Bankalar, yaklaşık 2.2 milyon vatandaşı emekli edecek EYT düzenlemesinin yasalaşmasının ardından promosyon yarışına girerken, prim borcu olan EYT’lilere özel kredi imkanı da sunmaya başladı. 

PRİM BORCUNA DESTEK

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesinin yasalaşmasının ardından, bankalar EYT’lilere özel kampanyalar hazırlamaya başladı. İlk etapta 2.2 milyondan fazla vatandaşın EYT düzenlemesi kapsamında emekli olması bekleniyor. EYT’den emeklilik için 8 Eylül 1999’dan önce işe giriş tarihine göre 5000-5975 prim günü, kadın ise 20 yıl, erkek ise 25 yıl sigortalılık şartı aranıyor. Primini tamamlayanlar hemen emekli olabildiği gibi primi yetmeyenler askerlik ve doğum borçlanmasıyla eksiklerini giderebiliyor. Borçlanmanın da günlük en düşük maliyeti şu anda 106.75 lira.

Örneğin; 540 gün askerlik borçlanması yapacakların cebinden 57 bin 645 lira çıkacak. Dolayısıyla elinde nakdi olmayanların imdadına bankalar yetişiyor.

PROMOSYON DA ÖDENİYOR

Ramazan ayının başından bu yana yüzde 14 zam geldi Ramazan ayının başından bu yana yüzde 14 zam geldi

Bankalar sadece bu döneme özel sundukları kredi kampanyalarıyla düşük faiz ve uzun vade imkanı sağlıyor. Bir başka deyişle prim borcunu maddi imkanı olmadığı için nakit ödeyemeyen ya da prim borcu yüksek çıkan EYT’liler bu krediler sayesinde emeklilik fırsatından faydalanabiliyor. Emekli müşteri kapma yarışına giren bankalar kredilerin yanında EYT’liye özel promosyon kampanyaları da sunmaya başladı.

Maaş tutarına ve harcama taahhütlerine göre değişen promosyonlar aynı bankadan 3 yıl süreyle maaş almayı taahhüt edenlere veriliyor. Şu anda bankaların öne çıkardıkları promosyon miktarı 8-9 bin lira civarında. Emeklilik başvurusu yaparken istenen banka hesap numarasını vereceğinizden en yüksek promosyonu veren bankayı seçmenizde fayda far.

İşte EYT’lilere özel kredi ve promosyon kampanyaları…

SGK’DAN YAZI ALINACAK

AKBANK:

EYT’lilere özel promosyon sunuyor. Buna göre, emekli maaşını Akbank’tan alan yeni emekliler, 7 bin TL’ye varan nakit promosyon alıyor. Ayrıca kampanya döneminde Axess veya Wings karttan 12 ay boyunca her ay en az 1.000 TL harcama sözüne 1.500 TL chip-para veriyor. Böylece EYT’liler toplam 8 bin 500 TL ödül fırsatından yararlanabiliyor. Ayrıca EYT İhtiyaç Kredisi hazırlayan banka, yüzde 1.78’den başlayan faiz oranıyla SGK prim borcunu ödeme imkanı sunuyor.

GARANTİ BBVA:

EYT’li şartlarını karşılayanlara özel yüzde 1.89’dan başlayan faiz oranıyla ‘EYT Prim Borcu Kredisi’ veriyor. 3 ile 36 ay arasında vade imkanı sunulan krediye SGK prim borcu yazısı ve nüfus cüzdanıyla başvuru yapılabiliyor. Ayrıca emekli maaşını bankadan alanlara 7 bin 500 TL’ye varan nakit promosyona ek, kredi kartıyla 500 TL harcamaya 1.000 TL bonus veriyor. Böylece toplamda 8 bin 500 TL’ye varan promosyon sunuyor.

31 MART’A KADAR

YAPIKREDİ:

‘SGK Prim Borcuna Özel İhtiyaç Kredisi’ veren banka, en az 1.000 TL, en fazla SGK prim borcu tutarı kadar kredi imkanı sunuyor. Yüzde 2.19’dan başlayan faizli krediye başvuru için SGK prim borcunu anında ödeme ve emekli maaşını bankaya taşıma koşulu aranıyor. Banka ayrıca emeklilere 8 bin 500 TL’ye varan promosyon imkanı sunuyor. Kampanyadan 3 Mart–31 Mart arasında SGK emekli aylığı üç yıl boyunca Yapı Kredi’den alma taahhüdü veren müşteriler faydalanıyor.

DENİZBANK:

Emekli maaşını DenizBank’tan 3 yıl süre ile alma sözü veren emeklilere 5 bin TL’ye varan promosyon veren banka, EYT kapsamındaki emeklilere ise otomatik fatura ödeme talimatına karşılık 7 bin 500 TL’ye varan promosyon sunuyor. Ayrıca SGK prim borcunu ödemek isteyenler için 36 aya varan vadeyle kefilsiz olarak yüzde 1.48’den başlayan faiz oranlarıyla kredi sunuyor

9 BİN TL’YE VARIYOR

İŞ BANKASI:

Emekli maaşını bankaya taşıyanlara 7 bin 500 TL’ye varan promosyon ödemesi veriyor.

QNB FİNANSBANK:

8 bin TL‘ye varan nakit promosyon ve CardFinans emekli kredi kartından yıllık 1.200 TL indirim olmak üzere toplamda 9 bin 200 TL’ye varan emeklilik ödülü sunuyor.

ING:

Emekli maaşını bankadan alanlara 7 bin 500 TL’ye varan nakit promosyon sunan banka, ING Kredi Kartları ile emekli maaş müşterilerine özel 1.000 TL bonus fırsatı sunarak toplamda 8 bin 500 TL’ye varan ödül sunuyor. Ayrıca emekli maaşını taşıyanlara, yüzde 1.24’ten başlayan faiz oranıyla ihtiyaç kredisi de veriyor.

TEB:

Emekli maaşını TEB’den alan veya TEB’e taşıyanlar, kişiye özel faiz oranlarıyla 36 ay vadeli kredi kullanabiliyor.