Gayrimenkul sektörü ve tüketiciler, orta gelirli için düzenlenecek konut kampanyasını bekliyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın ortak yürüttüğü çalışmalarda sona gelindi. ‘Yüzyılın Kampanyası’ ismi ile düzenlenecek kampanyada, gelire göre farklı faiz oranları uygulanacak.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı öncülüğünde, Hazine ve Maliye Bakanlığı işbirliğinde yapılacak kampanya son halini alırken, ocak ayının ilk haftasında kamuoyu ile paylaşılması bekleniyor. Sektörden edinilen bilgilere göre, ‘Yüzyılın Kampanyası’ ismi ile düzenlenecek kampanyada, gelire göre farklı faiz oranları uygulanacak.

Edinilen bilgilere göre ‘Yüzyılın Kampanyası’ adıyla açıklanacak dev hamlede hem konuta erişim kolaylaşacak, hem de üretim desteklenecek. Ocak ayında devreye alınması planlanan pakette en önemli argüman kredi faizi olacak.

Bugün kamu bankalarında dahi kredi faizi yüzde 1.29-1.36 bandında. Özel bankalarda yüzde 2’nin üzerinde. Faizin yüksek ve kredi imkanlarının sınırlı olmasının tüketicileri zorladığını gören kamu, yeni kampanyada faizi yüzde 1’in altına düşürmeyi planlıyor.

Enflasyonu yüzde 64 açıklayan TÜİK, işçi yemek ücretlerine yüzde 100 zam yaptı Enflasyonu yüzde 64 açıklayan TÜİK, işçi yemek ücretlerine yüzde 100 zam yaptı

Faiz oranının gelire göre farklı olması, ilk kez ev alacaklara ek avantaj sağlanması bekleniyor. Faiz oranı kadar ödeme süresi de alım kararında önemli bir kriter. Bu alanda da alıcıları rahatlatmak için 15 yıl vade imkânı getirilmesi düşünülüyor.

GELİR ŞARTI

Kampanyadan gerçek ihtiyaç sahiplerinin faydalanması için bir gelir sınırı belirlenmesi gündemde. Sosyal konutta olduğu gibi bir hane geliri açıklanması, bu sınırı aşmayanların alım yapması öngörülüyor.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum da geçtiğimiz günlerde Hürriyet’e verdiği röportajda, kampanya ile ilgili önemli bir detaya dikkat çekti.

İlk evini alacak vatandaşlara avantaj sağlanacağını dile getiren Bakan Kurum şu ifadeleri kullandı: “Kampanya ile hem vatandaşın alım şartları iyileşecek, hem de üretimin artması için geliştiricilere finansal destek sağlanacak.

Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda ana hedefimiz ilk evini alacak vatandaşlara avantaj sağlamak olacak. Kampanya ticari bir araç olmayacak, barınma ihtiyacına çözüm sunacak. Yani biri ‘kampanya şartları güzel, ev alıp satıp kazanayım’ diyemeyecek.

Hem yükleniciler hem de bankalarımız aracılığı ile en iyi şartları sunacağız.” Konut piyasasında azalan üretimle bozulan arz-talep dengesi ve artan maliyetler ciddi sonuçlar doğurdu.

. Son 1-1.5 yılda konut fiyatlarının ve kiralarının hızla yükselmesi her kesimi derinden etkiledi. Bu nedenle kampanya ile konut arzının artması ve piyasanın regüle edilmesi de hedefleniyor.

Öte yandan kampanyada limitlerin de esnemesi veya kalkması gündemde. Haziran sonunda 1. el konutlarda konut değer oranı 2 milyon TL’nin altında olanlarda %85, konut değeri 2 milyon TL ile 5 milyon TL arasında olanlarda %65, konut değeri 5 milyon TL ile 10 milyon TL arasında olanlarda azami 3.25 milyon TL olarak belirlenmişti. 10 milyon TL üzerindeki konutlara kredi imkânı kaldırılmıştı.

15 yıllık mortgage sürprizi

Milliyet'ye yer alan habere göre, yıl içinde İlk Evim ismiyle çok büyük bir sosyal konut hamlesi başlatan bakanlığın, gelecek 10 gün içinde yeni kampanyayı duyurması bekleniyor. Ödeme süresi de kampanyanın önemli ayaklarından birini oluşturacak. Bir mortgage modeli üzerinden yapılacak sistemde alıcıları rahatlatmak için 15 yıl vade imkânı getirilmesi planlanıyor.