Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesine sayılı günler kala işverenlerin maliyet yükünü hafifletmeye dönük adımlar atılıyor. Bunlardan biri de EYT’den emekli olduktan sonra işten ayrılacaklara ödenecek kıdem tazminatı.

EYT kapsamında olanların yüzde 80’i şu anda halen aktif çalışıyor. 1.5 milyon kişi de hemen emekli olabilecek durumda. Dolayısıyla emekli olup işten ayrılacakların, işveren üzerinde ciddi bir yük oluşturması bekleniyor.

UYGUN FİNANSMAN

Bu kapsamda işverenler, uygun maliyetli finansman verilmesini talep ediyordu. Hükümet buna yeşil ışık yaktı. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, dün EYT konusunda işverenlerin karşılaşacağı kıdem tazminatı yükünü, uygun finansman koşullarıyla Hazine Destekli KGF kefaleti ile karşılayabilecekleri bir kredi paketi konusunda çalışmalara başladıklarını açıkladı.

ÇALIŞMA BAŞLADI

Bakan Nebati sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) ile ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız tarafından çalışmalar yapılıyor. Bu çerçevede, işverenlerimizin karşılaşacağı kıdem tazminatı yükünü, uygun finansman koşullarıyla Hazine Destekli KGF kefaleti ile karşılayabilecekleri bir kredi paketi konusunda Hazine ve Maliye Bakanlığımızca hazırlıklar başlatılmıştır” ifadelerini kullandı.