği belirtildi.

  ALİ KOÇ'UN AÇIKLAMASI

  Toplantıda daha sonra Fenerbahçe Kulübü Asbaşkanı Ali Koç, bir konuşma yaptı.

  İlk kez Yüksek Divan Kurulu üyeleri huzurunda konuşma yaptığını belirten Koç, futbol takımının Turkcell Süper Lig ve Avrupa Şampiyonlar Ligi'nde aldığı olumsuz sonuçlar ve futbolcuların ortaya koydukları ümit vermeyen futbol karşısında haftalardır taraflı tarafsız, basının her kesiminden ağır eleştiriler aldıklarını belirterek, camia içinden olup da durumdan vazife çıkaranların, sağduyudan uzak, hezeyanlar içinde bulunduğu bir dönemden geçtiklerini söyledi.

  Başarının olduğu gibi başarısızlığın sorumluluğunun da kendilerine ait olduğunu vurgulayan Ali Koç, “Transferler ve hoca tercihinin sonuçlarının da bizim sorumluluğumuzda olduğunun farkındayız. Yaptıklarımızın tamamının doğru olmadığını biliyor ve bir daha tekrarlamamak ve tasarruflarımızın olumsuz sonuçlarını gidermek için yoğun bir şekilde çalışıyoruz” dedi.

  Koç, Yüksek Divan Kurulu üyelerinden ve taraftarlardan aldıkları destek ve dayanışma ile zorlukların aşılabileceğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

  “Biliyoruz ki bundan sonra da bizim en büyük desteğimiz sizler olacaksınız. Bizler de bu sayede bu camiaya layık başarılar yakalamak için elimizden geleni yapacağız. Büyük taraftarımızdan da bizlere hatta bizden ziyade sporcularımıza ve teknik heyetimize destek olmalarını bekliyoruz. Bugünlerde sistematik olarak taraftar ile yönetimin arası açılmaya çalışılıyor. En küçük bir başarısızlıkta, kısa vadeli değerlendirmeler yaparak birlik ve beraberliğimizin bozulmasına izin vermeyelim.”

  “TEK TİP TARAFTAR YARATMA GİBİ BİR DÜŞÜNCEMİZ YOK”

  Ali Koç, bir taraftar grubu ile yaşanan sıkıntının, çıkış noktasında son derece basit bir mesele olduğunu ifade ederek, “Bu basit mesele kulübümüzün sportif başarısızlıkları üzerine kendi mutluluklarını inşa etmek isteyen kişilerce kullanılmış ve bugün gelinen noktada başlangıç noktasından tamamen saptırılmıştır” dedi.

  “Muhalefetin de desteğini alarak ve futbol takımımızın başarısız sonuçları vesile edilerek başlangıçta önemsizmiş gibi görülen mesele stadın tamamına yayılmak istenmiştir” diyen Koç, şöyle devam etti:

  “Konu hiç de kamuoyuna yansıtıldığı gibi değildir. Ne yazık ki, saf ve samimi duygular içersinde takımını tutan taraftarların da haklı olarak kafası karışmıştır. Medyada bu meselenin tek taraflı ele alınmamasını sağlamak için gereken iletişimi yapmadığımız için kendimizi eleştiriyorum.

  Tek tip taraftar yaratma gibi bir düşüncemiz asla olmamıştır. Bu konudaki çabamız bilet alarak maça gelen taraftarımıza bilet aldığı yerden hiçbir sıkıntı olmadan karşılaşmayı izleyebileceği bir ortamı hazırlamaktan ibarettir. Takımı coşku ile desteklemek başka bir durum, tribünde kaos ve kargaşa ortamı yaratarak etrafa rahatsızlık vermek başka bir durumdur. Kaos ve kargaşa ancak topyekün karşılık bulursa ortadan kalkacaktır.”

  “BU SEZON HENÜZ ÇOK ŞEY KAYIP EDİLMEMİŞTİR”

  Asbaşkan Ali Koç, futbol takımının son 5 sezonda 3 kez şampiyon olduğunu, 2 şampiyonluğu da son haftalarda kaçırdıklarını, son 3 sezondur da futbol takımının tarihinde elde edemediği Avrupa kupası başarısını yakaladığını kaydetti.

  Taraftarların desteğiyle takımın arzu edilen hüviyete ve özgüvene kavuşacağını anlatan Koç, “Takımımıza ya da teknik ekibimize kendi taraftarlarımızca olumsuz tezahürat yapılması hiçbir fayda sağlamayacağı gibi, zarar verecektir. Bu sezon henüz çok şey kayıp edilmemiştir. Birlikte başaramayacağımız hiçbir şey yoktur. Gönülden arzu etmemize rağmen bir takımın her sezon şampiyon olabilmesi mümkün olmadığı gibi bu durum yarışmanın da doğal bir sonucudur. Ancak bu doğal sonuç dahi bizim için bir mazeret olamaz.

  Vazgeçemeyeceğimiz tek şey Fenerbahçe ve ona duyduğumuz sevgidir. Tek gerçek bizce budur ve daima böyle olacaktır. Takımı kazandıkça alkışlayan ama içinden kaybetmesini ümit eden anlayış ne yazık ki futbolun içinde var.

  Fenerbahçe'ye başkan olma arzusu, başkanı, yönetimi, sporcuları hatta kulüp personelini yıpratarak gerçekleştirilmeye çalışıldığında bundan en çok kulübümüz zarar görmektedir. Bu arkadaşları sağduyuya davet ediyorum. Eleştiri ile iftirayı, hakareti birbirine karıştıranlar tüm taraftarlarımızın ve genel kurul üyelerimizin zaten malumudur.”

  Bu arada, kulüp yönetim kurulu, asbaşkanlar Nihat Özbağı ve Tuncay Uzun dışından tam kadro olarak toplantıda yer aldı.

  Öte yandan, Yüksek Divan Kurulu Toplantısı'na üyelerin yoğun ilgi göstermesi nedeniyle salon tamamen dolarken, bazı üyeler ayakta kaldı. Yüksel Günay, toplantıya 394 üyenin katıldığını bildirdi. Günay'ın verdiği sayının ardından da salona gelen üyelerin olduğu görüldü.

  VEDAT OLCAY YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORUNU OKUDU

  Fenerbahçe Kulübü Yüksek Divan Kurulu Toplantısı sürerken, kulüp genel sekreteri Vedat Olcay, yönetim kurulu faaliyet raporunu okudu.

  Fenerbahçe Faruk Ilgaz Tesisleri'nde gerçekleştirilen toplantıda asbaşkan Ali Koç'un ardından kürsüye çıkan Olcay, tesisleşme çalışmaları ve amatör şubelerle ilgili bilgiler verdi.

  Ataşehir'deki kapalı spor salonu projesinin tamamlandığını, yakın bir zamanda inşaat çalışmalarına başlayacaklarını kaydeden Olcay, stadın arkasındaki Kenan Evren Lisesi'nin yerine yapılması planlanan plaza ile ilgili projenin de yakında başlatılacağını bildirdi.

  Eski kulüp binasının yerine yapılan butik otelin 1-2 ay içinde hizmete gireceğini anlatan Vedat Olcay, Ankara Gölbaşı'ndaki tesislerin de yılbaşına kadar tamamlanmasının hedeflendiğini aktardı.

  Dereağzı Tesisleri'ne yeni bir saha yapıldığını ve tüm masraflarının dış kaynaklı olduğunu bildiren Olcay, “Kulübümüzün gideri yoktur. Değerleri yüz milyonlarla ifade edilen bu çalışmalarda tabii ki sizlerden güç almaktayız. Sizlere teşekkür ediyoruz” dedi.

  Erkek ve bayan basketbol takımlarının hedefinin şampiyonluk olduğunu anlatan Olcay, diğer branşlardan da geçen sezon olduğu gibi başarılar beklediklerini kaydetti.

  DENETLEME KURULU RAPORU

  Denetleme Kurulu, 30 Eylül 2008 itibarıyla Fenerbahçe Kulübü'nün 2012 yılına kadar ödemesi gereken, tahakkuku yapılmış borç tutarının 123.7 milyon YTL olduğunu açıkladı.

  Aynı dönemde kulübün sözleşmesi yapılmış gelirlerinin toplam 165.1 milyon YTL olduğu kaydedildi.

  2009 yılından itibaren Fenerbahçe Sportif A.Ş'den her yıl için beklenen gelirin 43 milyon YTL olduğu vurgulandı.

  Bu arada, açıklanan bu rakamlara, maç, kombine, loca ve isim hakkı gelirlerinin dahil olmadığı belirtildi.

  ÜYELERİN DEĞERLENDİRMELERİ

  Toplantıda daha sonra yönetim kurulu ve denetleme kurulu raporları üzerine üyeler değerlendirmeler yaptı.

  Yüksek Divan Kurulu Üyesi Ziya Bayatlı, açıklanan borç tutarının döviz kurlarındaki artış nedeniyle şu anda 30 Eylül 2008 tarihindeki gibi olmayacağını ifade etti.

  Bayatlı, futbol takımının kötü gidişi nedeniyle Fenerbahçe Yönetim Kurulu'nun özeleştiri yaparak hatasını görmesinin büyük bir erdem olduğunu kaydederek, “Bu bakımdan şahsen yönetime içtenlikle teşekkür ediyorum” dedi.

  Üyelerden Ogün Altıparmak ise zor günlerin ardından sevinçli günlerin geleceğini ifade ederek, “Bütün mesele, sevinçli günlerde yaptığımız birlik beraberlik çağrılarını zor günde yapmamız” dedi.

  NİYEGO: KAZIM'UN BU KULÜPTE NE İŞİ VAR?

  Fenerbahçe Kulübü Olağan Yüksek Divan Kurulu Toplantısı'nda konuşan kurul üyesi Eli Niyego, sarı-lacivertli futbolcu Kazım Kazım'ın formasını yere attığını belirterek, “Bu adamın kulüpte ne işi var” diye sordu.

  Fenerbahçe Faruk Ilgaz Tesisleri'nde yapılan toplantıda söz alan Niyego, kürsüye sarı-lacivertli formayla çıkıp üyelere formayı göstererek, “Bu forma benim için çok kutsaldır. 4-5 yıl önce burada formasını atan bir oyuncu çok eleştirilmişti. Partizan maçında da aynı şeyi Kazım yaptı. Antrenörüne kızıp bu şerefli formayı nasıl ayağının altına alıp çiğnersin, tekmelersin, ben bunu hazmedemiyorum” dedi.

  “Bu adamın bu kulüpte işi ne” sorusunu yönelten Niyego, “Kazım yarın öbür gün milli formayı atarsa, çiğnerse, bizim hiç mi suçumuz olmayacak. Nerede bu adamın cezası... Ceza vermedik” diye konuştu.

  Kaleci Volkan Demirel'in 3 ayda 3 tane kırmızı kart gördüğünü vurgulayan Niyego, şunları söyledi:

  “Volkan, Hacettepe maçında gördüğü kırmızı karttan sonra üstündeki formayı çıkarmış, yağlı güreşe çıkar gibi hakeme saldırıyor. Bu senin Fenerbahçeliliğine yakışıyor mu? Volkan'ın cezası, Kayserispor maçında kaptanlık oldu. Ayrıca Roberto Carlos gibi dünya çapında bir futbolcu transfer etmişiz. İspanyolca biliyorum, o maçta hakeme söylemediği kalmadı, bence kırmızı kart görmeliydi. Takımın bütün sorumluluğu disiplinsizlik. 'Sen kırmızı kart gördün gel kaptan ol' dersen, bu takım oynamaz.

  İki tane adam gibi adam var takımda, Güiza ve Semih... Bunun dışında sporcu görmüyorum. Bu takım nasıl gidecek sayın başkan? Başarıların ödülü varsa, bunların cezası da olacak.”

  Geçen günlerde başkanlığa adaylığını açıklayan kurul üyesi Kemal Açıkgöz ise bu sezon futbol takımında başarısızlık olduğunu, ama bunun düzeleceğine inandığını söyledi.
  Vatan

  Diğer Haberler
 • Zirveden Metrise Azizli yıllar14 Temmuz 2011 Perşembe 07:15
 • Kulaçsız altın madalya aldı14 Temmuz 2011 Perşembe 07:14
 • Nouma: Tayfur düzgün bir adam, çok şaşkınım14 Temmuz 2011 Perşembe 07:02
 • Havutçu ve Adalı da tutuklandı14 Temmuz 2011 Perşembe 04:08
 • TFF teslimiyet içerisinde13 Temmuz 2011 Çarşamba 22:49
 • Çalımbay o iddiaları yalanladı13 Temmuz 2011 Çarşamba 18:38
 • Taraftarlar ayaklandı 13 Temmuz 2011 Çarşamba 17:10
 • G.Sarayda yeni formalar tanıtılacak13 Temmuz 2011 Çarşamba 17:4:
 • Aziz Yıldırımın avukatları harekete geçti... 13 Temmuz 2011 Çarşamba 16:55
 • Galatasaray: Kimseyi sırtından vurmuyoruz! 13 Temmuz 2011 Çarşamba 15:14
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim