Milyonlarca EYT'li emeklilik haklarını kazanmalarının ardından Meclis onayının akabinde Sosyal Güvenlik Kurumunda beklemeye takıldılar. Bir çok emekli Nisan ayındaki Ramazan Bayramında işlemlerini yoğunluk nedeni ile halledemeyince Kurban bayramına sayılı haftalar kala 2 ikramiye de birikti.

6408152be4bfdd18a4536688.gif

EYT'lilerin hesabına 11 Bin 500 TL yatırılıyor! SSK, BAĞ-KUR emekli sandığı, 4A, 4B, 4C hepsi için...- Yapılan açıklamalara göre ise SGK'daki işlemlerini gerçekleştiren emekliler için tamamına çifte ikramiye ödemesi ve maaş ödemeleri birlikte gerçekleştirilecek. Bu da demek oluyor ki en düşük emekli maaşı üzerinden bakıldığında 7 Bin 500 TL olan bir emekli maaşı için 2 bayram ikramiyes toplamı ile EYT'linin hesabına 11 Bin 500 TL yatırılacak.

Hali hazırda an itibari ile 1 milyon 700 bin EYT’li emeklilik için SGK’ya başvuruda bulundu. Bunlardan 1 milyon 100 bin kişi aylık almaya hak kazanırken, 600 bin kişi ise maaş almak için bekleyişini sürdürüyor. İşlemi uzayan EYT’lilere iki bayram ikrâmiyesi ödenecek.

Maaş alamayan EYT'liler dikkat! Çift ikramiye ödenecek

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Yeminli Mali Müşavir Ahmet Kurtuluş şu ifadeleri kullandı:

“Bu noktada normalde Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) her ay 40 bin kişiyi emekli ediyordu. Emekli etme süresi 10 güne kadar düşmüştü. Müracaat gerçekleştikten sonra 10 gün sonra maaş bağlanıyordu.

SGK bu durumdaki handikapı ortadan kaldırmak için yeni görevlendirmeler ve mesai düzenine geçti. SGK, 1 milyon 100 bin kişi emeklilik işlemlerini tamamlayarak ve maaşları bağlayarak müthiş bir başarıya imza atmıştır.

Maaş alamayan EYT'liler dikkat! Çift ikramiye ödenecek

Bunun haricinde 1 milyon 700 bin başvurudan hala sonuç alınamayan işlemler sadece SGK ile alakalı bir durum değil. Örneğin 1 TL borcu olan kişilerin de emekli olamaması, eksik günleri olanların tespit edilmesi bunun gibi birçok hususta SGK ile alakalı olmayan başvuran kişilerin eksiklikleri ile alakalı olan gecikmeler söz konusu.

Burada baktığımızda yaklaşık 2 aylık bir süreçte 1 milyon 100 bin kişiye ulaşılmış olmasını başarı olarak görüyoruz. Henüz emekli işlemlerini tamamlamayan 600 bin kişi içerisinde eksik işlemleri olan müracaatlar söz konusu.