Emeklilikte yaşa takılanların (EYT’li) merakla beklediği düzenlemeye sayılı günler kaldı. Şimdiden emeklilik hesabı yapmaya başlayan adayların kafasındaki en kritik soru şu: Ne kadar emekli maaşı alabilirim? Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) bu kapsamda ‘emekli maaşı hesaplama robotu’nu devreye aldı. Sistem prime ve çalışılan süreye bağlı olarak, ek ödeme dahil emekli maaşlarını hesaplıyor.

SSK’LININ İZLEYECEĞİ YOL

‘uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/’ sayfasına gidip, sayfada istenen TC kimlik numarası, SSK sicil numarası, baba adı, nüfusun kayıtlı olduğu ili, doğum tarihi gibi bilgileri girdikten sonra ‘Sorgula’ butonuna basılacak. Bu adımdan sonra şu ana kadar ödediğiniz primlerin detayları olan bir sayfa açılacak. Bu sayfanın en üstünde de ‘Hesapla’ butonu yer alıyor. Bu butona bastıktan sorgulama yaptığınız tarihe göre hesaplanan aylık ve tüm emeklilere gelirine göre ödenen ‘ek ödemeyi’ göreceksiniz.

EK ÖDEME DE VAR

Şu anki koşullarda hesabınıza yatacak tutar, hesaplanan aylık artı ek ödemeden oluşuyor. Yine aynı sayfada çalışılan yıla göre (2000 öncesi, 2000-2008 arası ve 2008 sonrası) yatan prim, gösterge, yıllık kazanç ve aylık bağlama oranları gibi detaylar yer alıyor. Güncel olarak gördüğünüz emekli aylığı 3 Ocak’ta açıklanacak enflasyona göre güncellenecek. Emekliye hangi oranda zam yapıldıysa maaşlarda da o oranda artış olacak. Konuşulan rakamlar yüzde 25-35 arasında değişiyor.

DEVLETTE ÇALIŞANLAR İÇİN

Kamu çalışanları da internet arama çubuğuna ‘uyg.sgk.gov. tr/HizmetHesabi4c/’ adresini yazarak giriş yapabilir. İstenen bilgiler doldurulduktan sonra ‘hesaplama’ butonuna basılarak alınacak maaşa ulaşılabilir.

İKİNCİ YÖNTEM

E-Devlet’te ‘Ne kadar emekli aylığı alırım?’ şeklinde sorgulama yapıldığında çıkan bölümde bağlanacak emekli aylığınızı görebilirsiniz.

SGK’DA BORÇLANMA MESAİSİ

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) yapılan açıklamada, borçlanma başvurularında yaşanan yoğunluktan dolayı SGK merkezlerinin bugün de açık olacağı duyuruldu. SGK açıklamasında, “Vatandaşlarımızın borçlanma başvurularının alınması adına tüm Sosyal Güvenlik il Müdürlüklerimiz ve Sosyal Güvenlik Merkezlerimiz 31 Aralık Cumartesi 09.00-12.00 ve 13.00-17.00 saatleri arasında hizmet verecektir” denildi.