Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) konusunda yapılacak düzenlemenin detayları açıklandı. Düzenlemeden Eylül 1999’dan önce sigortalı olup, emeklilik için gerekli çalışma yılını ve prim gün sayısını dolduranların faydalanacağı açıklandı.

Tansiyonu tırmandıran sözler: 'Rusya artık NATO ile savaşta' Tansiyonu tırmandıran sözler: 'Rusya artık NATO ile savaşta'

Yaş şartı olmadan emekliliğe imkan tanıyan EYT düzenlemesiyle birlikte yaklaşık 2 milyon 250 bin kişi emekli olma hakkına kavuşacak. Peki EYT'liler emekli olup işlerine devam edebileek mi? EYT'lilerin tazminatları nasıl ödenecek? EYT için işverene istifa dilekçesi vermek gerekiyor mu? İstifa etmeden EYT başvurusu yapılabilir mi? Bu soruların yanıtları yasanın Meclis'e gelmesiyle netleşecek.

Eleman.net'in EYT düzenlemesi hakkında da işveren ve çalışan üyelerinin katılımıyla gerçekleştirdiği ankete göre ise, EYT'liler çalışmaya devam edecek. Ankette sorulan "EYT ile emekli olmanız durumunda çalışmaya devam edecek misiniz?" sorusuna çalışanların yüzde 71’i “Evet” cevabını verirken, yüzde 29’u ise “Hayır” cevabını verdi.

"Emekli olan çalışanlarınızı isterlerse istihdam etmeye devam edecek misiniz?" sorusuna ise işveren firmalar yüzde 80 oranında “Evet”, yüzde 20 oranında da “Hayır” cevabını verdi.

Gerçekleşen anketle emekli olacak çalışanların büyük bir kısmı çalışmaya devam edeceklerini belirterek şirketlere yeşil ışık yakarken, şirketler ise emekli çalışanlarıyla yolculuğa devam ederek istihdam probleminin önüne geçeceklerini belirtti.