Evin daima iyi görünmesi kadar atmosferinin de bir o kadar önemi var. Dekordan önemli olarak sayılabilecek bir şey de hiç şüphesiz kokudur. Yapılabilecek bazı faktörle evin ferah ve taze kokması sağlanabiliyor. Öte yandan bazı kaynaklarda kötü kokuya sebebiyet verebiliyor. Peki, evin daima taze ve temiz kokması nasıl sağlanabilir işte, evinizin ferah kokmasını sağlayacak o ipuçları...

Kanser aşısında yeni gelişme! Uğur Şahin tarih verdi Kanser aşısında yeni gelişme! Uğur Şahin tarih verdi

Evin kokusunu değiştirebilecek bazı kaynaklar bulunuyor. Bunlar da içerisinde zayıf hava sirkülasyonu, Duman, eski halı, günlük rejim, evcil hayvanlar ve yiyecek olarak geçiyor. Öncesinde kokunun nereden geldiğinin belirlenmesi bu anlamda önemli oluyor. Evinizin taze kokmasını evin içerisindeki kokunun kaynağı küf kokusuysa binanın eskimesinden kaynaklı olabilir. Küf kokuları yıllar içerisinde oluşması nedeniyle en zor olan koku olarak geçiyor.

Dolayısıyla kokunun evin içine yerleşmesi de muhtemel oluyor. Halının değiştirilmesi, ahşap zeminlerin yenilenmesi, duvarların boyanması ve duvar kağıdının değiştirilmesi çözüm olabiliyor. Bu çözümler çoğu zaman geçici çözüm olarak geçiyor. Ancak Klorobor ile evin genel bir temizlenmesinin ardından küf kokuları da uzaklaşmış oluyor.

Kötü koku nedenlerinden birisi de kötü hava sirkülasyonu veya duman olabiliyor. Her iki nedenlerde de evdeki temiz havanın dolaşımına yön verebilmek adına pencerelerin düzenli olarak açılması gerekiyor. Isıtma veya klima ünitesindeki hava filtrelerinde üreticinin talimatları doğrultusunda değiştirmek gerekiyor. Ek olarak kokunun eve dağıtılması için havalandırmalı sistemi için özel yapılmış kokulu ekler de eklenebilir.

Kokunun kaynağı evcil hayvanlardan kaynaklıysa asıl sebep mama kapları ve mobilyalardaki evcil hayvan lekeleri olabilir. Beslenen hayvanların kumlarının düzenli olarak temizlenmesi ve etrafında da temizlik yapılmasına özen göstermek gerekiyor. Klorobor, düşük toksisite oranı barındırmasından dolayı evcil hayvanlara da zarar vermeden, temiz ve güvenli bir şekilde temizlik yapmayı sağlıyor.