Ev kazaların genellikle beklenmedik durumlarda oluşuyor. Yaşanılan ev kazaları genellikle maddi ya da fiziksel zararlara yol açıyor. Ev kazaları oldukça riski olduğu için son derece dikkatli olmak gerekiyor. Ev kazalarına karşı alınabilecek önlemleri Posta.com.tr okurları için derledik.

Ev kazalarında genellikle kayma, düşme, ev içi yangınları ve sabit hâldeki eşyaların düşmesi gibi birçok olay yaşanıyor. Özellikle dubleks ya da tripleks yapıdaki evlerde, merdiven kazalarına sıklıkla rastlanıyor.

Cam kırılması ve cam eşyaların düşüp parçalanması da evde en sık rastlanan kazaların başında geliyor. Ev kazalarına karşı alınabilecek önlemleri bu yazımızda bulabilirsiniz.

EŞYALARI SABİTLEYİN!

Eşyalarının güvenli bir şekilde montajını yapmak ve belirli aralıklarla gevşeme olup olmadığını kontrol etmek ev kazalarına karşı korunmanızı sağlar. Bu eşyaları sabitlemek düşme gibi riskleri ortadan kaldırır. Eşyaları sabitlemek deprem anında da güvenli alanlar yaratır.

ISLAK ZEMİNLERE DİKKAT!

İstifa eden Adıyaman Valisi'nin deprem şiiri sosyal medyanın gündeminde İstifa eden Adıyaman Valisi'nin deprem şiiri sosyal medyanın gündeminde

Banyo ve mutfak gibi zeminler bazen ıslak olabilir. Evde yaşanan kazalarından arasında ıslak zeminden dolayı düşme gibi problemler ön plana çıkıyor.

Bu sebeple evdeki zeminleri ıslak bırakmamak gerekiyor. Böylece hem kendinizi hem de ailenizi güvenceye alabilirsiniz.

ELEKTRİK KABLOLARINI GİZLEYİN

Ev içi yaşanan kazalar elektrik kaynaklı da oluşabiliyor. Açıkta kalan kablolar ve ucu açık bırakılan elektrik tesisatları, elektrik kaçağı ve çarpması gibi sorunlara yol açıyor. Bu sebeple elektrik kablolarını ve tesisatını güvende tutmanız gerekiyor.

ÇOCUĞUNUZU OLASI TEHLİKEDEN UZAK TUTUN

Çocuklar evde genellikle her alana erişmek ister. Ulaşabilecekleri her nokta onları için tehlikeli olabilir. Çünkü erişebildikleri her noktadaki eşyayı düşürebilirler. Bu yüzden çocuğunuzun yetişebileceği mesafede herhangi bir eşya bırakmamanız önerilir.

DHA