Emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili kanun Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yaş dışındaki emeklilik koşullarını tamamlamış bulunan EYT’liler emeklilik dilekçesi vermeye başladı.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun emekli aylığı bağlayabilmesi için kişinin kendi sigortalılığından dolayı prim borcu bulunmaması gerekiyor.

“Bu kural sadece prim borcu olan BAĞ-KUR’lular için değil, sizin gibi SSK’daki çalışma süresi tek başına emekli olmaya yeterli olup BAĞ-KUR prim borcu olanlar için de geçerlidir. Bu nedenle, SSK’daki prim günleriniz emekli olmak için yeterli olsa bile BAĞ-KUR prim borcunuzu ödemeden emekli olamazsınız.

Önceki yapılandırma kanunlarında dört ay içinde ödenmeyen BAĞ-KUR prim borçları silindi. TBMM Genel Kurulu gündeminde bulunan ve gelecek hafta görüşülmesi beklenen yapılandırma kanun teklifinde BAĞ-KUR’luların prim borçlarının silinmesine dair bir hüküm bulunmuyor.

Bununla birlikte, prim borcunu peşin ödeyenler için enflasyon farkının yüzde 90’ı silinmek şartıyla ödeme kolaylığı sağlanacak. Kanunun gelecek hafta yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Yapılandırma kanunu kapsamında borcunuzu ödedikten sonra emeklilik başvurusu yapabilirsiniz. Yapılandırma kapsamında borcunuzu mart ayı içinde ödeyip akabinde emeklilik başvurusu yaptığınızda nisan ayından başlayarak emekli aylığı bağlanır.

Borç yapılandırmasına ilişkin kanun Resmi Gazete'de yayımlandı! Borç yapılandırmasına ilişkin kanun Resmi Gazete'de yayımlandı!

Yapılandırmanın gecikmesi durumunda emekli aylığında bir aylık kayba uğrama riski ortaya çıkarsa, yapılandırmayı beklemeden prim borcunu kapatabilirsiniz.
Borcun tamamı 2022 yılına ait olduğu için gecikme faizi yüksek olmayacaktır.