Borsa yatırımcıları depremi 'Fırsata çevirdi' Borsa yatırımcıları depremi 'Fırsata çevirdi'
Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) yıllardır verdikleri mücadelede mutlu sona ulaştılar. Bu ay EYT düzenlemesini içeren yasanın Meclis Başkanlığı’na gelmesi bekleniyor. Ancak EYT'lilerin karşılaştıkları bazı sorunlar bulunuyor. EYT'liler BAĞ-KUR'da ihya sorunu ile stajyerlik ve çıraklıkta staj başlangıç süresi sorunun çözüme kavuşturulmasını da talep ediyorlar. Ekonomist Muhammet Bayram, konuyla ilgili CNN TÜRK'e açıklamalarda bulundu. İşte merakla beklenen o detay...

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesinin hayata geçirilmesi için gözler Meclis'e çevrildi. Taslağın bu aya kabul edilecek ilk yasalardan biri olması bekleniyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı EYT düzenlemesini içeren kanun teklifinin, gelecek hafta Meclis Başkanlığına sunulması bekleniyor. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonundaki görüşmelerin ardından Genel Kurul süreci başlayacak teklifin, ocak ayında yasalaştırılması öngörülüyor. 23 yıllık problemin çözümüne ilişkin teklif, 8 Eylül 1999'dan önce çalışmaya başlayanları kapsayacak.

YAŞ SINIRI UYGULANMAYACAK

2 milyon 250 bin kişinin yararlanacağı EYT konusunda herhangi bir yaş sınırı uygulanmayacak. EYT'lilerin kıdem tazminatı noktasında işverenlere Kredi Garanti Fonu'ndan (KGF) destek verilecek.

5 PUAN SGK DESTEK PRİMİ İNDİRİMİ YAPILACAK

EYT'den dolayı ayrılan, kıdem tazminatı alan ama işine devam etmek isteyen işçiye özel 5 puan SGK destek primi indirimi yapılacak. EYT ile ilgili henüz yasalaşma süreci gerçekleşmediği için şu an yapılan müracaatlar geçerli olmayacak. Yasal süreç tamamlandıktan sonra başvurular, e-Devlet üzerinden SGK'ye yapılacak.

STAJYERLİK SÜRESİ

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ekonomist Muhammet Bayram şu ifadeleri kullandı:

"Eklenmesi gereken maddeler olabilir. Stajyerlik ve çıraklıkta staj başlangıç süresi varsa eğer bunların saydırılmasını istiyorlar. Aynı şekilde BAĞ-KUR'da ihya sorunu var. 2008'den önce vergi kaydı var ama sigorta kaydı yok. Bunların olmasını bekliyorlar. Stajyerlerin sorunu var. Bunların çözümlenmesi bekleniyor. Teklifin haftaya Meclis'e sunulması bekleniyor. Ek olarak stajyerlerin sorunlarının gelmesini bekliyorum.

EYT'LİLER BANKA PROMOSYONUNDA FAYDALANABİLECEK Mİ?

Kesinlikle faydalanacaklar. Hatta Ocak ayında yasalaşırsa EYT kanunumuz. Vatandaşlarımız e-devlet üzerinden başvurularını yapacaklar. Bir sonraki ayda emeklilik maaşı almaya hak kazanacaklar. Burada 1 Şubat itibarıyla emeklilik maaşı alamaya hak kazanacakları için bankalara gidip bu anlaşmaları yapmaları gerekiyor. 3 yıllık anlaşma yaptıkları takdirde maaş almaya hak kazanacaklar.

NE KADAR PROMOSYON ALACAKLAR?

Burada muhtemelen bir yarış olacak yine. En düşük emekli maaşı 3500 TL olarak veriliyordu. 2023 yılında 5500 liraya çıkarıldı. Bankalarda bu tutarları almak istiyor. Çünkü 1 Ocak 2023 itibarıyla geçerli olan bir yasa var. Merkez Bankası ve BDDK tarafından bir zorunluluk getirildi banaklara. Artık banka mevduatlarında yüzde 60 TL tutmak zorundalar, yüzde 40'ını döviz tutmak zorundalar. Eğer yüzde 60 TL yoksa burada yüzde 40'tan fazla döviz tutarları varsa bankalara ekstra bir yükümlülük getirdiler. Devlet tahvili alma zorunluluğu geldi. O nedenle bankalar TL/Mevduat yarışına girecekleri için promosyonlara ciddi bir şekilde gözlerini diktiler.

EN DÜŞÜK 7 BİN LİRA EN FAZLA 15 BİN LİRA!

Geçen sene kasım ayında bir protokol imzalanmıştı. En düşük ödenmesi gereken promosyonlar diye. 10 bin liraya varan banka promosyonları vardı. Ben burada yeni maaşlarla birlikte en düşük 7 bin TL en fazla ise 15 bin lira civarında banka promosyonları verileceğini bekliyorum. Bankalar vatandaşa ayrı ayrı teklif verebilir. O nedenle emekliler mutlaka gidip başvuruda bulunsunlar."