Fenerbahçe haberleri... Transfer sezonunun bitmesiyle birlikte takımda düşünmediği bazı oyuncuları kadro dışı bırakan ve 'kendinize yeni bir kulüp bulun' diyen Jorge Jesus'un Bruma tercihi oldukça eleştirilirken, Emre Belözoğlu döneminde kadroya katılan futbolcuların tıpkı Bruma gibi tribüne gönderilmesi maddi olarak Fenerbahçe'ye oldukça külfetli bir fatura çıkardı.

Fenerbahçe haberleri... Transfer sezonunun bitmesiyle birlikte takımda düşünmediği bazı oyuncuları kadro dışı bırakan ve 'kendinize yeni bir kulüp bulun' diyen Jorge Jesus'un Bruma tercihi oldukça eleştirilirken, Emre Belözoğlu döneminde kadroya katılan futbolcuların tıpkı Bruma gibi tribüne gönderilmesi maddi olarak Fenerbahçe'ye oldukça külfetli bir fatura çıkardı.

Fenerbahçe, yaz transfer sezonunda Jorge Jesus'un takımın başına gelmesinin ardından transfer için kolları sıvamıştı.

JORGE JESUS GELİR GELMEZ BRUMA'YI TRANSFER ETMİŞTİ

Hücum oyununa büyük önem verdiği bilinen Jorge Jesus'un, ilk tercihlerinden biri, Bruma olmuştu.

Fenerbahçe Bruma için yaptığı transfer açıklamasında şu ifadelere yer vermişti; Kulübümüz, PSV Eindhoven kulübünden Armindo Tué Na Bangna'yı satın alma opsiyonuyla bir yıllığına kiraladı. Bruma lakabıyla bilinen kanat oyuncusu 2022-23 sezonunda Fenerbahçemizin formasını giyecek.

FENERBAHÇE'DEN BRUMA'YA BAŞARI MESAJI

Bruma'ya 'Türkiye'nin en büyük spor kulübüne hoş geldin' diyor; Çubuklu formayla nice zaferler ve şampiyonluklar diliyoruz."

Bununla beraber Bruma da, basın toplantısında yaptığı açıklamada Jorge Jesus'un transfer öncesi kendisini aradığını ve çağırdığını şu sözlerle açıklamıştı:

BRUMA FENERBAHÇE SÜRECİNİ ANLATMIŞTI

"Transfer sürecinde hocamızdan bir telefon aldım. Kendisi bana beni istediğini söyledi, kulübün bu seneki hedeflerinden bahsetti. Ben de buraya gelmek istedim.

Fenerbahçe zaten büyük bir kulüp, ben de bu takıma katkı sağlamak için buradayım. Umarım oyuncular en iyi performanslarında olur ve hedefimize ulaşırız."

UEFA KADROSU DIŞINDA KALINCA...

Öte yandan Jorge Jesus, sürpriz bir kararla Bruma'yı, yaklaşık 1 ay sürecek sakatlığından ötürü UEFA kadrosunda almadığını şu sözlerle ifade etmişti:

"Bruma grup aşamasındaki listeye dahil edilmedi. Grupta 6 maç oynayacağız. Kendisinin 1 ay süren sakatlığı var. Sakat olduğu için grup aşamasında liste dışında bırakmaya karar verdik. Bruma belki bir sonraki turda listeye dahil olabilir."

BRUMA YİNE FUTBOL OYNAMAK İSTİYOR

Yaşanan bu gelişmelerin ardından Bruma'ya dair önemli detaylar ortaya çıktı. Bruma'nın, Ocak ayında UEFA Avrupa Ligi kadrosunda yer almak için kararlı olduğu ve yeniden kendisini yeşil sahalarda göstermek istediği kaydedildi.

Yıldız futbolcu, Jorge Jesus'a kendisini ispatlamak istiyor ve Portekizli çalıştırıcının güvenini boşa çıkarmak istemiyor.Ancak Bruma, Fenerbahçe'nin UEFA Avrupa Ligi grup aşamalarındaki kadrosunda olmamasına şaşırmış durumda. Jesus'un dediği gibi, yıldız ismin sakatlığı vardı ancak bu sakatlık uzun süreli değildi ve yapılan sağlık kontrollerinde, Bruma'nın kısa süre içinde sahalara döneceği teknik ekibe iletilmişti. Ayrıca Bruma'ya 'UEFA Avrupa Ligi kadrosunda yer almıyorsun' mesajı, 1. ağızdan iletilmedi. Portekizli futbolcu bu kararı, başka yollardan öğrendi.

LEMOS VE NOVAK'I EMRE BELÖZOĞLU TRANSFER ETMİŞTİ

Oldukça hareketli ve heyecanlı bir transfer dönemini geride bırakan Fenerbahçe'de yönetimi en çok zorlayan konulardan birisi 14 yabancı kuralı oldu..SarıLacivertliler, yabancı sınırından dolayı yeni transferlerden Armindo Bruma'nın yanı sıra Mauricio Lemos ve Filip Novak'a lisans çıkaramadı. Üstelik bu 3 futbolcu kendilerine gelen teklifleri geri çevirince, Fenerbahçe ciddi bir mali yükün altına girmek zorunda da kaldı..

Dünyada birçok ülkede transfer penceresi kapandığı için Bruma, Lemos ve Novak en azından ara transfer dönemine kadar maçları tribünden izleyecek.

Takvim'in haberine göre, Bruma'nın şu anda 1.5 milyon Euro garanti ücreti var. Novak 1.2 milyon Euro, Lemos ise 850 bin Euro kazanıyor. Böylece bu 3 futbolcunun kulübe 1 yıllık yükü 3 milyon 550 bin Euro, yani yaklaşık 65 milyon lira seviyesinde. Bir başka hesaba göre ise Bruma, Lemos ve Novak'ın Fenerbahçe'ye aylık maliyetleri 5 milyon 416 bin lira, günlük maliyetleri ise 178 bin lira. Zaten ekonomik anlamda oldukça zor bir süreçten geçen ve UEFA ile Finansal Fair Play anlaşması konusunda problemler yaşayan yönetim, bu 3 futbolcunun da ekstra maliyetinin sıkıntısını yaşıyor..