• BIST 106.926
 • Altın 151,266
 • Dolar 3,6716
 • Euro 4,3392

  Eylül Ayı toplantısı yapıldı

  02.09.2010 18:14
  Kuşadası Belediyesi Eylül ayı olağan meclis toplantısı, belediye meclis salonunda yapıldı.
  Eylül Ayı toplantısı yapıldı
  Eylül Ayı toplantısı yapıldı Eylül Ayı toplantısı yapıldı Eylül Ayı toplantısı yapıldı

  18 gündem maddeli toplantıda, Kuşadası merkezine yapılacak yeni sahil düzenlemesi ile ilgili Belediye Başkanı M. Esat Atungün"e yetki verilirken, sayısal hali hazır harita alımı ücretinin belediye düşen yüzde 25 payın ödenmesi kabul edildi. İmar plan tadilatlarına itirazların da görüşüldüğü toplantıda, Saraybosna"nın Bihac, Kosova"nın Prizren, Ukrayna"nın İlyichevsk kentleri ile Türkiye"den Selçuk, Karabağlar ve Didim ile kardeş şehir olma kararı alındı.
  Gündemin ilk maddesinde yer alan kardo iptalleri, işçi kadroları ile ielgili olduğu için meclis kararına gerek olmadığından gündemden çıkarıldı. İkinci maddede ise Kuşadası Belediye Başkanı M. Esat Altungün, Ege Mahallesinde yeni açılan üretici semt pazarı ile ilgili bilgi verdi. Ege Mahallesi sakinlerinden semt pazarı ile ilgili yoğun talep aldıklarını açıklayan Altungün, “Bu konuda mahalle sakinleriyle görüşüp toplantı sırasında broşür dağıttık. Vatandaşlarımız semt pazarını istediklerine dair broşürleri doldurdu. Bizd e bu talep üzerine geçtiğimiz pazar günü ilk kez yeni Pazar yerini açtık. Bu Pazar yerinde sadece Kuşadası köylerinden üretcilere yer verdik. Çok olulmu tepkiler aldık” dedi. DP"li Belediye Meclisi Üyesi Halit Şakar ile AKP"li Belediye Meclisi Üyesi Tecettin Özden de semt pazarının doğru bir uygulama olduğunu belirttirken, semt pazarı ile ilgili madde oybirliği ile kabul edildi.
  İşletme ve İştirakler Müdürlüğünün talebi hakkındaki üçüncü maddede ise Atatürk Sahil Bulvarı üzerinde yapılan çay bahçesi ve döndürcü maddede çay bahçesinde uygulanacak fiyatlar görüşüldü. 7 Eylül tarihinde çay bahçesinin hizmete gireceğini açıklayan Kuşadası Belediye Başkanı M. Esat Altungün, çay bahçesinin iddia edildiği gibi birilerine peşkeş çekilmeyeceğini, belediye bünyesindeki İşletme ve İştirakler Müdürlüğü tarafından işleteceğini söyledi. Dördüncü madde kapsamında ise tarife komisyonu tarafından hazırlanan çay bahçesinde uygulanacak fiyatlar ele alındı. Buna göre çay bayçesinde çayın 50 kuruş, kahvenin 1 lira, tostun ise 2,5 liradan satılması oybirliği ile kabul edildi.
  Kuşadası şehir merkezinde yapılacak sahil düzenlemesiyle ilgili beşinci madde ile ilgili bilgiyi ise Belediye Meclisi Üyesi Erdoğan Elçi verdi. Kötü durumdaki sahilde düzenleme yapılacağını vurgulayan Elçi, bu konuda proje alımı yapılacağını söyledi. Belediye Başkanı M. Esat altungün ise sahil düzenleme projesi için valilik, bakanlıktan ve ilgili tüm kurumlara müracaat için, zaman kaybını da önlemek amacıyla yetki istediğini açıkladı. Beşinci madde de oy birliği ile kabul edildi.
  Gündemin altıncı maddesinde Dursun Ali Kanbur"un talebi görüşüldü. Şehiriçi taşıma yapan minibüslerle ilgili plakaların dondurulduğunu açıklayan Kuşadası Belediye Başkanı M. Esat Altungün, kişi talebinin gözden geçirildiğini belirterek, “Plaka elinde olmadığı için yasal olarak hattı olduğunu kanıtlayamıyor. Bu vatandaşımızın plakasını mahkeme kanalıyla almasını istiyoruz” dedi. DSP grubu adına söz alan Yusuf Güneş ise vatandaşın talebinin karşılanması gerektiğini söyledi. Yapılan oylamada oy çokluğu ile Dursun Ali Kanbur"un talebi reddedildi.
  Daha sonra imar plan tadilatları ile ilgili yedinci maddeye geçildi. Toplam 67 müracaatın imar komisyonuna sevk edilmesi 3 ret ve 1 çekimser oya karşılık 24 oyla kabul edildi. Yedinci madde kapsamında imar plan tadilatlarına itirazlar da görüşüldü. 662 ada 4 parsel ile ilgili plana tadilatına yapılan 5 ayrı itiraz tek tek okunarak ayrı ayrı oylandı ve itirazların tamamı oy çokluğu ile reddedildi.
  Gündemin sekizinci maddesinde ise sayısal halihazır harita yapım işi ile ilgili açıklama yapan Kuşadası Belediye başkanı M.Esat Altungün, bu konuda iller Bankası"na daha önce müracaat ettiklerini ve yanıtın 19 Temmuz tarihinde geldiğini belirterek, “Sayısıl halihazır harita yapım işi ihale edilecek ve yüzde 75"i İller Bankasından kullanılacak. Kalan yüzde 25"lik kısım ise belediyemiz bütçesinden ödenecek. İller Bankası Genel Müdürlüğüne verilmek üzere meclis kararı alınması gerekiyor” dedi. Söz alan AKP"li Belediye Meclisi Üyesi Tacettin Özden, 5 bin ölçekli haritaların yapılmasının Kuşadası açısından çok önemli olduğunu söyledi. Özden, süreci hızlandırmak ve hatiraların yapımını kısa sürede tamamlanmasını sağlamak gerektiğini sözlerine ekledi. Madde, oy birliği ile kabul edildi.
  Karaova Mahallesindeki siteler bölgesinde yapılacak sahil yolu projesi ile ilgili dokuzuncu madde ile ilgili konuşan Başkan Altungün, belediye bünyesinde oluşturulan proje ekibinin çalışma yaptığını ve projenin ygulama aşamasına gelydiğini belirterek, başkanlık olarak kamulaştırma sorunlarının çözümü amacıyla yetki talep ettiklerini söyledi. Yetki talebi ile ilgili oylama oy birliği kabul edildi.
  Gündemin onuncu maddesinde ise bin ölçekli uygulama imar planı geçiş dönemi plan notları görüşüldü. Belediye Başkanı Altungün, bu konuda başta Mimarlar Odası olmak üzere diğer sivil toplum kuruluşlarından görüş alacaklarını söyledi. Plan notlarının görüşülmek üzere imar komisyonuna sevk edilmesi oy birliği ile kabul edildi.
  Güvercinada, Yılancıburnu (Neapolis) ve Kuştur (Pigale) korunma amaçlı imar planları ile ilgili onbirinci madde ile ilgili konuşan CHP"li Belediye Meclisi Üyesi Erdoğan Elçi, bu sorunun uzun yıllardır sürdüğünü belirterek, “Bu konuda üç ciddi toplantı yaptık. Son şekliyle komisyon sevkini ve daha sonra burada konuşulmasını istiyoruz” dedi. Maddenin imar komisyonuna havale edilmesi oy birliği ile kabul edildi.
  Saraybosna"dan Bihac, Kosova"dan Prizren, Ukrayna"dan İlyichevsk, Türkiye"den ise Didim, Selçuk ve Karabağlar"ın kardeş şehir olmaları ile ilgili on ikinci madde hakkında bilgi veren Kuşadası Belediye Başkanı M. Esat Altungün, Didim ve Selçuk"un, tarihi açıdan aynı bölge olduğunu belirterek, turizm fuarları için birlikte çalışılması amacıyla kardeş şehir olmanın büyük önem taşıdığını söyledi. Kardeş şehir talepleri tek tek oylanarak, oy birliği ile kabul edildi.
  Gündemin onüçüncü maddesi, Kuşadası Belediyesinin organizasyonuyla Batman"da gerçekleştirilen iftar yemekleri oldu. Konuyla ilgili bilgi veren Belediye Başkanı M.Esat Altungün, geçen hafta Batman"ı ziyaret ettiklerini kaydederek, “Orada Kuşadası Belediyesi olarak iftar yemekleri düzenliyoruz. Orada muhafazakar değil, çok çağdaş bir kent ile karşılaştık. Ama Batman"da ciddi boyutta fukara var. Kuşadası Belediyesinden tek kuruş çıkmadan organize ettik. Orada çok sıcak karşılandık. Kürdüyle Türküyle birliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz bir zamanda yaptığımız bu etkinliğin büyük önem taşıdığına inanıyoruz. Batman ile kardeş şehir olmak için çalışma başlatacağız” dedi.
  Haziran ayı başında ihzemet giren katı atık depolama tesisi için birliğe üye Davutlar, Güzelçamlı, Akbük, Söke ve Kuşadası"nın dahil olduğu her belediyenin bütçesinden Kuşatağa ödeyeceği bedeller ile ilgili ondördüncü madde ve birikmiş Belediye alacaklarının taksit süresinin Eylül ayı sonuna kadar uzatılması ilgili onbeşince madde oybirliği ile kabul edildi.
  Stratejik plan hakkındaki onyedinci maddede ilk sözü DSP grubundan Yusuf Güneş aldı. 7 Temmuz 2010"da yapılan meclis toplantsında eksikliklerin tamamlanması ile ilgili karar alındığını kaydeden Güneş, bu konuda bilgi sahibi olmadıklarını söyledi. Bunun üzerine konuşan Belediye Başkanı M.Esat Altungün, vatandaşların sıkıntılarının ayrıntılı analizleri yapıldığını belirterek, “Ayrıca 2010 performans programı yapıldı, birimler arası memnuniyet analizi yapıldı. Daha önce belediyede sistem değişikliği yapacağımızdan bahsetmiştik. Vatandaşın sorunlarının çözümü konusunda aracıları ortadan kaldıracağız. Kendi sorunlarını halk kendi halledecek. Hazırlanan çalışmaları inceleyerek gördüğünüz tüm eksiklikleri 20 Eylül tarihine kadar bildirin. Eksiklik varsa tamamlayalım” dedi. Yapılan oylama oyçokluğu ile kabul edildi.
  14-17 Ekim 2010 tarihleri arasında yapılması planlanan Kardeş Şehirler Festivali ile ilgili onyedinci madde ile ilgili Belediye Meclisi Üyesi Murat Saraç"ın bilgi vermesinin ardından, festivalin yapılması oybirliği ile kabul edildi. Murat Saraç"ın İtalya ve Kırım"da Kuşadası"nı temsil ile görevlendirilmesi de oybirliği ile kabul edildi.
  Gündemin onsekizinci ve son maddesinde ise ek bütçe talebi görüşüldü. 1 milyon 500 bin liralık ek bütçe talebi de oy birliği ile kabul edildi. Bir sonraki Belediye Meclisi toplantısının 06 Ekim tarihinde yapılması kararlaştırıldı.

   

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • iOS 11.0.2 çıktı!03 Ekim 2017 Salı 23:14
 • 2018'de 1 milyardan fazla akıllı telefon bu özelliğe sahip olacak!01 Ekim 2017 Pazar 11:45
 • Bir devrin sonu: Twitter, 280 karakterli tweetleri denemeye başladı27 Eylül 2017 Çarşamba 09:09
 • iOS 11.0.1 güncellemesi yayınlandı27 Eylül 2017 Çarşamba 01:14
 • Whatsapp ve Facebook sonunda birleşiyor!25 Eylül 2017 Pazartesi 13:57
 • Star Wars: The Last Jedi tamamlandı!25 Eylül 2017 Pazartesi 02:01
 • WhatsApp Facebook’a ekleniyor22 Eylül 2017 Cuma 12:40
 • Apple, iOS 11 güncellemesini yayınladı20 Eylül 2017 Çarşamba 00:32
 • Facebook'tan yeni özellik!17 Eylül 2017 Pazar 16:55
 • YouTube'tan tepki çeken karar!14 Eylül 2017 Perşembe 21:25
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim