Emekli olunca ne kadar maaş alırım? sorusunun yanıtı, son günlerde birçok kişinin gündeminde yer alıyor. EYT yasasının çıkmasını bekleyen milyonlarca kişi, yasanın çıkmasıyla birlikte alacakları maaşları hesaplayıp, planlarını ona göre yapmak istiyor. SGK da bu ihtiyaca karşılık maaş hesaplama sistemi açtı. 

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan SGK Uzmanı Özgür Kaya, “2023 yılında işçi emeklileri ve Bağkur emeklilerinin de maaşlarının hesaplanması için gerekli parametrelerin sisteme girilmesi gerekiyordu. Ay başından beri yani 4 Ocak tarihinden itibaren SGK emekli maaşı hesaplama sistemini kapatmıştı. Dün akşam saatlerinde 18.00 gibi sistemi uygulamaya açtı." dedi.

Kaya sözlerini şöyle sürdürdü:

"EYT’DEN EMEKLİ OLACAKLAR DA YOĞUN BİR ŞEKİLDE MAAŞLARINI MERAK EDİYORLAR"

Vatandaşlarımız, EYT’den emekli olacaklar da yoğun bir şekilde maaşlarını merak ediyorlar. Uygulamaya nasıl girilecek? Arama motoruna emekli maaşı hesaplama diye yazdıklarında Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sgk.gov.tr adresinden girebiliyorlar.

Birtakım bilgiler isteniyor. T.C. kimlik numarası dediğimiz, altında da SGK sicil numarası devreye giriyor. Ana adı, baba adı, doğum yeri istenecek. Doğum yerine girdikten sonra doğum tarihimiz var. Doğum tarihini de girdikten sonra sistem kolay bir şekilde vatandaşlarımızın emekli maaşlarını hesaplayabiliyor.

"EMEKLİ MAAŞINI GÖRMÜŞ OLUYORUZ"

Sorgula butonumuz var açılan sayfada vatandaşlarımızın dikkat etmesi gerekiyor. Doğru hesaplanması için kişinin bakmakla yükümlü olduğu kişi deniliyor. Eşi ve çocuğu varsa evet diyoruz. Buradan hesaplama butonuna bastığımızda 2023 yılında bizim alacağımız emekli maaşını görmüş oluyoruz.

Hesaplama sistemine girdiğimiz gün bu hesaplama yapılıyor. Altında ek ödemesi var, toplam çalışma günleri, aylık bağlama oranları ve gösterge rakamlarını görmek suretiyle vatandaşlarımız buradan sistemden görüp alacakları maaşı da hesaplayabilirler.” 

MEKLİ MAAŞI NASIL HESAPLANIR?

Emekli maaşı hesaplaması, çalışma günü, prim ödemesi gibi pek çok kritere göre değişiklik gösteriyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu da kendi sitesinde yer verdiği maaş ve emeklilik zamanı bilgileriyle birlikte, kesinlik içermeden emekli olduğunuzda alacağınız maaşı belirtiyor.

4A EMEKLİ MAAŞI HESAPLAMA

uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/ sayfasına girilip, sayfada istenen bilgiler giriliyor;

T.C Kimlik numarası,

SSK Sicil Numarası,

Baba adı,

Nüfus il,

Doğum tarihi bilgileri.

'Sorgula' butonuna basınca emeklilik hesaplaması yapılabiliyor.

2023 yılı Ocak dönemi aylık artışı verileri sisteme yükleninceye kadar uygulama geçici olarak kapatılmıştı. SGK tarafından uygulama bugün itibariyle açıldı. 

4/A EMEKLİ MAAŞI HESAPLAMA İÇİN TIKLAYIN

 4B EMEKLİ MAAŞI HESAPLAMA

uyg.sgk.gov.tr adresinde 4B emekli maaşı hesaplama sayfasına girilip, TC Kimlik numarası, kurum ve güvenlik kodu yazılınca emeklilik hesaplaması yapılabiliyor.

4/B EMEKLİ MAAŞI HESAPLAMA İÇİN TIKLAYINIZ

4C EMEKLİ MAAŞI HESAPLAMA

uyg.sgk.gov.tr/HizmetHesabi4c/ sayfasına girince şu bilgiler isteniyor: 

Doğum tarihi,

Cinsiyet,

4A çalışma süresi

Başlangıç ve bitiş tarihi.

Hizmet türünü seçtikten sonra altta bulunan hesapla butonuna basılıyor ve emeklilik hesaplaması yapılıyor.

4/C EMEKLİ MAAŞI HESAPLAMA İÇİN TIKLAYINIZ