• BIST 108.489
 • Altın 151,139
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242

  Fabrikasını tekrar açıyor

  12.11.2008 11:59
  Collezione'un sahibi Ekrem Akyiğit, dövizdeki yükseliş üzerine kapattığı fabrikasını tekrar açmaya hazırlanıyor.
  Fabrikasını tekrar açıyor
  Fabrikasını tekrar açıyor Fabrikasını tekrar açıyor Fabrikasını tekrar açıyor

  Küresel krizin yerinden oynattığı döviz kurları ve önümüzdeki dönem için çizilen belirsizlik tabloları, tekstilciyi kendi içine dönme yoluna itti.

  Referans Gazetesi'nin haberine göre, üretimlerini daha ucuz olan ülkelerde fason olarak yaptıran firmalar, piyasalardaki durgunluk sürecinde daha esnek olabilmek için Türkiye'de üretimi programlarına almaya başladı. Collezione da geçen yıllarda "küresel ısınma nedeniyle trikoya azalan talebi ve artan maliyetleri" gerekçe göstererek kapattığı Kırklareli'ndeki üretim tesisini yeniden devreye sokma planları yapmaya başladı.

  Fabrikayı kapattıktan sonra dışarıda fason üretim ile koleksiyonlarını üreten Collezione'nin Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Akyiğit, "Döviz kurlarındaki yükselmeyle birlikte yurtiçi ve yurtdışı maliyetler nerdeyse aynı seviyeye geldi. Sektör olarak Uzakdoğu ülkelerindeki üretimlerimizi gözden geçiriyoruz. Bu dönemde kamu kesiminin destekleri ve ekonomik şartlara bağlı olarak bugüne kadar yurtdışına taşıdığımız fabrikaları sökerek buraya getirebiliriz. Ülke içinde üretim yapmak için olumlu şartlar oluşmaya başladı. Bu nedenle Kırklareli'nde üretimi bıraktığımız fabrikamızı yeniden devreye sokmayı düşünüyoruz" açıklamasını yaptı.

  Collezione Kırklareli tesisini 2000 yılının temmuz ayında açmıştı. Fabrikada 450 kişi çalışıyordu.

  Avrupa'lı alım grupları da Türkiye'ye dönebilir

  Kırklareli fabrikasında yeniden üretime başlamak için karar verme aşamasında olduklarını dile getiren Akyiğit, şöyle devam etti:

  "Uzakdoğu'dan yapılan tedarikler iç pazara göre yüzde 30-40 daha avantajlıydı. Fakat dövizin YTL karşısında değer kazanması ile içerde üretim yapmak daha avantajlı hale geldi. Bu noktada devletin desteği ve ekonomik şartlara bağlı olarak sektörde de diğer firmalar da bu yönde karar alabilir."

  Akyiğit'in fikrini Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Ahmet Nakkaş da destekliyor. Bu durumun 2009'da tekstil ve hazırgiyim sektörünün lehine gelişeceğini kaydeden Nakkaş, "Kurların yükselmesi ithal girdi maliyetlerini yükseltiyor. Bu nedenle yurtiçi üretim daha cazip hale geliyor. 2009'da birçok firmanın üretimlerini iç pazara kaydıracaklarını düşünüyorum" dedi.

  Nakkaş, Uzakdoğu'da yapılan üretimin maliyetler açısından hâlâ cazip olduğunu ancak sektörün uzun vadeli planlar yapamadığı için tercihini yurtiçinden yana kullanacağını söyledi. Nakkaş, "Uzakdoğu'nın değişik bölgelerinde üretim yaptırmak için perakende sektörünün uzun vadeli bir program yapması gerekiyor. Bu beraberinde belli bir spiraşi planlamasını ve buna göre bir finansman boyutunu gündeme getiriyor. Bugünkü piyasa koşullarında düşündüğünüz zaman ise en önemli konu esnek olmak. Bu da yurtiçi üretimin perakendeciler açısından çok daha olumlu olduğu sonucunu doğuruyor. Döviz kurlarındaki artış da bunu destekliyor" dedi.

  Daha çok firma üretimi içeriye kaydıracak

  Avrupa piyasasında alım yapan grupların da bu şekilde bir düşünce içinde olduğunu kaydeden Nakkaş, "Bu durumun 2009 yılında sektörün lehine gelişeceğini düşünüyoruz. Ama bunun öncesinde özellikle imalat sektörümüzün 2009 yılında da varolabilmesi için bugün yaşadığı mali sıkıntıların giderilmesi gerekiyor" açıklamasını yaptı.

  Türkiye'nin yılda yaptığı hazırgiyim ihtalatının 1.2 milyar dolar olduğunu hatırlatan Nakkaş, şunları söyledi: "Tekstil ve konfeksiyon sektörünün yurtiçindeki ekonomik büyüklüğü ise 35-40 milyar dolar. Bu noktadan bakınca 1.2 milyar dolar ithalat büyük bir hacim gibi gelmeyebilir. Ama üretimin yurtiçine dönmesi açısından oldukça önemli bir hacimdir. TGSD olarak her zaman yurtiçi üretimi destekledik. Hatta bu noktada geçtiğimiz dönemlerde BMD ile ortak strateji geliştirmek için bir çalışmada başlatmıştık. Bu, nasıl dış alım grupları varsa bir iç alım grubu oluşturup perakende sektörünün ihtiyaçlarını TGSD üyelerinden karşılaması yönünde bir çalışmaydı. Şimdi bunun şartları kendiliğinden oluştu. 2009 yılında daha çok firmanın bu yönde üretimini içeriye kaydırdığını göreceğiz."
  HÜRRİYET

  Diğer Haberler
 • Altın Borsası, İMKBye entegre olacak05 Ekim 2012 Cuma 18:02
 • Maliye uyardı: Bu son şans!05 Ekim 2012 Cuma 16:49
 • Maliye Bakanlığı 7 bin personel arıyor!05 Ekim 2012 Cuma 15:55
 • Borsa güne yükselişle başladı05 Ekim 2012 Cuma 10:49
 • Gür’ün Bahreynli ortağı batık çıktı05 Ekim 2012 Cuma 09:41
 • Piyasalarda pozitif eğilim sürebilir05 Ekim 2012 Cuma 09:29
 • THY yönetiminde şok gelişme!05 Ekim 2012 Cuma 09:08
 • Doğan ortak alabilir!05 Ekim 2012 Cuma 08:18
 • Vergi avantajı bitiyor05 Ekim 2012 Cuma 08:11
 • Draghiyi bezdirdiler05 Ekim 2012 Cuma 07:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim