EYT hakkında vatandaş oldukça yoğun bir şekilde araştırma yapıyor. Kabine Toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında yılbaşından önce EYT'yi gündemimizden çıkaracağız ifadelerini kullanırken Çalışma Bakanı Vedat Bilgin ise toplantı sonrası basın mensuplarına EYT düzenlemesini bu hafta içerisinde açıklayacağız, Yaş şartı olup olmayacağını da o gün duyuracağız demişti. Peki, EYT şartları neler, kimleri kapsıyor? EYT yasasından kaç kişi yararlanacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bu akşam 19.45'te EYT düzenlemesini kamuoyuyla paylaştı. İşte, konuşmasından satır başları:

EYT'yle ilgili merak edilenler şu şekilde:

EYT kimleri kapsıyor?

8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olanlar EYT kapsamına giriyor. Bu tarihten sonra hizmet başlangıcı olanlar ise düzenlemeden yararlanamayacak.

EYT şartları neler?

8 Eylül 1999 öncesi işe girişi olanlardan kadınlar için 5 bin prim günü ve 20 yıl sigortalılık süresi, erkekler için 5 bin prim günü ve 25 yıl sigortalılık süresi gerekiyor. Prim ve sigortalılık süresi şartlarını karşılayanlar yaşa bakılmadan emeklilik hakkı kazanacak.

Prim günü eksik olan ne yapacak?

Prim günü dolmayan kadınlar doğum borçlanması, erkekler de askerlik borçlanması yapabiliyor. Bu sayede eksik günler tamamlanabiliyor.

Sigortalılık süresi dolmayanın durumu ne olacak?

Prim şartını tamamlayan ancak sigortalılık süresini doldurmayanlar kadınlarda 20 yıl, erkeklerde 25 bitince emeklilik hakkı kazanacak.

Kaç kişi yararlanacak?

Düzenlemenin yürürlüğe girmesiyle ilk etapta 2 milyon 250 bin kişi emeklilik hakkına kavuşacak. Prim ve sigortalılık süresini tamamlayanlarla birlikte bu sayı her yıl artacak.

Emekli olup çalışanlar için durum ne?

Emekli olup çalışmaya devam edecekler için sigorta prim teşviki getirilecek. Böylece emekli olanlar için şirketlerin ödeyeceği primlerde düşüş olacak. Normal çalışanla emekli çalışan arasında prim farkı kalmayacak.

Kıdem tazminatı desteği olacak mı?

Emekli olacakların hak kazandığı kıdem tazminatları için destek verilecek. Bu kapsamda Kredi Garanti Fonu desteğiyle işverenlere kredi imkanı sağlanacak.

Ne zaman devreye girecek?

Çalışması saatleriyle ilgili flaş gelişme! Tüm detaylar ortaya çıktı Çalışması saatleriyle ilgili flaş gelişme! Tüm detaylar ortaya çıktı

Düzenlemenin Meclis'e sunulmasının ardından ocak ayında görüşülmesi bekleniyor. Yürürlük tarihinin ise 1 Ocak 2023 olması bekleniyor.