Son dakika haberi: Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin Beştepe’deki kabine toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını cevaplayarak EYT teklifinin bu hafta içinde TBMM'ye sunulacağını tahmin ettiğini söyledi. 

BAKAN BİLGİN TARİH VERDİ

Gazetecilerin EYT’nin ne zaman Meclis’e geleceğine yönelik sorusuna Bilgin, ”EYT bu hafta Meclis'e gelir diye tahmin ediyorum gelir. Çünkü grupta milletvekilleriyle görüşüyorlar. Grubumuz tümüyle üzerinde konuştuklarını kanun teklifi haline dönüştürüp komisyonda tartışacaklar." dedi.

EYT’NİN MALİYETİ NEDİR?

Bakan Bilgin, "EYT'nin maliyeti nedir?" sorusuna bu yıl için 120-150 milyar lira arasında bir tahminin bulunduğunu ifade etti. EYT'nin maliyetiyle ilgili konuşulan rakamların doğru olmadığını vurgulayan Bilgin, "Rakamlar bizde, hesap bizde. Ben 150 milyar diyorum ama maksimum olabilecek şeyi diyorum. 120-150 milyar arasında değişebilir. Çünkü kaç kişi müracaat edecek bilmiyorsunuz" açıklamasını yaptı.

“BÖYLE BİR BORÇLANMA YOK”

Şırnak'ta gösteri ve yürüyüşlere 10 gün yasak Şırnak'ta gösteri ve yürüyüşlere 10 gün yasak

Prim borçlarının yapılandırılmasıyla ilgili bir soruya da açıklık getiren Bilgin, "EYT kapsamındaki borçlanmalar bunun içinde değil. Onun borçlanması tamamen bizim meri kanunumuza göre yapılan bir şey. '5000, 9000 prim gününü dolduramıyorum ya da 1000 gün eksiğim var yapılandırayım' diyemezsin. Mevcut kanunda 1000 gün eksiğin varsa çalışacaksın. Böyle bir borçlanma yok." ifadesini kullandı.