• BIST 105.026
 • Altın 162,753
 • Dolar 3,9187
 • Euro 4,6430

  Fast-food'a yenildik

  14.07.2008 12:30
  Ramazanpaşa Mahallesi’nde 40 yıldır müşterilerine özel hizmet veren Vehbi Lokantası geleneksel Türk Mutfağı ile aparatife meydan okuyor.
  Fast-fooda yenildik
  Fast-food'a yenildik Fast-food'a yenildik Fast-food'a yenildik

  Ramazanpaşa Mahallesi"nde 40 yıldır müşterilerine özel hizmet veren Vehbi Lokantası geleneksel Türk Mutfağı ile aparatife meydan okuyor. Yıllardır kendine has yemekleri müşterilerine hizmet veren lokantanın 40 yıllık aşçısı Ali Usta, birçok melekte olduğu gibi Türk Mutfağı"nın da dejenere olduğunu iddia etti.
  Ülke olarak özellikle gençlerin sağlığını tehdit eden obezite hastalığının da yanlış beslenmeden kaynaklandığını kaydeden Ali Susamcı, gençlere "Kendi öz kültürünüzle beslenin" çağrısında bulundu. Aydın"da bir çok lokantanın sürekli el değiştirdiğini 30 yıllık lokanta sayısının parmak sayısına geçmeyecek kadar azaldığını ifade eden Ali Susamcı, ustası Aydın"ın ünlü aşçılarından Kazım Uysal"ın ortaya çıkardığı damak tadı geleneğinin mekanlarında 40 yıldır sürdürüldüğünü söyledi. İşletme olarak para kazanma olgusunu ikinci planda tuttuklarını ve kendilerini birer gönüllü sağlık elçisi gibi gördüklerini belirten Ali Susamcı “Atalarımız "Can boğazdan gelir" demişler. Gerçekten bilinçli ve sağlıklı şeyler tüketerek beslenen kişilerin yaşamları boyunca daha sağlıklı ve zinde olduklarını inanıyoruz. Ancak şu anda geleneksel Türk Mutfağı"nın yozlaştırılması nedeniyle beslenirken insanlarımız hastalanmaya başladı. Mutfağımızda hiç tüp kullanmıyoruz. Sürekli daha doğal olan kömür ateşi ile yemeklerimizi yapıyoruz. Bu geleneksel pişirme yöntemi de yemeklerimize ayrı bir lezzet katıyor. Yıllardır işlerimizde hiç durgunluk yaşanmadığı gibi saat 15.30"da servis yapacak sıcak yemeğimiz kalmıyor” dedi.
  “ APERATİF"TEN VAZGEÇİN”
  Şu anda dünyanın pek çok ülkesinde revaçta olan beslenme modeli fast-food tarzı aperatifin, aslında insan sağlığına ciddi zarar verdiğini ve uzmanların bu konuda halkı sürekli uyardığını kaydeden Aşçı Ali Susamcı, “Bizler ayaküstü atıştırılan yemeklerin zararlı olduğunu yıllardan beri söyledik ama, yanlış anlaşıldı. Özellikle Batı"ya olan özenti nedeniyle gençlerimiz fast-food yiyerek beslenmeyi moda zannetti. Özellikle zeytin ve tereyağı dışındaki birçok yağın vücuda zararlı olduğu, donmuş yağların da kalp damar rahatsızlıklarına neden olduğu artık bilinen bir gerçek. Bu nedenle sağlığını düşünen gençlerimizin geleneksel Türk mutfağına geri dönmesini istiyoruz. Avrupa kendi yemeklerinden vazgeçip zeytinyağlı Türk yemeklerine yöneldi. Biz halen yanlışa devam ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim