Hayırsever vatandaşlar kullanmadıkları evlerini ister bedelsiz, ister uygun fiyattan kiraya verebiliyor. Emlak siteleri de destek sağlıyor. Sözleşmeler kaymakamlıklar ile imzalanıyor. Süreç nasıl işleyecek? Kimlere öncelik verilecek? İşte kampanya hakkında merak edilen tüm detaylar...

Depremzede vatandaşların yeni evleri yapılana kadar barınma ihtiyacını karşılamak için devlet tarafından başlatılan ‘Evim Yuvan Olsun’ kampanyasında yine herkes tek yürek oldu. Program kapsamında dileyen vatandaşlar, boşta olan evlerini en az üç ay bedelsiz ya da uygun fiyattan kiraya verebiliyor. Sözleşme süresince aidat, elektrik, su ve doğalgaz faturaları kaymakamlıklar tarafından karşılanıyor. Destekte bulunmak isteyenler ‘evimyuvanolsun.org’ internet adresinden başvurularını gerçekleştirebiliyor.

EMLAK SİTELERİ DE DESTEK SAĞLIYOR

Türkiye’nin en büyük emlak listeleme platformlarından üçü (emlakjet.com, hepsiemlak.com, sahibinden.com) kampanyaya destek sağlıyor. Bu platformlar, sahip oldukları büyük müşteri havuzlarını bu kampanyaya yönlendiriyor. Evini depremzedelere açmak isteyenler, istedikleri bir platformdan başvuru formu doldurarak da kampanyaya katılabiliyor. Bu platformlarda doldurulan başvuru formları, kurulan entegrasyon ile İçişleri Bakanlığı’nın sistemlerine iletiliyor.

SÜREÇ NASIL İŞLİYOR?

Emlak sitelerine girdikten sonra, ev sahibi başvuru formunu dolduruyor.

Başvuruyu alan emlak sitesi, ev sahibi ile iletişime geçerek bilgileri doğruluyor.

Emlak siteleri, doğrulanmış bilgiyi kamu birimlerine iletiyor.

Sonra kaymakamlık yetkilileri, evi ziyaret ederek uygunluk testi yapıyor.

Kaymakamlık evini bedelsiz teslim edenlerle ‘ödünç sözleşmesi’, indirimli kiralayanlar ile ‘kira sözleşmesi’ imzalıyor.

Depremzedeler engelli, yaşlı gibi dezavantajlı bireylerin yer aldığı aileler önceliklendirilerek ilgili evlere yerleştiriliyor.

Süre bitiminde kaymakamlık, konutu ev sahibine teslim ediyor.

Sözleşme süresince konut ve eşyalar, oluşacak herhangi bir hasara karşı Türkiye Sigorta güvencesine alınıyor.

ÖNCELİK YAŞLI VE ENGELLİLERE

Yabancı ortak sermayeli 1200 şirket kuruldu: 109’u Rus, 93’ü İran ortaklı Yabancı ortak sermayeli 1200 şirket kuruldu: 109’u Rus, 93’ü İran ortaklı

İşte kampanya ile ilgili merak edilen diğer tüm detaylar:

Evimi bedelsiz depremzedelere açmam için bir süre sınırı var mı?

Evet. Evinizi en az 3 ay süre ile depremzedelerin kullanımına sunmanız gerekiyor. Daha az süre ile ev tahsisi değerlendirmeye alınmıyor.

Evimi indirimli olarak kiraya vermek için ne yapmalıyım?

Evinizi en az 1 yıl süre ile kiraya vermeyi kabul etmeniz gerekiyor. Daha kısa süreli kiralamalar kabul edilmiyor. Evinizi piyasa şartlarına göre belirgin bir düzeyde indirimle kiraya vermeniz bekleniyor. İstenen kira piyasa şartlarıyla karşılaştırılıp ona göre karar verilecek.

Evimde kimi misafir edeceğim?

Evinizde depremden etkilenenler misafir edilecek. Öncelik, yaşlı, engelli, kronik hastalığı olan dezavantajlı bireylere ve depremde aile fertlerini kaybetmiş çocuklu ailelere verilecek.

Bu vatandaşları evimize kim yerleştirecek?

Depremzedeler, AFAD ve İçişleri Bakanlığı birimleri koordinasyonunda, Kaymakamlıklarca evinize yerleştirilecek.

KİRAYI KAYMAKAMLIK ÖDEYECEK

Evimi indirimli bedelle kiraya verdiğimde, kira bedeli kim tarafından karşılanır?

Kira bedeli, kampanya kapsamında toplanan bağışlardan karşılanarak, evinizin bulunduğu ilçe kaymakamlığı aracılığı ile ödenecek.

Evimi eşyalı olarak kullanıma açabilir miyim?

Evinizi eşyalı veya boş olarak kullanıma açabilirsiniz. Evinizi eşyalı olarak kullanıma açtığınızda, Kaymakamlık ile yapacağınız sözleşmede eşya detaylarına da yer verilir. Kayıt altına alınmış eşyalarınız Türkiye Sigorta güvencesi altında olacak.

SİGORTAYLA KORUMA ALTINA ALINACAK

Evimde kullanımdan kaynaklı bir hasar olursa zararım karşılanır mı?

Tek Yürek Bina ve Eşya Sigortasıyla depremzedelere evini açan vatandaşların konutları, sigorta primleri Türkiye Sigorta tarafından karşılanarak güvence altına alınıyor. Evlere özel hazırlanan Tek Yürek Bina ve Eşya Sigortası; evde bulunan eşyalar ile bina ve binanın ayrılmaz bütünleyici parçaları ve/ veya sabit tesisatı risklerine karşı 25 bin TL’ye kadar bir yıl süreyle teminat sunmaktadır.